הפסקת העישון למען שיפור איכות החיים

הפסקת עישון

כולנו יודעים שהעישון מזיק לבריאות שלנו.

אבל איך בדיוק מפסיקים והופכים את החיים לטובים יותר? אם תהיו מודעים לדרכים שבהן תוכלו לשפר את בריאותכם כשתפסיקו לעשן, אולי גם תנסו לחפש עזרה.

כידוע, יש מספר דרכים שונות ורבות להפסיק לעשן, כמו דיקור, לייזר, סיגריות אלקטרוניות, תרופות או מסטיקים, אבל אחת הדרכים שהוכיחה את עצמה במיוחד מבחינת אחוזי ההצלחה שלה, היא השתתפות בסדנה לגמילה מעישון שמציעה תמיכה הן מצד הקבוצה והן מצד המנחה.

כיצד תשדרגו את איכות החיים שלכם כשתפסיקו לעשן?

סקס טוב יותר

אולי כשחשבתם על יתרונות הפסקת העישון, לא העלתם בדעתכם שהסקס כנראה יהיה טוב יותר… האמת היא שגמילה משפרת את זרימת הדם בגוף ולכן משפרת גם את הרגישויות השונות. גברים שמפסיקים לעשן יכולים להנות מזקפה טובה יותר. נשים עשויות לגלות שהאורגזמות משתפרות ושהן מתגרות בקלות רבה יותר. חוץ מזה, אנשים לא-מעשנים הם בעלי כוח משיכה פי שלוש יותר מאשר אנשים מעשנים (אולי גם בגלל הריח הנעים?).

שיפור הפוריות

לנשים לא-מעשנות קל יותר להיכנס להריון. הפסקת עישון משפרת את רירית הרחם והופכת את זרע הגבר לחזקה יותר. אישה שהופכת ללא-מעשנת מגבירה את האפשרות להרות באמצעות הפריה חוץ גופית ומפחיתה את הסבירות להפלה. והכי חשוב, יתרונות הגמילה כוללים גם את שיפור הסיכויים ללדת תינוק בריא.

שמירה על מראה עור צעיר

נמצא כי גמילה מעישון מאיטה את הזדקנות עור הפנים ומעכבת את הופעתם של הקמטים. העור של מי שאינו מעשן מקבל חומרים מזינים יותר, כולל חמצן, שיכולים להשפיע על העור החיוור ומחורץ שיש לעיתים קרובות לאנשים מעשנים.

שיניים לבנות יותר

ואם כל אלה עדיין לא מדרבנים אתכם להפסיק, ואתם עדיין תוהים מה היתרונות, אז נזכיר לכם שוויתור על טבק מפסיק את הכתמת השיניים ומעניק נשימה רעננה יותר. אקס-מעשנים נוטים לסבול פחות ממחלות חניכיים ואובדן שיניים בטרם עת מאשר אנשים שממשיכים לעשן.

נשימה טובה יותר

כשאנשים מפסיקים לעשן הם נושמים בקלות רבה יותר ומשתעלים פחות. זאת, משום שקיבולת הריאות משתפרת בכ-10% בתוך תשעה חודשים מרגע הפסקת העישון. כאשר אתם בשנות העשרים והשלושים לחייכם, עדיין לא תרגישו את השפעת העישון על קיבולת הריאות בזמן ריצה, למשל. אבל קיבולת הריאות הולכת ופוחתת באופן טבעי עם הגיל.

בשנים המאוחרות יותר, יתרונות הגמילה באים לביטוי גם באיכות הנשימה. המשמעות של קיבולת ריאות מקסימלית בגיל מבוגר יותר יכולה להיות ההבדל בין חיים אקטיביים ובריאים לבין צפצופים וקוצר נשימה בהליכה או בעת טיפוס על מדרגות.

חיים ארוכים יותר

מחצית מכל המעשנים ימותו מוקדם יותר ממחלות הקשורות בעישון, כולל מחלות לב, סרטן ריאות וברונכיטיס כרוני. גברים שהפסיקו לעשן בשנות השלושים לחייהם מוסיפים לעצמם 10 שנות חיים. אנשים שנגמלים בשנות השישים לחייהם מאריכים את תוחלת החיים שלהם בשלוש שנים. במילים אחרות, זה אף פעם לא מאוחר מדי ליהנות מהפסקת העישון, שלא רק מוסיפה שנים לחיים, אלא גם משפרת את הסיכוי לחיים מאושרים יותר ללא מגבלות גופניות ונכות, בגיל הזהב.

הפחתת המתח

מחקרים מדעיים מראים שרמת הלחץ של אנשים יורדת לאחר שהפסיקו לעשן. התמכרות לניקוטין גורמת למעשנים לתחושות של לחץ בין סיגריה אחת לשנייה. תחושת הסיפוק הנעימה המלווה את עישון הסיגריה היא זמנית בלבד והיא אינה תרופה אמיתית ללחצים. כמו כן, המשמעות של רמות חמצן משופרות בגוף היא שמעשנים לשעבר יכולים להתרכז טוב יותר ולהגדיל את הרווחה הנפשית שלהם.

כתבות נוספות