מרכיבי הסיגריה – מה היא כוללת ולמה היא כל כך מסוכנת

רבים טוענים כי אם הסיגריה הייתה מתחילה להיות מיוצרת היום, היא לא הייתה זוכה לקבל את אישורו של משרד הבריאות. ואכן, אינספור מחקרים כבר הוכיחו את מה שכל מעשן יודע – הסיגריה מזיקה לבריאות ופוגעת באדם גם בטווח הקצר וגם בטווח הארוך. כשמגלים ממה הסיגריה מורכבת, אולי אין הדבר מפתיע במיוחד.

המרכיבים העיקריים שבסיגריות

כמעט כל אחד יודע שכל סיגריה מכילה ניקוטין, אלא שלצד חומר זה, קיימים רכיבים נוספים, מפורסמים פחות. בסיגריה ניתן למשל למצוא זפת, שהיא תוצר לוואי של פחם ומשמשת בתעשיית הבנייה לצורך איטום גגות. הזפת היא אחת הסיבות לצביעת השיניים והאצבעות של המעשנים בצבע צהוב, והיא גם הופכת את הטעם ואת הריח של הסיגריות לחזק הרבה יותר. מלבד הזפת קיימים בסיגריות חומרים אחרים וביניהם: אצטון, DDT, וציאניד, שההשפעה של כולם הוכחה כמזיקה. בסיגריה מצויות גם מתכות שונות כדוגמת קדמיום, שבו עושים שימוש בתעשיית הדשנים, הצבעים והפלסטיק. גם הקדמיום וגם הניקל, מתכת אחרת המצויה בסיגריה, עלולים לגרום לנזקים רב מערכתיים. בנוסף על כל אלו, מכילה הסיגריה גם פחמן חד חמצני שתהליך הקשירה שלו לכדוריות הדם האדומות, מקשה על מעבר החמצן בגוף. רבים מניחים כי באמצעות עישון סיגריות "לייט" הם חוסכים מעצמם את נזקי הסיגריה, אך למעשה פעמים רבות, בשל התמכרות לסיגריות, נוצר דווקא צורך לעשן כמות רבה יותר של סיגריות "לייט" על מנת לספק את הדרישה הגופנית. כך שבסופו של דבר כל סיגריה שמעשנים מכניסה חומרים מזיקים אלו לגוף ופוגעת משמעותית בתפקוד היומיומי ובאיכות חייו של המעשן.

השפעתם של החומרים המזיקים בסיגריות

כל החומרים שהוזכרו לעיל הוכחו זה מכבר כחומרים קרצינוגנים, שהם חומרים מסרטנים הנספגים בגופו של המעשן וגורמים לנזק רב. המגע הראשוני של הסיגריה עם גוף האדם נעשית באמצעות הפה, הלוע והריאות, ועל כן אזורים אלו בגוף הם פגיעים במיוחד. מסיבה זאת, עישון סיגריות עלול לגרום למחלות ריאות, סרטן הגרון והפה, סרטן ריאה ומחלות אחרות. אלא שמלבד מחלות קשות וכרוניות הגורמות לסבל רב, הסיגריה מסוכנת דווקא משום שהיא פוגעת באופן כללי במערכת החיסונית, וביכולתו של הגוף להתגונן מפני מזיקים שונים. מעסיקים ומקומות עבודה רבים ברחבי העולם מכירים היטב את הנזקים, ומודעים לכך שמעשן חולה לרוב מספר רב יותר של ימים בשנה, וזמן ההתאוששות שלו מהמחלה ארוך יותר. מלבד נזקים בריאותיים אלו, גם זוגות המעוניינים להביא לעולם ילד עלולים להיתקל בקשיים, וזאת מכיוון שהעישון פוגע בזרימת הדם בגוף ועלול לגרום לאין אונות ולפגיעה באיכות הזרע.

מפסיקים לעשן עכשיו

כל הדברים הכתובים לעיל ידועים כמובן לכל מעשן. אנחנו חיים בעידן שבו המידע זמין ונגיש, ועל כן המעשן אינו יכול עוד להגיד "לא ידעתי, לא שמעתי". בשל כך קיימות היום שיטות רבות להפסקת עישון המנסות להקל על המעשן להיגמל ממנהג זה. אך מעטות השיטות המציעות גמילה מעישון ביום אחד. זה בדיוק מה שמציעים בסדנה של אלן קאר. הסדנה, הזוכה למעל ל-90% הצלחה, מאפשרת למשתתפים לעשן לכל אורכה, אך בסופו של היום, המשתתפים מגלים כי החשק לעשן כבר אינו קיים. לכן, אין סיבה להמתין או להשתהות.

 

כתבות נוספות