פרידה מבן/בת הזוג בגלל העישון

פרידה מבני זוג בגלל עישון

התחלת הקשר עם בן זוג מעשן

מציאה של בן זוג היא משימה לא פשוטה. גם קיומה של משיכה ראשונית אינו מבטיח התאמה בין בני זוג. כל אחד מאיתנו מגיע לדייט עם רשימה של תכונות רצויות ושל תכונות בלתי רצויות ולא פעם אנו נדרשים להתפשר. אלא שפשרה זו לא תמיד אפשרית כאשר מדובר בבן זוג מעשן. רבים פוסלים מראש בן זוג כזה, מכיוון שהם מודעים לנזקי העישון או בשל העובדה שהם מתקשים להתמודד עם הריח הדומיננטי שמותיר אחריו העישון. אפילו אם בן הזוג שאינו מעשן מתגבר על עניין זה, נשמרת לעתים תחושת מתיחות או אי נוחות. בן הזוג המעשן מרגיש בוודאי אף הוא את התחושה הזאת, ועל כן, גם קשר חדש שאמור להיות מרגש ומסעיר עלול להיפגע כשאחד מבני הזוג מעשן.

כשאחד מבני הזוג מעשן

עישון עלול לעורר קשיים רבים לאורך כל תקופת הקשר. כאשר אחד מבני הזוג מעשן, ייתכן כי הבילויים מחוץ לבית יהיו צריכים להיות מתוכננים בהתאם לצורך לעשן. מסעדות רבות אוסרות למשל באופן כללי על עישון, מה שעלול להגביל את אפשרויות בני הזוג. העישון עלול לעורר חיכוכים בין בני הזוג גם בתוך הבית. אנשים רבים מוטרדים מריח סיגריות ולא רק מהנזק הבריאותי. כאשר מעשנים בבית, הריח דבר לאר רק במעשן עצמו אלא גם בריהוט, בבגדים ואפילו בכביסה הנקייה. בן זוג שאינו מעשן עלול להתקשות להתמודד עם מצב זו, ולדרוש מהמעשן שלא לעשן בתוך כתלי הבית. מקרים אלו עלולים להוביל לוויכוחים רבים, ליצור אווירה לא נעימה ולפגוע בקשר שבין בני הזוג.

עישון ופגיעה בתפקוד המיני

בטח שמעת שעישון פוגע בכלי הדם והוא אחד הגורמים למחלות לב בגלל טרשת עורקים. אך אולי מה שאתה לא יודע הוא שעישון פוגע גם בכלי הדם אי שם… כן, עישון גורם להצטברות של פלאק על דפנות העורקים ומפריע לזרימת דם לאיברים שונים וגם לאיבר המין בין השאר. אזור מערכת המין דורש אספקת דם טובה וזקפה מחייבת את האספקה הזו, וכשהיא נפגעת גם הזקפה נפגעת מה שגורם לאי זקפה או לזקפה חלשה. אז נכון, יש תרופות כמו ויאגרה שמרחיבות את כלי הדם, אבל למה לקחת את התרופות הללו אם הפסקת עישון תפתור את הבעיה או לפחות תקטין אותה? השפעת העישון מתרחשת בתהליך הדרגתי אז גם אם עכשיו אתה לא רואה סימנים לבעיה הזו, עם הזמן כנראה שתראה. אם נסתכל קצת על הנתונים שמוכיחים את הקשר בין עישון ובין בעיות בתפקוד המיני, נראה שכ-15% המעשנים סבלו או סובלים מבעיות בתפקוד המיני ואלו שמעשנים חפיסה ביום סובלים מהפרעות בזקפה כ-60% יותר מאלו שלא מעשנים.

להיפרד או להיגמל

בשלב מסוים ביחסים, עשוי בן הזוג שאינו מעשן, לדרוש גמילה מעישון מבן הזוג המעשן. אם בן הזוג המעשן יקרא את המפה נכון, הוא יבין כי בן זוגו לא רק רוצה בטובתו, אלא גם מעוניין בהמשך הקשר. אם בן הזוג לא היה מעוניין לשמור על הקשר הזוגי, הרי שלא היה דורש הפסקת עישון כתנאי להמשך הקשר. לכן, כאשר זוג מגיע לשלב הזה ביחסים, זוהי בדיוק ההזדמנות לשקול גמילה מסיגריות. כאשר בן הזוג המעשן מבין כי ההרגל שסיגל לעצמו פוגע בחיי הזוגיות שלו – הדבר עשוי לעורר בו את השינוי הנחוץ ולהוביל אותו לגמילה.

נגמלים ביחד, נשארים ביחד

ישנם מקרים בהם שני בני הזוג מעשנים, אך רק אחד מהם מגלה עניין בגמילה. דווקא במקרים אלו, אין צורך להיפרד וישנה אפשרות נפלאה לתהליך זוגי משותף. אם בני הזוג מצליחים בכל זאת להגיע להסכמה כי שניהם יתחילו בתהליך הגמילה ביחד, הם עשויים לסייע זה לזה ולתמוך זה בזה. התהליך המשותף יכול בהחלט להעצים את הקשר ביניהם ולחזק אותו. לכן, במקום להיפרד כדאי לפנות עוד היום לסדנאות גמילה מעישון של אלן קאר ולקבל סיוע לתחילת דרך זוגית חדשה.

כתבות נוספות