עישון בתחילת ההיריון: האם מזיק ומדוע לא מומלץ?

הריון היא בשורה משמחת, ובכל הקשור לעישון בתחילת ההריון, נראה כי ישנן לא מעט דעות שגויות הרווחות בקרב הציבור הרחב, שחשוב להפריכן. במאמר זה נספק לכם ולכן מידע חשוב הנוגע לעישון בתחילת ההיריון, בתקווה שיגרום להגברת המוטיבציה להפסיק את ההרגל המזיק בהקדם האפשרי. לפני שנפתח בדברים, אנו רוצים לציין מספר נתונים חשובים להלן:

עישון הוא הגורם ל-5% ממקרי תמותת התינוקות.
עישון אחראי ל-10% ממקרי הלידה המוקדמת.
עישון אחראי לכ-30% מהמקרים של לידת עובר במשקל נמוך.

האם זה משנה באיזה שלב בהיריון מתבצעת הגמילה מעישון?

עד לפני זמן לא רב כל כך, לא היה ויכוח לגבי מועד הפסקת עישון במהלך ההריון: כל החוקרים היו תמימי דעים בנוגע לכך שהעישון גורם לנזק לעובר בכל שלבי ההריון. אולם בשנת 2009, פורסם מחקר לפיו כל עוד האם מפסיקה לעשן עד השבוע ה-15 להריון, הסיכוי ללדת לידה מוקדמת או ללדת תינוק בעל משקל נמוך מהנורמה, זהה לסיכוי של אישה לא מעשנת.

ממצאי מחקר זה טומנים בחובם סיכון גדול, שכן הם עלולים לגרום לנשים הרות להאמין כי באפשרותן לדחות את מועד הפסקת העישון לשלב מאוחר יחסית בהריון. כפי שאתם ודאי יודעים, תהליך הגמילה מצריך השקעת זמן ולרוב לא מתבצע בבת אחת. אי לכך, ניסיונות הגמילה במהלך השליש הראשון, בחלק ניכר מהמקרים ימשיכו עמוק לתוך השליש השני ואף השלישי.

מה שחשוב להבין זה שמדובר במחקר ראשוני וכי אין עדיין מספיק מידע בנושא בשביל להגיע למסקנות חד משמעיות. מעבר לכך, במחקר המפורסם שעורר הדים בכל רחבי העולם, נבחנו רק שני פרמטרים (לידה מוקדמת ומשקל לידה נמוך), בעוד שידוע כי עישון במהלך ההיריון מגדיל את הסיכון למגוון עצום של תחלואים.

מהן הסכנות הגלומות בעישון במהלך ההריון?

כעת ברצוננו להתייחס באופן כללי לעישון במהלך ההריון, ולא רק לתופעת עישון בתחילתו, ולספק נתונים חשובים בנושא זה הנוגעים לסיבוכים הרלוונטיים לתינוקות שנולדו לאמהות שעישנו. כך לדוגמה, במחקר שנערך בבית חולים בסיאטל, נבדקו יותר מ-14,000 תיקים רפואיים בין השנים 2011-1989 של תינוקות שנולדו עם מומי לב. התיקים הושוו לתיקים רפואיים של יותר מ-62,000 ילדים בריאים שנולדו בתקופה זו ובנוסף, החוקרים הצליבו את המידע שמופיע בתיקים הרפואיים עם מידע על הרגלי העישון של האימהות במהלך ההריון.

ממצאי המחקר מצביעים על כך שתינוקות שנולדו לאימהות מעשנות נמצאו בסיכון גבוה יותר לפגיעה בכלי הדם שנושאים דם לריאות, לחורים בקיר המפריד בין חדרי הלב ולפגיעה במסתמי הלב (בהשוואה לתינוקות שנולדו לאימהות לא מעשנות). לצד סיבוכים הקשורים להיריון וללידה, חשוב לציין כי עישון סיגריות בהיריון מגביר במידה משמעותית את הסיכוי ללקות בסיבוכים המופיעים לאחר הלידה. כך לדוגמה, תינוק שנולד לאישה מעשנת, נמצא בסיכון מוגבר לסבול ממחלות ריאה, למוות בעריסה ועוד.

כתבות נוספות