מהי ההתמכרות לעישון סיגריות?

התמכרות לעישון סיגריות פירושה יצירת תלות בלתי נשלטת בסיגריות עד למצב שבו הפסקת עישון יכולה לגרום לתגובות רגשיות, נפשיות ופיזיות. אנשים יודעים שהעישון מזיק וממכר, ואפילו מודעים לכך שעישון מסוכן, אבל אולי לא ממש מבינים מהו בדיוק תהליך ההתמכרות לעישון.

רוב המעשנים רוצים להפסיק, וחלקם גם ניסו דרכים שונות להיגמל מסיגריות, אולי גם קראו את ספר הדרך הקלה להפסיק לעשן, אבל עדיין לא הגיעו לנקודה שבה יוותרו על הרגל זה.

כל אחד מאתנו מפתח לאורך החיים הרגלים טובים יותר והרגלים טובים פחות, והם חלק מהאישיות שלנו. אלא שישנם הרגלים הפוגעים באופן משמעותי בבריאות שלנו, ואף על פי שאנו יודעים זאת, אנחנו מתקשים להשתחרר מהם. האדם המכור לסיגריות יעשה לעתים כל שהוא יכול על מנת לעשן, והוא ייעשה זאת גם כאשר ברור לו שהוא פוגע בבריאותו או בבריאות של הסובבים אותו.  ההתמכרות לחומר כימי כלשהו גורמת לנו לפתח תלות פיזית בחומר הזה, ולמעשן נדמה כי אין בידו ברירה אחרת.

למה העישון ממכר?

כמו חומרים ממכרים אחרים, גם הסיגריה משפיעה על המוח של המעשן. לאחר שאיפת הניקוטין, לחץ הדם עולה וכך גם רמת הסוכר. דופק הלב עולה אף הוא ולגוף מופרש חומר שנקרא דופמין הגורם להרגשה טובה אצל המעשן. המעשן רוצה לשחזר הרגשה זו שוב ושוב ועל כן ממשיך לשאוף את החומר הממכר והמזיק. הניקוטין מפר את האיזון הקיים בגוף בין חומצה לבין בסיס. בסיום הארוחה המכילה מאכלים חומציים רבים (כגון פחמימות או בשר) הגוף נזקק לחומר בסיסי. אדם בריא שאינו מעשן יאכל בשלב הזה פירות שיסייעו להחזיר את האיזון, אך מעשנים מפרשים את אותות הגוף באופן מוטעה ומעשנים תחת זאת סיגריה. כך מקושר הניקוטין, שהוא חומר בסיסי, למעין טקס של סיום ארוחה, וההתמכרות לעישון מתחזקת. הניקוטין הוא חומר בטבק שגורם להתמכרות. ניקוטין חודר ונספג בזרם הדם דרך הריאות, כאשר שואפים מהסיגריה ודרך רירית הפה כאשר לועסים טבק.

הסיגריות הראשונות, המעשנים חשים בחילה וטעם לא נעים, אבל עם הזמן הגוף מפתח סובלנות לניקוטין כך שמעשנים יכולים להמשיך לעשן ללא תחושת הבחילה. הניקוטין הוא אחד הגורמים לתחושה הלא נעימה שמעשנים מרגישים כשהם נגמלים מסיגריות.

גורמים חברתיים ופסיכולוגיים

בכל התמכרות לסמים, הגורמים הפסיכו-חברתיים הם אלה שקובעים אם האדם ייחשף לסמים מלכתחילה. התמכרות יכולה להתפתח, אם לסם יש השפעות שגורמות לאנשים הנאה או תחושה שהם מתוגמלים.

עבור מי שהתמכר לסיגריות, חלק גדול מהחוויות שלו יעבור דרך מסנן ההתמכרות. על כן, מי שרגיל לעשן יבצע קישור מוטעה בין העישון לבין פעילויות אחרות. מעשן קבוע ירגיש למשל כי על מנת ליהנות מכוס הקפה שלו עליו לעשן סיגריה, וכי ארוחה מלאה מצריכה סיגריה בסיומה. כך תיווצר התניה פסיכולוגית בין העישון לבין הנאה מפעילויות אחרות שאינן קשורות אליו בקשר ישיר. אך למעשה את ההתניה הזאת אפשר לשבור, מאחר שאין מאחוריה דבר. לאחר הפסקת עישון, מגלה המעשן לשעבר כי טעם הקפה טוב יותר דווקא ללא הסיגריה, וכי הסעודה טעימה הרבה יותר.

