מה קורה כשמפסיקים לעשן?

מדי שנה מבטיחים מעשנים רבים, לעצמם ולבני משפחתם, שיפסיקו לעשן לתמיד. ובכל שנה המון אנשים אכן מצליחים לעשות זאת. גם אתם יכולים להיות בין אותם נגמלים מאושרים. אם אתם בוחנים ברצינות את האפשרות להפסיק לעשן, ונורא סקרניים לדעת מה בדיוק מצפה לכם לאחר הגמילה, או לאילו תופעות לוואי, המשיכו לקרוא.

כחצי שעה לאחר הסיגריה האחרונה

ההשפעה של הפסקת העישון מתחילה מידית. כחצי שעה לאחר הסיגריה האחרונה, מתחיל קצב הלב לרדת בהדרגה לקראת הרמות הנורמליות.

שעתיים לאחר הסיגריה האחרונה

קצב הלב ולחץ הדם ירדו ויתקרבו לרמה הנורמלית. גם מחזור הדם ההיקפי עשוי להשתפר. תתחילו להרגיש חמימות בקצות אצבעות הידיים והרגליים. תסמיני הגמילה מניקוטין מתחילים, בדרך כלל, כשעתיים לאחר הסיגריה האחרונה. תסמיני גמילה מוקדמים אלה כוללים: חרדה, מתח או תסכול, תשוקה עזה לסיגריה, קשיי שינה ותיאבון מוגבר.

12 שעות לאחר הסיגריה האחרונה

בתהליך העישון נשרף הטבק ומשחרר חד תחמוצת הפחמן. ברמות גבוהות גז זה רעיל מאוד לגוף. כיוון שהפחמן החד חמצני יכול להתמזג היטב עם תאי הדם, רמות גבוהות שלו עלולות למנוע מהתאים את ההתמזגות עם החמצן, מה שיגרום לבעיות לב וכלי דם רציניות. רק כאשר עוברות 12 שעות מהסיגריה האחרונה, מתחילה ירידה ברמות חד תחמוצת הפחמן בגוף, ובד בבד מתחילה עליה ברמות החמצן בדם עד שהגוף מגיע לרמה הנורמלית.

24 שעות לאחר הסיגריה האחרונה

המעשנים עוברים התקפי לב בשיעור של 70% יותר מאנשים שלא מעשנים. אבל, יממה אחת לאחר הפסקת העישון הסיכון ללקות בהתקף לב מתחיל לרדת. אמנם, עדיין לא הצלחתם לצאת מחושך לאור, אבל אתם נמצאים בדרך הנכונה.

48 שעות לאחר הסיגריה האחרונה

העישון מקהה את החושים שלכם ובמיוחד את חוש הריח והטעם. למרבה המזל, כבר 48 שעות לאחר הסיגריה האחרונה, מתחילים קצות העצבים לגדול מחדש וחוש הריח והטעם מתחילים להשתפר. עוד רגע ותוכלו להתחיל להעריך את הדברים הטובים באמת בחיים.

3 ימים לאחר הפסקת העישון

בשעה טובה, כל הניקוטין התנקה מהגוף שלכם. אבל, עדיין הסימפטומים המלווים את הגמילה מניקוטין נמצאים בדרך כלל בשיאם. ייתכן ותרגישו בתופעות לוואי פיזיות (כמו כאבי ראש, בחילות, התכווצויות) תופעות נפשיות כמו חרדה, מתח, תסכול, תשוקה לעשן וכן הלאה. זו הזדמנות להשתמש בכסף שחסכתם מהסיגריות, ולהעניק לעצמכם טיפול נפשי ופיזי מענג ונעים.

שבועיים לאחר הגמילה

פתאום תוכלו לבצע פעילות גופנית בלי להרגיש שאין לכם אוויר לנשימה. תפקוד הריאות משתפר, מחזור הדם משתפר, ואתם יכולים לנשום בקלות. בתקופה זו, רוב המעשנים מדווחים שתסמיני גמילה התפוגגו.

מספר חודשים אחרי

כחודש לאחר הגמילה הריאות מתחילות להירפא. הריאות יתפקדו כראוי והשיעול וקוצר הנשימה יתמעטו באופן דרמטי. תסמיני גמילה יעלמו כליל לאחר מספר חודשים.

