סיגריות ללא ניקוטין – מהן בדיוק ומדוע הן מקשות על הגמילה מעישון?

רובנו יודעים שהניקוטין הוא החומר האקטיבי במוצרי טבק שונים, כמו סיגרים או סיגריות. אנחנו אולי יודעים פחות שהוא גם סם פסיכואקטיבי ואלקלואיד רעיל, המופק מצמח הטבק, אבל אנחנו בהחלט רואים כיצד צרכני הניקוטין מפתחים כלפי החומר התמכרות נפשית ופיזית כאחד. אמנם הנזקים החמורים שגורם העישון קשורים בצורה משמעותית בעיקר לחומרים מסרטנים שונים הנמצאים בעשן, אך הניקוטין הוא חומר הגורם להתמכרות, המשמר את הרגל העישון.

סיגריות ללא ניקוטין – יש חיה כזאת

סיגריות ללא ניקוטין הן סיגריות שלא מכילות טבק. השימוש בהן זהה לשימוש בסיגריות סטנדרטיות, אך הואיל והן לא מכילות ניקוטין, הן לא אמורות לגרום להתמכרות פיזית. יחד עם זאת, ידוע כיום כי גם סיגריות ללא ניקוטין מזיקות לבריאות ולמעשה ישנם מחקרים הטוענים כי סיגריות אלה מזיקות לבריאות אף יותר מסיגריות סטנדרטיות, מכיוון שמעשנים רבים נוטים לעשן אותן בקצב גבוה הרבה יותר מעישון סיגריות סטנדרטיות וכן משום שהן מכילות חומרים מזיקים רבים.

כך, לדוגמה, אחד החומרים המרכזיים הנוצרים בתהליך השריפה של חומרים אורגניים הוא גז הנקרא פחמן חד חמצני. גז זה מקטין בצורה משמעותית את יכולת הנשיאה של מולקולות החמצן על ידי כדוריות הדם האדומות ולפיכך פוגע באספקת הדם לרקמות ואיברי הגוף השונים. ישנו מגוון רחב ביותר של סיגריות ללא ניקוטין בשוק המודרני, אך המכנה המשותף הרחב ביותר לכל הסוגים הוא שכולם ללא יוצא מן הכלל, מזיקים לבריאות.

מהי המטרה של סיגריות שלא מכילות ניקוטין?

השימוש בסיגריות ללא ניקוטין נועד בדרך כלל לסייע למעשן בתהליך הגמילה מסיגריות, זאת מכיוון שכפי שציינו, החומר הממכר בסיגריות הסטנדרטיות הוא הניקוטין. מעשנים רבים מפתחים תלות בהרגל העישון ומרגישים שהם זקוקים בזמן הגמילה לתחליף הולם שמצד אחד ימלא את מקום הסיגריה, אך מצד שני לא יתרום להתמכרות הפיזית.

האם אכן סיגריות ללא ניקוטין מסייעות בתהליך הגמילה מעישון?

לרוע המזל, בניגוד למה שנהוג לחשוב, בחלק ניכר מהמקרים שימוש בסיגריות ללא ניקוטין למטרת גמילה מעישון מוביל לתוצאה ההפוכה מזו המבוקשת. הכוונה היא לכך שבמקום לסייע למעשן להיגמל מסיגריות ולהיפטר מההרגל המזיק, הן הלכה למעשה משמרות את ההרגל. להתמכרות עצמה יש גורמים רבים המרכיבים אותה, חלקם פיזיים וחלקם התנהגותיים.

הצורך להחזיק סיגריה ביד באירועים חברתיים או בסיטואציות מלחיצות, התלות בסיגריה ככלי עזר להתמודדות עם מצבים לא נעימים או מאתגרים רגשית והרצון לשאוף עשן מסיבות כאלו ואחרות באופן כללי, לא נעלם עם היעלמות הניקוטין מהמערכת הפיזיולוגית. לפיכך כל עוד ההרגל נשמר, בסיוע הסיגריות נטולות הניקוטין, המעשן ממשיך לשמר את ההרגל ולא נפטר ממנו.

הנקודה הסופית היא שכל עוד ההרגל ההתנהגותי נשמר, הסיכוי לחזור לעשן סיגריות סטנדרטיות המכילות ניקוטין, גבוה יחסית. לפיכך לא זו בלבד שעישון של סיגריות שלא מכילות ניקוטין מזיק לבריאות, אלא שהוא מעניק תקוות שווא למעוניינים להיגמל ובחלק ניכר מהמקרים, לא מקיים את ההבטחה.

כתבות נוספות