תהליך ההתמכרות הוא בעצם תהליך של למידה:

  • לומדים מתי, היכן ואיך משתמשים בחומר הממכר כדי לקבל ממנו את התחושה המתגמלת ביותר. הטעם, הריח, הגירוי החזותי ותנועות אחרות הקשורות באופן הדוק לאפקטים המתגמלים – הופכים בהדרגה מתגמלים בפני עצמם. תופה זו ידועה כהתניה.
  • המצבים והפעילויות שמשויכות לעישון, יחד עם מצב הרוח של המעשן – קשורים גם הם לקשיי הגמילה. תסמינים אלה משרתים כסימנים או גורמים לכמיהה להשפעות "הטובות" של הניקוטין (למשל, עישון לאחר ארוחה).
  • הגירויים שגורמים לתשוקה לעשן הם רבים מספור כי העישון יכול להתקיים בכל כך הרבה מצבים.

החומרים המזיקים בסיגריה

רבים מתקשים להפסיק לעשן בשל התלות של הגוף בניקוטין ואינם מבינים מדוע עליהם לוותר על הנאת העישון. אלא שהעישון אינו כרוך בהנאה בלבד והוא אחד הגורמים המרכזיים למחלות. אין מדובר רק במחלות קשות. מלבד הניקוטין הסיגריה מכילה חומרים כימיים רבים כגון זפת, עופרת, נפטלין ואמוניה העלולים לגרום למחלות כרוניות בחלל הפה כגון פטרת והרפס. השפעות מזיקות אלו משפיעות גם על בני המשפחה ולא רק על המעשן עצמו.

האם עישון הוא התמכרות פיזית?

עישון הוא התמכרות פיזית שמייצרת תגובת שרשרת בגוף:

  • ניקוטין פועל על קולטנים, ומשתמש בדרך כלל באחד המשדרים העצביים העיקריים במוח ובמערכת העצבית (acetylchooline). המשדרים העצביים הם ה"שליחים הכימיים" שמשתחררים על ידי תאי העצב כדי לתקשר עם תאים אחרים באמצעות שינוי הפעילות החשמלית שלהם.
  • הגוף מגיב לניקוטין בקולטנים אלה כאילו שמדובר במשדר טבעי ומשנה את הפעילות הפיזיולוגית ואת הפונקציות של מערכות רבות במוח.
  • הזנה חוזרת ונשנית של ניקוטין, גורמת לגוף להסתגל למה שהוא רואה כ-acetylcholine נוסף, במטרה לשקם את התפקוד הנורמלי. הוא עושה זאת גם על ידי גידול של קולטני acetylcholine נוספים.
  • כך גורם הניקוטין לשינויים מבניים ופונקציונליים במוחם של המעשנים. כשמפסיקים להזין את הגוף בניקוטין, הפונקציות הפיסיולוגיות במוח ובחלקים אחרים של הגוף מזדעזעות, תופעה ידועה כתסמונת גמילה, ואז חוזרים למצבם הנורמלי.

כיצד להשתחרר מהתמכרות

מעשנים רבים המבינים את הנזק שהם גורמים לעצמם, מחפשים דרכים רבות להפסקת עישון. רבים מנסים שיטות שונות ונעזרים במדבקות ובסיגריות אלקטרוניות, אך "הרשת הבינלאומית לשחרור מהתמכרויות" מאפשרת גמילה מעישון ביום אחד. השיטה של אלן קאר מפרקת למעשה את כל המיתוסים שבונה המעשן סביב העישון. באמצעות השיטה הוא לומד ומפנים את הידיעה כי העישון אינו גורם הנאה אלא מעכב אותה. לאחר הפסקת העישון בריאותו משתפרת, הנשימה קלה יותר והאוכל טעים יותר.

כתבות נוספות