עישון סיגרים

עישון סיגרים

מהו הסיגר

בדומה לסיגריה, גם הסיגר מכיל טבק העטוף בעלה שאותו מדביקים בעזרת דבק מן הצומח. חברות הסיגרים השונות מנסות לשווק אותם כמוצרים העשויים חומרים טבעיים, אך כידוע, מקורם של החומרים המסוכנים ביותר הוא בטבע. דרך נוספת שדרכה נעשה ניסיון לשווק את הסיגר הוא באמצעות המיתוג שלו כמוצר יוקרתי שנועד לשימושו של המעמד הגבוה בלבד. ואכן, סיגרים יקרים, כאלו שמקורם בקובה או ברפובליקה הדומיניקנית, עלולים להיות יקרים מאוד למשתמש. עלותם נובעת בין השאר בשל אופן הייצור שלהם; הסיגרים מגולגלים לרוב ביד וארוזים באופן שנועד לפתות את המשתמש. לסיגרים דרגות חוזק שונות החל מחלש (Mild) ועד לחזק (Strong or Full body), כשהדבר תלוי בסוג עלי הטבק שבהם נעשה שימוש.

אפיון המעשנים

כפי שמשתמע מהנאמר לעיל, עישון סיגרים הוא מנהג יקר הרבה יותר מעישון של סיגריות רגילות, ועל כן בדרך כלל הוא מזוהה כסמל סטטוס האופייני למעמד העליון. לסיגרים יש ריח מאוד חזק ודומיננטי ויש הרואים בכך כניסיון של המעשן לבסס את הנוכחות שלו בסביבה – מעין התנהגות טריטוריאלית שמטרתה לסמן את מקומו של האדם בעזרת הניחוח החזק והלא נעים של הסיגר. סיגרים משווקים בדרך כלל לגברים מתוך מחשבה שהסיגר משמש את המעשן על מנת לחזק את ביטחונו העצמי ואת מעמדו. גם העיסוק בסיגר הופך למעין סוג של טקס שיש בו הרבה מחוות פיזיות ותיאטרליות שמטרתן העיקרית היא הרושם החיצוני. הסיגר מצריך המון התעסקות  – החל  מבחירת הסוג הספציפי של הסיגר ועד לאופן קטימתו לפני העישון. אך כל ההוד והדר הזה אינו מסתיר את העובדה הפשוטה כי עישון סיגרים מזיק באותה המידה כמו עישון סיגריות, ואם מדובר בסיגר המכיל חומר חזק – אפילו יותר מסיגריות.

השפעתו של הסיגר על הגוף

מעשני סיגרים רבים טוענים כי העישון כלל אינו משפיע עליהם, מאחר שהם אינם שואפים את עשן הסיגר לריאות, אלא הוא נותר בחלל הפה. אך למעשה מדובר במיתוס שנשבר כבר מזמן על ידי מומחים בעולם הרפואה. עלי הטבק של הסיגר מכילים חומרים חזקים ומזיקים העלולים לפגוע ברקמה הרכה של חלל הפה והגרון, והוא מקור לתחלואה באחוזים גבוהים בקרב המעשנים. עישון סיגר הוא לעתים מסוכן אף יותר מעישון של סיגריה רגילה משום שמשך העישון של הסיגר הוא בדרך כלל ארוך יותר לעומת זמן העישון של סיגריה רגילה. באופן זה גם אם מעשנים סיגר אחד ביום, עלולים לספוג את כמות הניקוטין הקיימת בחפיסה שלמה של סיגריות. הניקוטין שבסיגר הוא ממכר לא פחות מזה הקיים בסיגריות, וכך ההשפעה על כל מערכות הבריאות עלולה להיות הרסנית.

מפסיקים לעשן

מארק טווין, הסופר האמריקאי הידוע, אמר פעם: "להפסיק לעשן זה קל. עשיתי את זה אלפי פעמים". אז נכון יש רבים השואלים את עצמם איך להפסיק לעשן בקלות ומתקשים לעתים במשימה זו, אך כיום יש פתרונות מוצלחים שיסייעו לגמילה קלה ומהירה. סדנאות גמילה למשל, עשויות להתאים גם למי שניסה להיגמל פעמים רבות ללא הצלחה. הסדנה של אלן קאר למשל נמשכת מספר שעות בלבד, ומעל ל-90% מהמשתתפים מסיימים אותה מעשנים לשעבר השמחים בחלקם.

כתבות נוספות