איך להיגמל מעישון

איך להיגמל מעישון

בין אם אתם בני נוער מעשנים, או מבוגרים מעשנים חפיסה ליום, הפסקת עישון יכולה להיות קשה. אבל למה? מהי הסיבה שכל כך הרבה אנשים רק מדברים על גמילה מעישון אבל לא באמת מפסיקים.

בוודאי שאלתם את עצמכם לא פעם איך להיגמל מעישון סיגריות. ובכן, עם תכנית נכונה המותאמת במיוחד לצרכים שלכם תוכלו לשבור את ההתמכרות, לשלוט בתשוקה לעשן ולהצטרף למיליוני אנשים שנפטרו מהרגל העישון והסיגריות.

למה הפסקת עישון נראית כמו משימה כל כך קשה

לפני שאתם שואלים איך להפסיק, כדאי לתת את הדעת על השאלה למה בעצם כל כך קשה להפסיק לעשן?

עישון טבק הוא גם התמכרות פיזית וגם הרגל פסיכולוגי. הניקוטין בסיגריות מספק אשליה של High זמני וממכר. ביטול תחושה זו יגרום לגוף שלכם לחוות תסמיני גמילה פיזיים ותשוקה בלתי ניתנת לסיפוק. בגלל אשליית ההנאה שמאפיינת את השפעת הניקוטין על המוח, אתם עלולים להתרגל לכך שעישון הוא גם דרך להתמודדות עם מצבי לחץ, דיכאון, חרדה ואפילו שעמום.

באותו זמן, פעולת העישון מושרשת כמעין טקס יומי. אתם רגילים לתגובה האוטומטית של עישון סיגריה עם הקפה של הבוקר, כשאתם לוקחים לרגע הפסקה מהעבודה, בדרך לעבודה מהבית או בסופו של יום ארוך. ייתכן גם שחברים ובני משפחה שלכם מעשנים והעישון הפך לחלק מהדרך שבה אתם מתחברים איתם.

אז אם גם אתם שואלים איך אפשר להיגמל מעישון, עליכם להבין שעל מנת להפסיק בהצלחה את הרגל העישון תצטרכו להתייחס הן להתמכרות והן להרגלים היומיומיים שמתלווים להתמכרות.

תכנית הפסקת העישון שלכם

בעוד שחלק מהמעשנים מצליחים להפסיק לעשן כשהם נגמלים בבת אחת, יש אנשים שמצליחים לעשות זאת טוב יותר כשהם נמצאים במסגרת של תכנית ששומרת עליהם שלא יסטו מהמסלול.

תכנית גמילה טובה עוסקת הן באתגר לטווח הקצר של הפסקת העישון, והן באתגר לטווח הארוך שכרוך במניעת החזרה להרגל העישון. התכנית צריכה גם להתאים לצרכים הספציפיים שלכם ולהרגלי העישון שלכם.

שאלות שכדאי לכם לשאול את עצמכם

לקראת הגמילה מעישון, קחו את הזמן כדי לחשוב איזה סוג של מעשנים אתם, אילו רגעים בחיים שלכם מלווים בצורך להדליק סיגריה, ומדוע? לפעמים, תשובות על שאלות אלה יכולות לעזור לכם לזהות מה יסייע לכם להפסיק לעשן.

  • האם אתם מרגישים צורך לעשן בכל ארוחה?
  • האם אתם מאפיינים את עצמכם יותר מעשנים חברתיים?
  • האם ההתמכרות שלכם חזקה מאוד (יותר מקופסה ביום)?
  • האם אתם מחפשים סיגריה כשאתם מרגישים לחוצים או בדיכאון?
  • האם יש פעילויות, מקומות או אנשים מסוימים אותם אתם מקשרים עם העישון?
  • האם עישון הסיגריות שלכם קשור להתמכרויות אחרות, כגון אלכוהול או הימורים?
  • האם אתם פתוחים לדבר על ההתמכרות שלכם עם מטפל או יועץ מקצועי?
  • האם אתם מעוניינים להיעזר בתוכנית שתסייע לכם להפסיק לעשן?

כתבות נוספות