הסיבות שיגרמו לכם לשנוא עישון

סיבות שיגרמו לכם לשנוא עישון סיגריות

כל מעשן מעוניין להיגמל ממנהג זה. זוהי לפחות הסברה המקובלת בציבור. אלא שבפועל, אם תשאלו מעשנים רבים מדוע הם מעשנים, בדרך כלל תשמעו תירוצים רבים המתאמצים להסביר את דבקותו של המעשן בסיגריות שלו. מעשנים עשויים לטעון כי הסיגריה מרגיעה אותם בשעת לחץ, כי היא מאפשרת להם לשמור על משקל גוף תקין וכי ללא הסיגריות הם אינם יכולים להתחיל את היום. אחרים טוענים כי הם נוהגים לעשן רק בזמן בילוי, ולכן מבחינתם העישון ממלא פונקציה חברתית בלבד. אך אולי השאלה שהמעשן צריך לשאול את עצמו היא לא "מדוע אני מעשן" אלא "מדוע אני שונא לעשן". המאמר הבא יעסוק בדיוק בשאלה זו ואולי יספק למעשנים סיבות מספיק טובות להיגמל מסיגריות.

שיעולי הבוקר

מעשנים "כבדים", שמאחוריהם שנים ארוכות של עישון, בדרך כלל פותחים את היום באותו האופן – סימפוניה של שיעולים כואבים שבכל זאת אינם מצליחים להשכיח את הצורך הפיזי של הגוף בחומר המרעיל. השיעול הכרוני הזה הוא למעשה דרך אחת של הגוף לאותת למעשן כי אולי הגיעה העת לברר איך להפסיק לעשן בקלות. אחרי תקופת ה"צום" של הלילה, שבה האדם לא עישן, השיעול מנסה לפנות מן הגוף את החומרים הרעילים ואת הפסולת שהצטברה בגוף. השיעול הזה גם עלול להיות הסימן הראשון למחלות ריאה קשות יותר ואפילו למחלות סרטניות. אין ספק כי זוהי אחת הסיבות המרכזיות שיגרמו לכם להפסיק לעשן.

השפעת העישון על אדם קרוב

להרבה מעשנים קל להדחיק את הנזקים שהעישון גורם להם. הם מספרים לעצמם ש"לי זה לא יקרה" או שהם מכורים כל כך לניקוטין עד שהם מוכנים לחיות עם הסיכונים הרבים הגלומים בעישון.

אך פעמים רבות התמונה משתנה כאשר האדם המעשן נפגש עם העישון בזווית קצת שונה. לעיתים, דווקא כשרואים כיצד זה משפיע על האנשים הקרובים לנו, העישון יהפוך להרגל שנוא והאדם ישקול ברצינות גמילה.

כשרואים את ההורים המעשנים מתקשים לנשום או לעלות במדרגות, כשרואים את החבר הקרוב מתמודד עם מחלות ריאות קשות ואפילו כשרואים כיצד העישון פסיבי משפיע על ילדים קטנים שאינם מעשנים.

אפשר אולי להדחיק את נזקי העישון כשמדובר בעצמך, אך קשה לעשות זאת כשאדם קרוב אליך סובל בגלל הרגל מזיק זה.

התלות בעישון

רבים מתחילים לעשן בנסיבות חברתיות מסוימות או בתקופות חיים לחוצות, מתוך מחשבה שהעישון יספק להם את מה שהם זקוקים לו. אך מה שבתחילת הדרך עשוי להיראות "מגניב", הופך במהרה לעול שהמעשן נושא עימו כל העת. בכל רגע נתון המעשן מתכנן את הפסקת הסיגריה הבאה שלו, בוחר רק מקומות בילוי שבהם ניתן לעשן, ולעיתים מתקשה להתרכז או לקחת חלק פעיל בישיבות חשובות במקום העבודה.

לפעמים המעשן אף עשוי לוותר על אותם הדברים שבעבר היוו מקור להנאה. הוא עלול למשל לוותר על פעילות ספורטיבית ממריצה או על ביקור במקומות שלא ניתן לעשן בהם. בשלב הזה, כשאדם הופך להיות מודע לתלות שלו בעישון, הוא עשוי להתחיל לבדוק איך להפסיק לעשן בקלות. אם אתם שם, כנראה שאתם מוכנים לתהליך גמילה מעישון שיסייע לכם לפתוח דף חדש בחיים שלכם.

כתבות נוספות