עישון מקטרת: האם מזיק כמו עישון סיגריות?

עישון מקטרת: האם מזיק כמו עישון סיגריות?

אחת הדמויות המזוהות ביותר עם עישון מקטרת היא כמובן הבלש הבריטי המפורסם, שרלוק הולמס. שרלוק הולמס, הדמות הראשית ביצירתו של ארתור קונאן דויל, ניחן ביכולת כמעט על טבעית של הסקת מסקנות. יכולת זו היא המאפשרת לו לפענח מקרי רצח ותעלומות שאיש לא מסוגל לפתור וייתכן מאוד שעובדה זו תרמה לעובדה שהעישון נתפש עד היום כסמל לתחכום.

בנוסף, בניגוד לעישון של סיגריות או סיגרים, שכמעט לא מצריך הכנה מוקדמת, הכנת מקטרת לעישון נחשבת למלאכה מורכבת יחסית, הדורשת מיומנות, סבלנות והתמדה. מעשני המקטרות מקדישים לא מעט זמן לבחירה של סוג המקטרת, לניקוי, לפיטום ולהרגל העישון עצמו, המחייב את המעשן לדאוג לכך שהחומר שבמקטרת ימשיך לבעור ללא הפסקה. לרוע המזל, התדמית היוקרתית והאצילית לא משנה כהוא זה את העובדה שהעישון מסוכן ומזיק לבריאות, בדומה לעישון סיגריות או סיגרים.

עישון מקטרת גורם לעלייה בסיכון לחלות בסרטן

כבר עשרות שנים ידוע שבקרב מעשנים ניתן לראות שכיחות גבוהה במיוחד של סרטן הלשון וסרטן חלל הפה. בנוסף לכך, ידוע כיום כי עישון יוצר נזקים בריאותיים ומגדיל את הסיכון לחלות בסוגים רבים נוספים של גידולים סרטניים. עישון מקטרת מגדיל בין היתר את הסיכון לחלות בסרטן הריאות, סרטן הגרון, סרטן הלוע וסרטן השפתיים. רק כדי לסבר את האוזן נציין כי הסיכון של אדם שנוהג לעשן מקטרת באופן קבוע לחלות בסרטן הריאות, גבוה פי שמונה מהסיכוי של אדם שלא מעשן כלל לחלות בסוג זה של סרטן.

כמו כן, בדומה מאוד למעשני סיגריות, גם מעשני מקטרות נמצאים בסיכון מוגבר לחלות בסרטן הכליה, סרטן הלבלב, לוקמיה (סרטן הדם), סרטן המעי הגס וסרטן שלפוחית השתן. מעבר למחלות סרטניות, מעשנים נמצאים בסיכון מוגבר לחלות במחלות שונות בדרכי הנשימה (כמו מחלות ריאה חסימתיות) ומחלות קרדיווסקולריות (מחלות לב וכלי דם).

המעבר לעישון מקטרת מזיק במיוחד

הסיכון שמקורו בעישון מקטרת נמצא ביחס ישר לעוצמת השאיפה של העשן שעולה מהמקטרת. בעבר, הדעה הרווחת הייתה כי מעבר לעישון מקטרת, מפחית את הסיכון לחלות במחלות אלה בצורה דרסטית. אולם לפי נתוני "האגודה למלחמה בסרטן", נמצא כי אנשים שנהגו לעשן סיגריות ועברו לעשן מקטרת, נוהגים מתוך הרגל לשאוף את עשן המקטרת עמוק יותר לחללי הנשימה ולפיכך נמצאים בסיכון מוגבר לחלות בכל סוגי המחלות שהוכח שנגרמות בשל עישון סיגריות.

מעבר לכך, ידוע כיום כי ישנו שוני בין רמת הבסיסיות של עשן המקטרת לרמת הבסיסיות של עשן הסיגריות וכתוצאה מכך, עשן המקטרת נספג בצורה יעילה יותר בדם דרך הריאות ודרך רקמות הפה. זוהי הסיבה לכך שהנזק הנגרם כתוצאה משאיפת עשן מקטרת, גדול אף יותר מהנזק שנגרם כתוצאה מעישון סיגריות.