תחליפי ניקוטין – המדריך המלא

כולנו יודעים שגמילה מעישון היא תהליך מורכב. למה בעצם?

אנחנו הרי יודעים שזה לא בריא, ראינו לא מעט פרסומות שחרוטות לנו בזיכרון, אלו המנסות לשכנע אותנו להפסיק לעשן, אפילו על קופסאות הסיגריות ישנה אזהרה כי "העישון מזיק לבריאות". מעשנים רבים מרגישים סובלים כשהם מעשנים, משום שהם מבינים מה הנזק שהם גורמים לעצמם, הם מכורים לסיגריה, להחזיק אותה ביד, לשאוף אותה לריאות שלהם. מנגד, למרות הסכנות הבריאותיות וההיגיון, הם גם מרגישים סבל לא לעשן, הסיגריה הפכה לחלק בלתי נפרד מחייהם: הפסקות קפה בעבודה, סיגריה של סוף יום, היא שם לטוב ולרע ולכן, כוח הרצון נשבר. הם לא יכולים איתה ולא יכולים בלעדיה.

אחת הדרכים להתמודדות, בקרב מעשנים שרוצים להפסיק לעשן, היא הבחירה בתחליפי ניקוטין. יש נטייה לחשוב כי תחליפים יעזרו להם להיגמל בקלות. האם כך? כדי לענות על השאלה, קודם נבחן אלו תחליפים קיימים?.

אלו תחליפי ניקוטין קיימים?

אוכל, שתיית מתוקים. אנשים רבים שנגמלים, מוצאים נחמה באוכל, שמהווה כביכול, תחליף לניקוטין. הם מתמכרים למתוק, למלוח, מרגישים צורך לפצות את עצמם. מי מאיתנו שהפסיק לעשן לא אמר לעצמו "הפסקתי לעשן, מותר לי עוד קוביית שוקולד?". ברגע שהם מפסיקים לעשן, הם מאמינים שהם מוותרים, או מקריבים את ההנאה והתמיכה שהייתה להם דרך הסיגריה, נוצר חסך ויחד אתו מגיע גם הצורך למלא אותו בתחליפים.

עם יד על הדופק, אלו תחליפי ניקוטין קיימים והאם לדעתכם, הם אכן מייצרים את האפקט הרצוי להפסקת עישון? אנחנו יכולים להגיד לעצמנו שכן, אבל תחליף, כשמו כן הוא- תחליף. הוא מחליף התניה אחת באחרת.

גם אם החלטתם להפסיק לעשן, בחרתם בתחליפים תשאלו את עצמכם האם הוא עוזר להיגמל מעישון? אתם אומנם תהיו בלי סיגריה, אבל עדיין תחושו באי שקט וכל הזמן תחפשו להעסיק את עצמכם, תהיו זקוקים לפינוקים, לפיצויים, תהליך גמילה ארוך ומתיש, מאבק יומיומי. תחשבו מה הגוף שלכם ירגיש כשהתחליפים לא יהיו זמינים, אתם יכולים להיות בחוסר מנוחה, קושי להתרכז, חיפוש אינסופי אחר פיצויים. לכן, האם התחליף ניקוטין עוזר? סביר להניח שלא, ויתרה מכך, ייתכן ומהר מאוד, אף תמצאו את עצמכם חוזרים לעשן.

אנשים רבים בוחרים להחליף את הסיגריה, בתחליפי טבק, מתוך הנחה כי אלו תחליפי טבק ללא ניקוטין, האם עוזרים לגמילה?.

ניתן למצוא היום תחליפי טבק שונים: מדבקות, מסטיקים מיוחדים, נרגילה ועוד. יש נטייה שגויה לחשוב שסיגריה אלקטרונית או נרגילה, אינם מכילים ניקוטין וזוהי טעות, אלו תחליפי טבק ולכן מייצרים את אותה התניה וגורמים לאותה התמכרות, רק במסווה.