שנה לאחר הגמילה

לאחר שנה הסיכון שלכם ללקות במחלת לב יורד ב-50% בהשוואה לתקופה בה עישנתם.

חמש שנים לאחר הגמילה

חמש שנים לאחר הגמילה, הסיכון שלכם ללקות בשבץ זהה לזה של אדם שאינו מעשן.

שאלות ותשובות

האם העישון פוגע רק במערכת הנשימה?

לא. עישון סיגריות פוגע בכל מערכות הגוף שלנו, ומשפיע על המצב הבריאותי הכללי ועל מערכת החיסון שלנו. מלבד הניקוטין, בסיגריה קיימים חומרים רבים כגון נפטלין, אצטון, ארסן, אמוניה וקדיום וחשיפה מצטברת לחומרים אלו פוגעת באיברים רבים בגוף האדם. עישון באופן קבוע פוגע למשל בבריאות הפה וגורם למחלות חניכיים ולהתפתחות של גידולים סרטניים בוושט ואף משפיע על הלב, על הכליות ועל הכבד, וכיום גם ידוע כי הוא גורם לבעיות במערכת הפוריות של האדם.

האם אפשר לעשן בלי להתמכר?

בקצרה – כמעט בלתי אפשרי. מעשנים רבים טוענים כי הם צורכים סיגריות רק בנסיבות חברתיות או באירועים מיוחדים. אך למעשה, ניקוטין ידוע כאחד החומרים הממכרים ביותר בעולם. כעשר דקות מהשאיפה הראשונה, הניקוטין כבר מגיע למוח שלנו, נקשר לקולטנים המתאימים ומוביל לשחרור של דופמין – אותו הורמון המסב לנו הנאה רבה כל כך. לכן, כאשר האדם אינו מעשן הגוף שלו חש בחסרונו של אותו ההורמון ודורש מנה נוספת של ניקוטין. כך נבנית התמכרות פיזית של הגוף, אך ההתמכרות הקשה יותר היא דווקא ההתמכרות הנפשית לאותה התחושה שיוצר העישון. זאת הסיבה לכך שהתמכרות לסיגריות הופכת לכמעט בלתי נמנעת.

האם סיגריה אלקטרונית נחשבת לבריאה יותר?

התשובה לכך היא כמובן – לא! הסיגריות הרגילות מוכרות היטב וכך גם הנזקים שלהן. לכן, כאשר בשוק מוצרי הטבק הופיעה הסיגריה האלקטרונית, לא היה ברור תחילה עד כמה בטוח להשתמש בה. היו אף אלו שניסו להציג אותה כאמצעי המסייע בגמילה, מעין מכשיר אידוי הכולל רק ניקוטין ללא החומרים הרעילים האחרים. אך במשך הזמן התברר כי הסיגריה האלקטרונית עלולה להיות דווקא מסוכנת הרבה יותר מהסיגריה הרגילה. דווקא הטעמים המתוקים של מילוי הניקוטין שלה גרמו למעשנים לשאוף יותר ממנו. כך, השימוש המופרז בסיגריה האלקטרונית הוביל להתפרצותן של מחלות ריאה קשות במקומות שונים בעולם, והיום סיגריה זו כבר מוכרת כמוצר טבק לכל דבר ועניין.

האם אפשר להיגמל מסיגריות גם בגיל מבוגר?

כן – גמילה מסיגריות אפשרית בכל גיל, גם בגיל מבוגר. חשוב לזכור כי חלק ניכר מהתמכרות לסיגריות תלויה בתלות הנפשית שמעשן מפתח ולא בהכרח בצורך הפיזי של הגוף. העישון נקשר בהרגלי יום-יום שלנו, כגון: קפה וסיגריה, או אחרי ארוחה או הפסקות במהלך יום העבודה. כך המעשן מאמץ את הרגל המזיק כחלק מהשגרה היומית שלו ומתקשה לדמיין את חייו בלי הסיגריה. אך את המעגל הזה אפשר לשבור, וכל אדם יכול להפוך למעשן לשעבר אם הוא מצליח להבין את המניפולציה שמפעיל עליו העישון. כאשר באמת מבינים כי אנחנו לא זקוקים לסיגריה כדי ליהנות מהחיים שלנו, אפשר להיגמל ממנהג זה בקלות, ולהתחיל חיים מספקים הרבה יותר, בכל גיל.

כתבות נוספות