ניקוי הגוף לאחר עישון – כמה חודשים לוקח לגוף להתנקות

ניקוי הגוף לאחר עישון

הצעד הראשון – הגוף מתחיל להתאושש

מעשנים רבים המעוניינים להפסיק לעשן חוששים מתופעות הלוואי הצפויות. אך במקרים רבים המעשנים לשעבר מופתעים דווקא מהשיפור המהיר בתחושתם. עישון סיגריות מוביל כידוע להעלאת דופק הלב ולחץ הדם, אך כאשר לא מעשנים במשך עשרים דקות, מתחיל הדופק לרדת רמתו התקינה וגם לחץ הדם חוזר בהדרגה לקדמותו. מספר שעות בלבד מרגע הגמילה של הגוף יורדת רמת הפחמן החד-חמצני בדם לרמתו הרגילה, וכ-24 שעות לאחר ההפסקה כבר פוחת הסיכוי ללקות בהתקף לב.

התנקות הגוף מניקוטין

יכולת ההתאוששות של הגוף עשויה להיות מפתיעה, אך יש לכך הסבר פשוט; אחד ממרכיבי הסיגריה הוא פחמן חד-חמצני הנקשר לכדוריות הדם האדומות. בעת הפסקת עישון, רמת הפחמן החד-חמצני יורדת, מה שמשפר משמעותית את מעבר החמצן לחלקי הגוף השונים. העלייה ברמת החמצן בגוף והאטת קצב הלב הם שמשפרים את איכות הנשימה, ומורידים משמעותית את הסיכון להתקף לב. לאחר שחולפים יומיים נוספים ממשיך הגוף את ההתאוששות שלו, בלוטות הטעם חוזרות לפעול, כשלמעשה הניקוטין מתנקה מהגוף בתוך 48 השעות הראשונות. מעשנים לשעבר שחלפו שלושה ימים מאז כיבו את הסיגריה האחרונה ירגישו כעת שהם יכולים לנשום.

לאחר מספר שבועות

השיפור במצבה של מערכת הנשימה ממשיך גם בשבועות הבאים. לאחר כשבועיים מתחילה זרימת הדם בגוף להשתפר וגם פעולתן של הריאות משתפרת בכשלושים אחוזים. זרימת הדם המשופרת של הגוף מטיבה גם עם עור הפנים, ולעתים אף מסייעת לטשטוש קמטוטים קיימים. יש מי שיחוש בשלב זה תסמיני גמילה כגון עצבנות, אך כדאי לזכור כי מדובר בתופעות חולפות בלבד. בשבועות הקרובים יפחתו בהדרגה שכיחותם של השיעול ושל גודש במערכת הסינוסים והריאות ימשיכו בתהליך הניקוי שכבר החל.

עברו כמה חודשים

ככל שחולף הזמן ועוברים החודשים משתפר מצבו הגופני של האדם. מי שנדרש לעבור ניתוחים מסוג זה או אחר, יכול לאחר שלושה חודשים להתכונן להליך הנחוץ. הפסקת העישון מאפשרת לגוף לשמור על רמת חמצן תקינה וכך יכול הגוף להחלים במהירות גדולה יותר. מרכיבים מסוימים בסיגריות עלולים לגרום גם לקרישיות מוגברת של הדם, ועל כן, במקרים רבים נדרש האדם להמתין עד אחרי הגמילה על מנת לעבור ניתוח. תוך תשעה חודשים רקמת הריאות כבר תתחדש, ותספק הגנה טובה הרבה יותר מפני זיהומים. תחושת העייפות תפחת אף היא והאדם יחוש רענן ובריא הרבה יותר.

לאחר כמה שנים

מזל טוב! מעשנים לשעבר, שחלפה שנה מאז הסיגריה האחרונה שלהם, מפחיתים את הסיכוי שלהם לחלות במחלת לב באופן משמעותי. מכאן המצב רק משתפר. לאחר כחמש שנים כלי הדם במוח כבר התאוששו והסיכון לשבץ מוחי אינו שונה כעת לעומת אדם שלא עישן מעולם. גם הסיכון לחלות בסרטן ריאות פוחת, ותוך עשר שנים יורד סיכון זה באופן ניכר והוא עומד על מחצית מזה של אדם שכן. לאחר כחמש עשרה שנה מושלמת התאוששותו של הגוף והסיכון למחלות לב ולשבץ זהה לזה של אדם שלא עישן בחייו.

יכולת ההתחדשות של הגוף מדגישה עד כמה חשובה הפסקת העישון גם לאחר שנים ארוכות. על כן, מי שמעוניין להחזיר לעצמו את תחושת החיות והרעננות מוזמן לפנות עוד היום לאלן קאר לפרטים על סדנאות ולזכות בחיים חדשים.

כתבות נוספות