לכן, כשנשאל את עצמנו, האם תחליפי טבק עוזרים לגמילה? התשובה: לא. הרי לא נגמלים מניקוטין ע"י שימוש בתחליף אחר המכיל את אותו חומר ממכר. כשאנחנו מעשנים סיגריה אלקטרונית למשל, אנחנו לא באמת שולטים על כמות הניקוטין, אנחנו מעשנים בתוך הבית, זה לא מפריע לסביבה שלנו, אנחנו מרגישים שזה לא מסוכן ואז אנחנו מוצאים את עצמנו מעשנים ללא הפסקה. בפועל, אנחנו משאירים את החומר הממכר בגוף וממשיכים להיות מכורים!.

בנוסף, בעיה מרכזית בתחליפי טבק והאם עוזרים לגמילה, היא בתפיסה שלנו, אנחנו למעשה מפספסים את המטרה ומשרתים מטרה אחרת. שוק תחליפי הניקוטין הוא פיקציה, מתמכרים לתחליפים, עוד מאותו דבר, במקום להפסיק לחלוטין את שרשרת ההתמכרויות.

לכן כשנבחן את האפקטיביות, של תחליפי טבק, האם עוזרים לגמילה,  נבין שהדרך היחידה להיגמל, היא ע"י שינוי תודעתי עמוק, לטווח הרחוק.

מהי הדרך הנכונה, מה הם תחליפי ניקוטין שלא יגרמו לך להתמכר מחדש

אין תחליפי ניקוטין שלא יגרמו להתמכר מחדש. אנחנו באלן קאר מציעים שיטה העוסקת ברציונל, מייצרת שינוי תודעתי, תפיסתי עמוק. מתוך הבנה, שאין קסם בהפסקת עישון. רוב המעשנים נמצאים בקונפליקט, מאבק פנימי עמוק, זו הסיבה שהם מחפשים אחר תחליפים שלא יגרמו להתמכר מחדש. הם מרגישים שהסיגריה היא חלק בלתי נפרד מהם, היא שם בסוף יום, היא הנחמה, היא המרגיע, לעיתים, הפחד לחיות בלעדיה, הוא פחד עמוק יותר, מהפחד לחיות לצידה והסכנות שהיא יוצרת. הם מדחיקים ומרגישים שהסיגריה היא חלק מהזהות שלהם.

אנחנו מבינים באלן קאר, שאם נדבר מתוך פחד או היגיון זה לא יעבוד. המטרה שלנו, היא להבין מה הן ההתניות, האמונות, ההקשרים הפסיכולוגים של כל אחד ואחת ולנתק אותם.

כך לא תצטרכו תחליפי ניקוטין, לא תעלו במשקל, לא תחליפו התמכרות אחת באחרת, תצליחו לנתק את הקשרים וההתנהגויות, לטווח הרחוק. כאשר מבינים את מלכודת הניקוטין באופן מלא, אין צורך להשתמש בכוח רצון ואין צורך לוותר על דבר. החלטנו שנגמלנו, יש לנו את כל החיים לכך. שיטת אלן קאר, היא ללא תרופות או תחליפים. מטרתה להבין את ההתמכרות, הרציונל שלה, להסיר פחדים, לנפץ התניות דרך טכניקה, לנתק קשרים והתנהגויות, להבין שהחיים יותר מהנים ולא צריך כוח רצון ולהיאבק, כדי להפסיק לעשן.

ההבנה העמוקה, שהכל תלוי בנו, שאנחנו לא צריכים תחליפים, אלא המטרה שלנו היא באמת ליצור שינוי. שיטת הגמילה של אלן קאר לגמילה מעישון, היא שיטה  טבעית, ללא שימוש בתרופות,  ללא שימוש בתחליפים, שיטה שבה מנתקים את הקשרים וההתנהגויות ולכן היא פועלת בזמן קצר ויעילה לטווח הרחוק.

כתבות נוספות