עישון והשמנת יתר – הקשר ביניהם

עישון והשמנת יתר

רבים חוששים כי גמילה מסיגריות תוביל בהכרח לעלייה במשקל. אך למעשה מדובר בתפיסה מוטעית ולא בגזירת גורל. גמילה מסיגריות על פי השיטה של אלן קאר, תסייע להשיג את התוצאה הרצויה מבלי לסבול מהשמנה או מתופעות לוואי אחרות. להלן סקירה קצרה.

עישון והשמנה

מעשנים רבים המגיעים לסדנת של אלן קאר מביעים דאגה רבה כי הפסקת העישון תוביל באופן בלתי נמנע לעלייה במשקל. יש הטוענים כי הניקוטין מסייע להם בדיכוי התיאבון וכי הוא מזרז את פעילותה של מערכת העיכול. אך העלייה במשקל אינה מנת חלקם של כל הנגמלים מעישון, והיא נובעת בעיקר מתפיסות מוטעות של מעשנים. מי שמעשן שנים רבות, וגם מי שהעישון חדש לו יחסית, רואה בעישון כסוג של עיסוק שלא תמיד פשוט לוותר עליו. העישון מעסיק את הפה ו"מעביר את הזמן", ומעשנים רבים חוששים כי הפסקת העישון תגרום להם לאכול יותר, על מנת שלא "ישתעמם". אך כשחושבים על כך – מדובר בעניין פסיכולוגי גרידא שאינו מבוסס על כל צורך אמיתי. בסדנה של אלן קאר לומדים המעשנים לזהות את ההתמכרות לניקוטין ואת הצרכים הפסיכולוגיים שעליהם עונה העישון. הם מגלים כי בסופו של דבר, אין להם צורך בסיגריות המזיקות, וכי משקל גופם לא השתנה באופן משמעותי מאז שהחלו לעשן. משתתפי הסדנה לומדים להפריד בין עישון לבין הצרכים הפסיכולוגיים, ונוכחים לדעת שהם אינם מוותרים על העישון, אלא מרוויחים את בריאותם.

שמירה על אורח חיים בריא ללא עישון

מי שלא מבצע את ההפרדה בין הצורך הפסיכולוגי לבין העישון עלול לחוש בחסרונו של העישון, וכך האוכל עשוי לתפוס את מקומן של הסיגריות. אך גמילה מעישון היא הזדמנות מצוינת לאמץ אורח חיים בריא גם בכל הקשור לתפריט התזונתי ולפעילות גופנית. הניקוטין פוגע בבלוטות הטעם וביכולתו של המעשן ליהנות מהמזון, ועל כן רבים חושבים כי הפסקת העישון תגרור בהכרח עלייה במשקל בשל הגילוי המחודש של הטעמים. אך למעשה חזרתן לפעולה של בלוטות הטעם יסייע למעשן לשעבר לבנות לעצמו תפריט בריא ומאוזן, שיחזק את הגוף עוד יותר וידגיש בפני המעשן לשעבר עד כמה טוב מצבו ללא הסיגריות. הגמילה מסיגריות תשפר גם את מצבה של מערכת הנשימה, ותאפשר למעשן לשעבר לחזור לכושר.

מגיעים לסדנה ומפסיקים לעשן

הפסקת עישון אינה משמעותה עלייה במשקל. למעשה, כל מי שעיניו בראשו יודע כי מעשנים רבים סובלים מעודף משקל, ודווקא השחרור מסיגריות וההבנה של התלות הפסיכולוגית בהן, מסייעת להם בירידה במשקל. מעשנים העוברים את הסדנה של אלן קאר לומדים איך להפסיק לעשן בקלות ומכירים בצורך להעניק לגוף שלהם את הכבוד הראוי לו. השחרור מהסיגריות מהווה עבורם את ההזדמנות המושלמת להתחלה חדשה ובריאה יותר.

כתבות נוספות