עישון נרגילה – סיכונים

עישון נרגילה

עישון נרגילה הפך להיות נפוץ מאוד, בעיקר בקרב מתבגרים רבים. יש הרואים בעישון נרגילה כמנהג תמים כמעט, אך למעשה הנזק שהעישון גורם למתבגר קטן לא פחות, ואף יותר מעישון סיגריות. להלן מדריך קצר.

אופן פעולת הנרגילה

כמעט כל אחד נתקל בנרגילה בשלב זה או אחר בחייו. מדובר מכלי עשוי זכוכית שאותו ממלאים במים, ובקצהו העליון מונח הטבק מכוסה באלומיניום ועליו הפחם. לכלי זה מחובר צינור שדרכו נשאף החומר הישר לריאות המשתמש. הטבק של הנרגילה כולל לרוב חומרי טעם וריח שונים מאלו של הסיגריות וכאן בדיוק טמון חלק מהסיכון. הטבק מגיע בטעמים שונים כגון תפוח, תות ומנטה, המעשנים אינם חשים בריח בלתי נעים או בטעם הניקוטין. מסיבה זו, רבים מהמשתמשים בנרגילה שואפים עמוק יותר את החומר הרעיל, מה שגורם לנזק משמעותי למערכת הנשימה.

תכולתו של טבק הנרגילה

מקור הטבק המיועד לנרגילות הוא במדינות ערב, ועל כן, פעמים רבות הוא עלול להכיל חומרים לא ידועים. את הטבק המיובא מאזורים אלו מגדלים ברוב המקרים בשדות המושקים במי-קולחין שלא עברו טיהור ראוי. יש מעשנים שמוסיפים לטבק הנרגילה חומרים ממכרים נוספים, אך באופן כללי ניתן לומר כי טבק זה כולל את החומרים הבאים: פחמן חד-חמצני (C0), אצטון (סוג של מסיר צבע), נפטלין (חומר המשמש לקטילת עש), די.די.טי (קוטל חרקים), זפת, ציאניד, ארסן, טרפנטין (חומר המשמש לדילול צבעים וחיסול כינים), עופרת ובנזופירן (חומר הדברה). כל חומרים אלו ידועים כחומרים מסרטנים המהווים סכנה ממשית לבריאותו של המעשן ולבריאות סביבתו. מי שטוען כי טבק הנרגילה אינו ממכר, טועה טעות מרה  – גם בטבק זה קיים ניקוטין, וגם הוא ידוע כאחד החומרים הממכרים.

סיכונים בריאותיים

אחד הדברים שחשוב ביותר לדעת, הוא כי במנה סטנדרטית של נרגילה אחת קיימת רמת ניקוטין השווה לכעשר סיגריות. גם כמות הרעלנים בנרגילה היא גבוהה הרבה יותר; נרגילה אחת מכילה כמות רעלנים השווה לכמות הקיימת בכמאה סיגריות. משום כך, אף אחד לא יופתע בוודאי לגלות כי מי שנוהג לעשן נרגילות חשוף לסכנות רבות לבריאותו. ישנן סכנות הידועות  לכל – התפתחות של סרטן הריאה, השפתיים והחניכיים וסיכון מוגבר לחלות במחלות ריאה, כלי דם ולב. אלא שמלבד סכנות אלו, הנרגילה גורמת לנזקים בריאותיים נוספים. העישון אינו מאפשר אספקת חמצן סדירה לרקמות הגוף, וכך נפגע לא רק הכושר הגופני, אלא גם התפקוד המיני. מלבד זאת, ישנן מחלות רבות העוברות ממעשן למעשן באמצעות הרוק, וקיים גם סיכון מוגבר להתפתחותה של מחלת עור על גבי האצבעות הנוגעות בפיה של הנרגילה.

נגמלים בקלות ובמהירות

מעשנים רבים אינם יודעים איך להפסיק לעשן, וגם לאחר שהם מקבלים את ההחלטה הנכונה הם מתקשים לוותר על המנהג, אך כיום קיימת דרך חדשה וקלה שתאפשר גם למי שמעשן שנים ארוכות, לוותר על המנהג הזה ולשקם את בריאותו. חברת אלן קאר מציעה היום סדנאות גמילה מעישון הפתוחות בפני כל מי שרוצה לשנות את דרכו. הסדנה עושה שימוש בשיטה שהוכיחה את עצמה בכל רחבי העולם וזכתה מעל ל-90% הצלחה.

כתבות נוספות