מדוע מתחיל שיעול אחרי הפסקת עישון?

ההחלטה להפסיק לעשן היא אחת המשמעותיות ביותר בחייו של כל מעשן' לא תמיד פשוט להכיר בהיקף הנזקים שנגרמים ולא תמיד קל לערוך שינוי משמעותי באורח החיים ולאמץ הרגלים חדשים ובריאים יותר, בשל כך מעשנים רבים מצפים כי לאחר שכבר השלימו את תהליך הגמילה יחול שיפור מיידי בתחושה הפיזית שלהם ובמצבם הבריאותי, אך במקרים מסוימים דווקא בתקופה הראשונה של הגמילה האדם עלול לסבול משיעול טורדני.

המאמר הבא יעסוק בתופעה זו, יסביר את מקורה, ויציע דרכי התמודדות.

השפעת על מערכת הנשימה שלנו

על אף שחברות הטבק ניסו להכחיש זאת במשך שנים, עישון פוגע בראש ובראשונה במערכת הנשימה שלנו, כל סיגריה מכילה אלפי כימיקליים רעילים, כאשר הניקוטין הוא רק חלק קטן מתכולתה של הסיגריה.

בכל שאיפה מהסיגריה אנו מכניסים לריאות חומרים כמו: אצטון, נפטלין, ציאניד וטרפנטין. גם נזקיה של הסיגריה האלקטרונית מתחילים להתגלות ובחודשים האחרונים מעשנים רבים לקו במחלות נשימה חריפות המצריכות אשפוז בעקבות השימוש במכשיר זה.

לאחר שחדרו לריאות החומרים הרעילים הללו מצטברים שם ודבקים בדפנות הפנימיות של הריאות. במשך הזמן, סימפונות הריאה מתקשות לתפקד ויכולתו הטבעית של הגוף להגן על עצמו נפגעת.

כך מערכת הנשימה מתמלאת בחומרים רעילים, ורק לאחר גמילה מהחומרים היא מסוגלת לשקם את עצמה.

מדוע משתעלים דווקא אחרי הגמילה?

מעשן ותיק, הצורך סיגריות כחלק משגרת יומו, גורם למעשה לדיכוי מערכת הנשימה שלו ולניוונה. ככל שמשך העישון ארוך יותר, כך יצטברו יותר ויותר חומרים רעילים בגוף, ומערכת הנשימה תתקשה לסלק אותם החוצה.

אך כאשר האדם מחליט להפסיק, מערכת הנשימה חוזרת לאט-לאט לתפקוד ומנסה לשקם את מצבה. עם זאת, גמילה היא תהליך הדרגתי וגם הניקוי של מערכת הנשימה עשוי לקחת זמן מה.

בשלב הראשון הריאות צריכות לנקות את עצמן משכבת הזפת שדבקה בהם ומהליחה שנוצרה בגוף כחלק מהתמודדות של הגוף עם העישון. כדי לעשות זאת, האדם מתחיל לחוש בצורך להשתעל ובאופן זה להוציא מגופו את שאריותיהם של החומרים הרעילים, שיעול זה יכול להימשך כמה שבועות אחרי הגמילה, אך לרוב הוא יחלוף מעצמו.

כיצד מתמודדים?

בדקתם איך להפסיק לעשן, בהצלחה ובכל זאת עדיין נותר שיעול טורדני? אל דאגה! ישנן דרכים להתמודד איתו:

  • צריכה מספקת של נוזלים – שתייה מספקת של מים תסייע לנקות את הגוף. מלבד מים ניתן כמובן לשתות גם מיץ סחוט או תה שיאפשרו להקל את תחושת הצריבה בגרון. לכוס התה אפשר גם להוסיף דבש שישפר את ההרגשה ויחזק את המערכת החיסונית.​
  • שמירה על הלחות בבית – שיעול טורדני עשוי להחמיר בסביבה יבשה, לכן כדי להקל את התסמינים, ניתן להיעזר במכשירי אידוי שינוי להעלאת אחוזי הלחות בבית.
  • פנייה לסיוע רפואי – לרוב השיעול שאחרי הגמילה חולף מעצמו. עם זאת במצבים מסוימים, נדרשת התערבות רפואית. אם אתם חשים קוצר נשימה, התנשפויות או סימני דם יש לפנות לרופא לקבלת טיפול רפואי.

כתבות נוספות