השפעות פסיכולוגיות של התמכרות לסיגריות

התמכרות לסיגריות וטבק

בעבר, סיגריות זוהו עם עולם הזוהר. שחקנים הוצגו בסרטים כשהם מעשנים ומחייכים בשיניים צחורות, וכוכבי רוק לא ויתרו על הסיגריה שלהם גם כשעלו על הבמה. מאז עברנו דרך ארוכה, וכיום ברור גם למי שמעשן כי הסיגריות רחוקות שנות אור מעולם הזוהר; לא רק השיניים מושפעות מעשן הסיגריה, גם הריאות, מערכת הדם ולמעשה הגוף כולו נפגע מהחומרים הרעילים בסיגריה.

נזקים אלו ידועים ומתועדים היטב, אך לעומתם ההשפעות הפסיכולוגיות של העישון כמעט ואינן עולות על סדר היום. מהו המחיר הנפשי שמשלם אדם הבוחר לעשן? במאמר הבא.

טבעה של התמכרות

אחד הדברים החמקמקים ביותר בתהליך ההתמכרות הוא האשליה שבה מצוי המכור. מי שמכור לאלכוהול, לסיגריות או לכל חומר ממכר אחר משוכנע בכל רמ"ח אבריו כי כאשר ירצה בכך הוא יפסיק את ההתמכרות בשנייה אחת. אך כאשר מנסים להיחלץ מהתמכרות זו או אחרת מגלים במהרה שהעניין אינו כה פשוט. הדבר נובע מכך שהגוף עצמו הופך להיות תלוי בחומר המסוכן, והאדם מגלה שקשה לו לעבור את היום בלי הסיגריה. כעת, אפילו חברות הסיגריות החזקות בעולם אינן מתכחשות לכך שהסיגריה מכילה ניקוטין – חומר ממכר הגורם לגוף לפתח תלות חזקה בו. כאשר המעשן שואף את העשן אל ריאותיו, הניקוטין מוצא את דרכו למוח ומוביל לשחרור של שני חומרים שגורמים הנאה לאדם – אדרנלין ודופמין. השפעה כימית זו גורמת לכך שלמעשן יהיה קשה מאוד לוותר על ההתמכרות שלו.

השפעת ההתמכרות לסיגריות על נפש האדם

במרבית המקרים ההתמכרות לסיגריות אינה פיזית בלבד, אלא היא גם נפשית, והאדם חש לעיתים קרובות שהוא אינו מסוגל להירגע או ליהנות מהחיים ללא הסיגריה. ההשפעות הפסיכולוגיות הן רבות וביניהן:

  • תלות בסיגריות במהלך היום-יום: אחת הסיבות העיקריות המובילות מעשנים לחפש איך להפסיק לעשן היא התלות הנפשית שהם מפתחים בסיגריות. מעשנים מתכננים פעמים רבות את היום שלהם כך שיוכלו לצאת להפסקות סיגריה, וכאשר הדבר נמנע מהם בשל סיבה זו או אחרת הם חשים עצבנות רבה. במקרים אחרים, אם אין באפשרותם לעשן, הם מתקשים ליהנות מפעילויות מסוימות כמו ארוחה טובה או יציאה לבילוי עם חברים. כך התלות בסיגריה פוגעת בחיים החברתיים והזוגיים שלהם להנאתם מהחיים.
  • המכור לסיגריות יודע שהוא פוגע גם בעצמו וגם בסביבה: כיום ידוע כבר כי העישון אינו פוגע במעשן בלבד. אין מדובר רק בעישון פסיבי שבמסגרתו אדם שאינו מעשן שואף את העשן של זה שמעשן לידו; העשן והחומרים הרעילים שהוא מכיל דבקים בבגדים של המעשן, ואפילו בקירות הבית שבו הוא גר, ברהיטים ובמצעים. חלקיקים מסוכנים אלו עלולים להשפיע על בריאותם של שאר דיירי הבית ואף לעורר התפתחות של אסטמה בקרב ילדים קטנים או בקרב מי שרגיש לכך. על כן, מי שמעשן יודע שבגלל הבחירה שלו בני הבית עלולים להיפגע וזאת סיבה נוספת לגמילה לתמיד. ההשפעות הפסיכולוגיות הן כאמור מרחיקות לכת ומשפיעות על התפקוד בחיי היום-יום כמו גם על היכולת להשיג מטרות עתידיות ולשמור על זוגיות בריאה.

כתבות נוספות