מהן סיגריות קלות?

המחקרים החשובים שאיששו את ההנחה לפיה ישנו קשר ברור בין עישון סיגריות להתפתחות גידולים סרטניים שונים יצאו לאור במהלך שנות ה-50 של המאה הקודמת. בתגובה למידע שהתגלה ולאיום שהיוו המחקרים על תעשיית הסיגריות, חברות הטבק החלו לבצע ניסויים שונים במטרה ליצור סוג חדש של סיגריות, שיהיו פחות מזיקות מהסוגים שנמכרו עד אז. כל זאת על מנת לגרום לציבור להאמין כי ניתן להמשיך לעשן מבלי להזיק לבריאות יתר על המידה. כך לדוגמה, בתקופה זו נכנסו לשימוש, לראשונה בהיסטוריה, הפילטרים שניתן למצוא כיום ברוב סוגי הסיגריות.

תוך זמן קצר, רוב המעשנים בעולם עברו לעשן סיגריות עם פילטר מתוך אמונה כי בכך הם תורמים לבריאותם, במקום להפסיק לעשן. עד שנת 1960, סיגריות עם פילטר הפכו למוצר המוביל בתעשיית הטבק.

הסיגריות הקלות באות לעולם

במקביל להוספת פילטרים בקצה הסיגריות, ניסו חברות הטבק לפתח סיגריות שיכילו פחות עטרן, ניקוטין וזפת, החשודים העיקריים בתוספת הסיכון לפתח גידולים סרטניים. זו הייתה תחילת הדרך של הסיגריות הקלות, במהלך שנות ה-70 של המאה הקודמת שווקו באופן אגרסיבי לציבור הרחב כסיגריות פחות מסוכנות. תכולת העטרן, הניקוטין וזפת, נמדדה באמצעות מכשור מיוחד ואכן הסיגריות הקלות הכילו פחות חומרים מסוכנים בסיגריות הסטנדרטיות. עד 1997, מחצית מתקציב הפרסום של תעשיית הסיגריות הושקע בקידום סיגריות קלות.

מטבע הדברים, השיווק האגרסיבי השתלם לחברות הטבק ובגדול: בשנת 1967 סך כל הרווחים מסיגריות קלות עמד על 2% בלבד ואילו בשנת 2005, הסיגריות הקלות השתלטו על השוק וסיפקו 83.5% מהרווחים בתעשייה.

סיגריות קלות, נזק כבד

על פניו, עישון סיגריות המכילות פחות חומרים מזיקים, היה צריך להוביל לשיעורי סרטן נמוכים יותר בקרב מעשנים, אך למעשה ידוע כיום כי לא זו בלבד שעישון סיגריות קלות לא מזיק פחות מעישון של סיגריות רגילות, אלא שייתכן מאוד שמדובר בסיגריות המסבות למעשן נזק חמור יותר. זאת מכיוון שאדם הרגיל לעשן סיגריות רגילות, יצרוך את הסיגריות הקלות בצורה שונה באופן לא מודע. אמנם המכונות שמודדות את תכולת המרכיבים השונים ימצאו כי התכולה נמוכה יותר, אבל המעשן הממוצע ישאף את החומרים הרעילים והמסוכנים עמוק יותר וישאף את העשן המסרטן בתדירות גבוהה יותר בכל פעם שיעשן סיגריה.

השורה התחתונה

סיגריות קלות הן תוצר של מאמצים שיווקיים גרידא. הן לא גורמות פחות נזק למעשנים אותן, הן ממכרות בדיוק אם לא יותר מכל סיגריה רגילה אחרת והתחושה המוטעית שלפיה הנזק הבריאותי קטן יחסית, פוגעת במאמצי הגמילה ובמוטיבציה להיגמל. חשוב להעלות את המודעות הציבורית לכך שהסיגריות הקלות גורמות לנזק כבד ולהבין כי מדובר בסך הכול במעין תכסיס שמטרתו לשמור על מכירות יציבות של מוצרים מסרטנים ותו לא.

כתבות נוספות