השיפור שיחל בבריאות שלכם אחרי 3 חודשי הפסקה

3 חודשים של הפסקת עישון

פעמים רבות במהלך החיים שלנו אנו מתחילים בתהליך מורכב שלא ברור מתי נזכה ליהנות מפירותיו. זה יכול להיות במסגרת הלימודים או העבודה, ויכול להיות שנחליט על מעבר דירה או על שינוי משמעותי אחר. שינויים אלו עשויים להיות מאתגרים בייחוד מפני שאנו לא בטוחים באשר לתוצאות שלהם. אך בניגוד אליהם, הפסקת עישון היא אחד הצעדים המתגמלים ביותר, גם בטווח הקצר.

ההתחלה עשויה להיות קשה, אך כבר בשבוע הראשון נרגיש בשינוי משמעותי, שלושה חודשים אחרי שהדלקנו את הסיגריה האחרונה, נתקשה להסביר לעצמנו איך לא עשינו את השינוי הזה קודם לכן. על השיפור במצב הבריאותי שלושה חודשים בלבד אחרי הפסקת העישון – במאמר הבא.

לחץ הדם מתאזן

אחת ההשפעות ההרסניות ביותר של מנהג העישון נוגעת למערכת כלי הדם שלנו. הטבק של הסיגריה כולל את החומר הידוע לשמצה – ניקוטין והוא מוביל לייצורו של פחמן חד-חמצני. גז זה גורם להעלאת לחץ הדם וקצב הלב, השפעה הניכרת כבר עם השאיפה הראשונה של הסיגריה. אומנם הנזקים של לחץ דם גבוה לא תמיד נראים לעין אך הם מסכני-חיים; מלבד שינויים בשדה הראייה וכאבי ראש, לחץ דם גבוה עלול לגרום לקוצר נשימה וכאבים בחזה, ובמקרים חמורים אף להתקפי לב או לאירועים מוחיים. אך מעשן שיחליט על גמילה מעישון, יגלה כי זמן קצר אחרי שיחליט להיגמל לחץ הדם שלו ירד ויתחיל לחזור למצב התקין. שלושה חודשים אחרי הפסקת העישון רמות החמצן בדם כבר יחזרו להיות נורמליות. גם במקרה של הפסקת עישון בגיל מבוגר ההשפעות יהיו דומות, וזאת אחת הסיבות לכך שהפסקת עישון מומלץ בכל גיל.

שיפור משמעותי בזרימת הדם

העישון פוגע כאמור לא רק במערכת הנשימה של האדם, אלא גם במערכת כלי הדם שלו. הניקוטין הקיים בסיגריה גורם לכיווץ של כלי הדם בגוף וכך פוגע בזרימה התקינה של הדם בגוף. באופן זה מזיק הניקוטין לא רק לכלי הדם עצמם אלא גם לכל שאר האיברים בגוף זקוקים לדם, ולחמצן שהוא מוביל, לצורך תפקודם השוטף. גמילה מעישון תאפשר לגוף לשקם את מצבם של כלי הדם, וכך הזרימה של הדם בגוף תהיה טובה הרבה יותר. גם הפסקת עישון בגיל מבוגר תוביל לשיפור משמעותי במצבם של כלי הדם, ומכאן לשיפור כולל במצב הגופני. שלושה חודשים מיום הפסקת עישון זרימת הדם תהיה טובה הרבה יותר, אברי הגוף יזכו לקבל את חומרי המזון שהם זקוקים להם, וגם מצבו של העור ומראהו ישתפר באופן משמעותי.

שיקום מערכת הנשימה

רבים מחליטים על גמילה מעישון מתוך רצון לשפר את מצבה של מערכת הנשימה שלהם. העישון פוגע בתפקודן של הריאות והוא אף מעודד את התפתחותן של מחלות נשימתיות שונות כגון ברונכיט. מעשנים קבועים חשופים לסכנות נוספות כגון אסטמה ואלרגיה, והם אף חושפים את סביבתם הקרובה לסכנות מסוג זה. אך החדשות הטובות הן כי גם הפסקת עישון בגיל מבוגר תסייע בשיקום מצבן של הריאות. בתוך שלושה חודשים מהפסקת העישון, יגלה המעשן לשעבר כי הנשימה שלו משתפרת, פעולות שגרתיות שבעבר היו קשות מאוד עבורו – הוא יכול לבצע כעת ללא קושי.

כתבות נוספות