מסטיק ניקוטין – האם זה עוזר

במשך שנים רבות, עישון סיגריות נחשב למנהג נורמטיבי ואפילו מקובל.

העישון הוצג בעולם הקולנוע כדבר נחשק, וגם חברות הטבק השונות מיתגו אותו בהתאם. אלא שכבר באמצע המאה ה-20 החלה להתגלות האמת, והתברר כי בסיגריות קיימים חומרים רבים המסכנים את הבריאות וחומרים מסרטנים קטלניים. כיום השפעתו השלילית של העישון כבר ידועה, וכמעט כל מעשן מעוניין להיגמל מעישון ולהתנקות מהחומרים הרעילים שהצטברו בגופו. אך מלבד היותו מזיק, הניקוטין הוא אחד החומרים הממכרים ביותר, ולכן רבים מתקשים לוותר על המנהג הזה, גם כאשר ברור להם שהוא פוגע בהם. לעזרתם של אותם מעשנים נוצרו תחליפים שונים שלכאורה אמורים לסייע בגמילה מעישון. אחד מאמצעים אלו הוא מסטיק ניקוטין. אך האם מסטיק ניקוטין אכן עוזר וכיצד יש להשתמש בו? על כך במאמר הבא.

קצת על מסטיק ניקוטין

כשמו כן הוא, מסטיק ניקוטין הוא מסטיק המכיל כמות מדודה של ניקוטין, ולעיסה שלו גורמת לשחרורו בגוף, המטרה שלו היא לסייע למעשן להתמודד עם תסמיני גמילה ועם החיסרון שהגוף מרגיש בחומר הממכר.

שימו לב, ואל תתנו לשם שלו להטעות אתכם; מסטיק ניקוטין, הידוע גם בשם ניקוטינל (Nicotinell) או ניקורט (Nicorette), אינו מוצר מזון, אלא הוא מוגדר כתרופה לכל דבר ועניין, כאשר החל השימוש במסטיק אי שם בשנות ה-80 של המאה ה-20, ניתן היה לרכוש אותו אך ורק באמצעות מרשם רופא וגם כיום ניתן להשיג אותו בעיקר ברשתות הפארם ובבתי מרקחת.

אופן השימוש

בדומה לתרופות אחרות, ישנן הוראות ברורות באשר לאופן השימוש הנכון בו, יש ללעוס לאט מאוד כאשר המטרה היא לשלוט בכמות הניקוטין המשתחררת מן המסטיק.

בדרך כלל הוראות השימוש יציינו את מספר הלעיסות המדויק, ולאחר השלמתן המשתמש יחוש תחושת עקצוץ ונימול ויהיה עליו לשמור את המסטיק באזור החניכיים עד שהתחושות שתוארו לעיל יחלפו.

בהמשך ניתן לחזור וללעוס עד לספיגה בגוף. חשוב לזכור, המטרה היא לא להחליף את הסיגריות, אלא לסייע בגמילה, ולכן המשתמש נדרש בדרך כלל להפחית בהדרגה את השימוש במסטיק עד לגמילה מוחלטת.

מינונים

את המינון הנכון לשימוש מומלץ לקבל מהרופא המטפל, כל מעשן רגיל לכמות ניקוטין שונה ובדרך כלל בהתאמה למספר הסיגריות שאותן הוא נהג לעשן.

מעשנים "כבדים" שנהגו לעשן 20 סיגריות ביום או יותר, יתחילו בדרך כלל במינון גבוה יחסית של מינון של 4 מ"ג. רוב המעשנים הוותיקים ישתמשו בדרך כלל בעד 12 יחידות ליום ובכל מקרה חשוב מאוד שלא להשתמש ביותר מ-15 מסטיקים ליום.

לעומת זאת, מי שנהג לעשן פחות מ-20 סיגריות ביום, מומלץ כי יתחיל במינון נמוך יותר של 2 מ"ג, וכדאי שילעס עד 12 יחידות ביום.

