למה כדאי להפסיק לעשן – סיבות שאולי לא חשבתם עליהן

סיבות להפסקת עישון

אם אתם מעשנים, כנראה שחברים ובני משפחה פנו אליכם אינספור פעמים וביקשו שתפסיקו לעשן תוך שהם מספרים לכם על כל הסכנות הבריאותיות הטמונות בעישון. ובכל זאת, ידיעת הסיכונים האלה לא הספיקה על מנת לדחוף אתכם להפסיק, במיוחד אם אתם אנשים צעירים. באמת קשה להיבהל מכל מיני מחלות שעלולות לפגוע בכם בעוד עשרות שנים, ולהפסיק לעשן זה קשה.

רוב המעשנים מודים שהיו רוצים להיגמל מסיגריות, אבל המעשן הממוצע עובר בין 5 ל-10 ניסיונות גמילה שונים עד שהוא מצליח, אם בכלל… מעשנים מנסים שיטות שונות לגמילה כמו מסטיקים, מדבקות, סדנאות גמילה מעישון, שלבים בדרך לגמילה מלאה – ובכל זאת רבים מהם לא משתחררים מהתלות הזו.

חלק מהמעשנים רוצים להפסיק לעשן בגלל דברים קטנים כמו ריח הבגדים, כתמים על השיניים או תגובות שליליות של האנשים מסביבם. אבל לעישון יש עוד כמה תופעות לוואי יומיומיות, שאולי מפריעות גם לכם ויעודדו אתכם לחפש דרך שתגמול גם אתכם מהסיגריות.

מדיפים ריח של עשן

אי אפשר לטעות בריח עשן הסיגריות, וזה לא ריח נעים. ד"ר סטיבן שרדר (Steven Schroeder), מנהל The Smoking Cessation Leadership Center באוניברסיטת קליפורניה, סן פרנסיסקו, אומר המעשנים מודעים בדרך כלל לריח העשן בבגדים ובשיער שלהם והם רגישים במיוחד לריח הנשימה שלהם. חלק מהקמפיינים בתקשורת אפילו השוו נשיקה של מעשן לליקוק של מאפרה.

חושי הריח והטעם

העישון פוגע בחוש הריח והטעם. אנשים מעשנים מתקשים להעריך את טעמם של מזונות רבים בעוצמה שבה חשו לפני עישון, אבל האמת היא שזה בגלל אובדן חוש הריח מפחית את היכולת לטעום. כך טוען ד"ר אנדרו שפילמן (Andrew Spielman), דיקן ופרופסור בבית הספר לרפואת שיניים באוניברסיטת ניו יורק. לדבריו, נשימת עשן הסיגריות בעצם מרעילה את החושים.

יש מעשנים ששמים לב שטעם האוכל השתנה, אבל התהליך יכול להיות די הדרגתי כך שקשה לזהות אותו. ברגע שמפסיקים לעשן אפשר להחזיר את עוצמת חושי הריח והטעם. למעשה, העונג שבאכילה מתגבר באופן דרמטי כאשר נגמלים מעישון. זה קורה תוך כמה ימים ויכול להימשך כ-6-3 חודשים. כך לפי ד"ר מייקל פיורה (Michael Fiore), מנהל המרכז למחקר טבק באוניברסיטת ויסקונסין.

הזדקנות מוקדמת

פיורה טוען שהעישון הוא אחד הגורמים הראשיים והמשמעותיים להזדקנות מוקדמת. קיים סיכוי גבוה יותר שעור הפנים של מעשנים יתקמט מוקדם יותר לעומת אלה שלא מעשנים. בנוסף, פעולות השרירים הנדרשות לשאיפת העשן מובילות לקמטוטים סביב הפה. לפי האקדמיה האמריקנית לדרמטולוגיה, העישון גורם לשינויים ביוכימיים בגוף שמאיצים את תהליך ההזדקנות.

אימפוטנציה

עישון פוגע ומשפיע על כושרם של כלי הדם להתרחב, כולל אותם כלי הדם האחראים על הזקפה. לכן העישון מגביר באופן דרמטי את הסיכוי של גברים מעשנים לסבול מאין-אונות.

קשיים בפעילות הגופנית

מעשנים רבים מתקשים בפעילות גופנית רגילה כמו טיפוס במדרגות, או חווים חוסר יכולת ליהנות מפעילויות ספורטיביות שבעבר השתתפו בהן בקלות רבה, כמו ריצה או משחק כדורסל. העישון פשוט מכריח את הריאות והלב לעבוד קשה יותר.

הוצאה כספית יקרה

עישון סיגריות הוא ממש יקר. יש מעשנים שמוציאים אלפי שקלים בשנה כדי לקנות סיגריות. חבל, אפשר להוציא את הכסף על דברים הרבה יותר מהנים שגם יביאו לכם תועלת.

כתבות נוספות