מדוע אחרי עישון סיגריה יש סחרחורות ובחילה

למה אחרי עישון סיגריה יש סחרחורות ובחילה

המרכיבים המסוכנים בסיגריה

חברות הטבק השונות מהללות אולי את טיבן של הסיגריות ואת איכותן, אך למעשה מדובר במוצר המכיל כמות גדולה מאוד של כימיקלים המזיקים לגוף. בעשן הסיגריה קיימים אלפי חומרים שונים, כמה מאות מהם רעילים וכמה עשרות מהם מוכרים כחומרים מסרטנים.

בין חומרים אלו ניתן למצוא קדמיום, די.די.טי, ציאניד, בוטאן, נפטלין, אצטון, אמוניה, ארסן, פנול ובנזן. הצבע הצהוב שנשאר על הציפורניים הוא תוצאה של רעלן נוסף – העטרן, שהוא החומר המסרטן העיקרי.

לצד חומרים מזיקים אלו, משלבות חברת הטבק חומרים המעודדים את התמכרותו של המעשן, בין חומרים אלו ניתן למשל למצוא פירזינים (pyrazines) שגורמים לספיגה מהירה יותר של ניקוטין בגוף וכך מגדילים את תלותו של הגוף. חומר נוסף הוא אצטאלדהיד  (acetaldehyde)הגורם להעצמת פעולת הניקוטין על המוח, אלא שלמעשה אין צורך ללכת רחוק מדי, פעולתם המזיקה של רכיבי הסיגריות ידועות לכל, אך דווקא ההשפעה היומיומית שלה לא מקבלת התייחסות מספקת.

כיצד משפיעה הסיגריה על המעשן

כאמור, מלבד השפעות לטווח רחוק, עישון סיגריות פוגע במעשנים גם בטווח הקצר, וגורם פעמים רבות לסחרחורת ולבחילה. השפעה זו מקורה בין השאר בשאיפתו של הפחמן החד חמצני שאף הוא חלק מרכבי הסיגריה.

פחמן חד חמצני (CO) הוא למעשה גז רעיל הנקשר להמוגלובין שבגוף ומוביל לירידה בכמות החמצן המגיעה לרקמות הגוף. פחמן חד חמצני נקשר לכדוריות הדם האדומות, פוגע בתפקודן וגורם לגוף להגביר את ייצורן.

מצב זה מוביל לכך שהגוף נדרש לייצר כמות גבוהה של המוגלובין. במצב נורמלי, בגוף יהיו בין 12 ל-16 מיליגרם אחוז המוגלובין, ואילו בקרב מעשנים רמת ההמוגלובין מגיעה לעתים עד ל-20 מיליגרם אחוז. על כן, בקרב המעשנים הדם הופך לצמיג הרבה יותר, מה שמעלה את הסיכון לקריש דם, לשבץ מוחי ולמחלות כלי דם.

אלו הם מצבים שנראים אולי קיצוניים, אך בשגרת היום-יום, רמת ההמוגלובין הגבוהה תיצור תחושות של סחרחורת וכאבי ראש המהווים נורת אזהרה למעשן.

גם הניקוטין והעטרן הפוגעים בתפקוד של הריאות, מקשים על הנשימות ואינם מאפשרים מעבר תקין של אוויר, מצב זה מחמיר עוד יותר את תחושת סחרחורת ובחילה.

נגמלים ומבריאים

הפתרון לתחושת הבחילה והסחרחורת הוא פשוט מעין כמוהו – גמילה מעישון ביום אחד.

אין סיבה להתמהמה או לדחות עניין זה, סדנאות גמילה יאפשרו למעשן לסגל לעצמו תפיסה חדשה ובריאה יותר שבזכותה יוכל להפסיק.

כבר בעשרים וארבע השעות הראשונות שאחרי הסיגריה יחוש מעשן לשעבר ביציאת הניקוטין מגופו וארבעים ושמונה שעות לאחר כיבוי הסיגריה האחרונה יחזרו רמות הפחמן הדו חמצני שבגוף לרמה התקינה.

אחרי חודשיים תהיה הנשימה קלה הרבה יותר כעבור שנים ספורות תוכל מערכת הנשימה להתאושש באופן מלא כמעט לגמרי.

במקום להמתין לנזקים בלתי הפיכים ולפגיעה בבריאות, כדאי לפנות עוד היום לאלן קאר להיגמל ולהבריא.

כתבות נוספות