בשל המינון הנמוך יחסית, משתמשים במסטיק ניקוטין במינון של 2 מ"ג יכולים להשתמש בעד 30 יחידות ביום, אך כמובן שההמלצה היא שלא להגיע למלוא המכסה המותרת. המשתמשים אמורים לצמצם בהדרגה את השימוש במוצר, כדי להפחית את התלות של הגוף. המטרה היא שתוך כמה חודשים ספורים יושלם תהליך הגמילה.

תופעות לוואי

הפסקת עישון בבת אחת אינה פשוטה עבור מעשנים רבים, ולכן יש הנעזרים במסטיק להשלמת הליך הגמילה מסיגריות. אלא שעלולות להיות תופעות לוואי והשלכות מורכבות אחרות.

בין תופעות הלוואי האפשריות ניתן למצוא פגיעה בבריאות הפה, הפרעות במערכת העיכול, נפיחות בפה, דימום בחניכיים, שיהוקים, בחילות, יובש בגרון, תחושת אי נעימות בקיבה, ועוד. לכן, לפני התחלת שימוש במוצר מומלץ מאוד להתייעץ עם הרופא המטפל או עם רופא המשפחה ולקבל הנחיות מדויקות באשר לאופן השימוש הרצוי.

מתי לא מומלץ להשתמש

גם אם הפסקת עישון בבת אחת היא קשה, וגם אם המסטיק עשוי לסייע, ישנם מקרים בהם חל איסור להשתמש במוצר זה:

  • שילוב בין מסטיק ניקוטין לבין תרופות אחרות עלול להיות מסוכן, ולכן לפני השימוש יש להיוועץ ברופא המשפחה.
  • חולי לב נדרשים להתייעץ עם הרופא המטפל לפני תחילת השימוש.
  • אין להשתמש במוצר לתקופה העולה על 6 חודשים. בדומה לסיגריות – גם מוצר זה ממכר!
  • אין לעשן בתקופת השימוש, קיימת סכנה להרעלת ניקוטין.
  • אין להשתמש במסטיק בעת הריון או במהלך תקופת ההנקה.
  • רצוי שלא לשתות או לאכול בזמן השימוש במוצר.
  • אם קיימים סימנים להרעלה(ראייה מעורפלת, קשיי נשימה/שמיעה, תשישות, התעלפות, כאבי ראש/בטן, בחילות, דופן לא סדיר, הקאות, ריור רעידות וכל תופעה לא מוסברת אחרת) יש להפסיק את השימוש ולפנות לטיפול רפואי.

אז מה כן?

כפי שניתן להבין מהכתוב לעיל, מסטיק ניקוטין אינו תרופת פלא והשימוש בו כרוך בסיכונים שונים. מלבד זאת, בדומה לעישון בסיגריות, גם השימוש בו עלול להיות ממכר ויכולות להיות לו השפעות מסוכנות לא פחות.

לכן, מומלץ להגביל את היקף השימוש ולהיעזר באמצעי אחרים כגון:

  • טיפול פרטני – מעשן המעוניין להיגמל ממנהג זה יכול לפנות לטיפול פרטני שבמסגרתו תיבנה עבורו תוכנית גמילה מותאמת אישית.
  • סדנאות גמילה – מעשנים מסוימים מגלים כי סדנאות להפסקת עישון מסייעות להם הרבה יותר מטיפול פרטני ומהוות מעין קבוצת תמיכה ומספקות ליווי לכל אורך הדרך..
  • שימוש מבוקר –אם בכל זאת החלטתם להיעזר במסטיק ניקוטין, חשוב מאוד לשים לב לאופן השימוש בו. יש להקפיד שלא לחרוג מן המינון המותר וחשוב לזכור שהוא אמצעי בלבד, המטרה הסופית היא להיגמל ולהשתחרר מהתלות ולהתחיל לחיות בריא יותר. בהצלחה!

כתבות נוספות