היום הראשון אחרי הפסקת עישון

הצעד הראשון

בניגוד לעבר, כיום המודעות לנזקי העישון היא גבוהה מאוד, וכמעט כל מעשן מעוניין לחדול ממנהג זה. אף על פי שהסכנות לבריאות ידועות לכל, לא תמיד פשוט לקבל את ההחלטה על להפסיק עישון, וזאת בשל החומרים הממכרים שבסיגריות. מסיבה זו, הפסקת עישון בבת אחת נראית בעיני רבים כמעשה בלתי אפשרי, אך בסופו של דבר מי שמצליח לעשות שינוי תפיסתי קטן, יצליח גם להיגמל מסיגריות. מעשנים רבים מנסים שיטות רבות כגון שימוש בכוח רצון, מדבקות ניקוטין ואף היפנוזה, אך ישנה שיטה פשוטה הרבה יותר. שיטתו של אלן קאר מבוססת על שבירת אותם המיתוסים שמעשנים רבים מחזיקים בהם. רבים מהם מתקשים להיגמל בגלל צורת המחשבה שלהם עצמם; הם אומרים לעצמם "עישון מסייע לי להתרכז", "כיצד אוכל לשמור על המשקל שלי ללא הסיגריות" ואפילו "אין כמו סיגריה אחרי ארוחה טובה".

כך מקבלת התלות הפיזית בסיגריות צידוקים שונים שאותם מספק המעשן עצמו. הצעד הראשון בגמילה מעישון צריך להיות ההפנמה כי כל אותם מיתוסים, ודעות קדומות הם למעשה שגויים, והם מכשול שביכולתו של המעשן להסיר.

ההרגשה בימים הראשונים

כמו כל גמילה מחומר ממכר, גם הגמילה מעישון עלולה להיות כרוכה בתופעות לוואי. גם לאחר שהראש הפנים כי העישון הוא עול מיותר שאין צורך לשאת בו, לגוף לעתים לוקח זמן מה עד שהוא מצליח להשיל מעליו את התלות בחומר. ביום הראשון ייתכן כי המעשן לשעבר עוד יחוש בצורך בסיגריה, במיוחד מי שהיה רגיל לקשר בין הרגל מסוים לבין העישון. ייתכן כי בשתיית הקפה של הבוקר עוד תהיה תחושה שמשהו חסר. ייתכנו גם תחושות פיזיות לא נעימות כגון כאבי ראש או עצבנות, אך חשוב לזכור כי מדובר בתופעות חולפות שאינן אלא תגובה נורמלית. לעתים אין אנו מודעים ליכולת ההתאוששות המהירה של הגוף, ולאחר מספר ימים מעשנים רבים מופתעים לגלות כי הם חשים רווחה רבה הרבה יותר. למעשה, מעשנים לשעבר מגלים מהר מאוד כי לאחר שהפסיקו לעשן, הם אינם יכולים עוד לסבול את ריח הסיגריה.

שוברים את ההרגל ובונים חיים חדשים

לאחר שחלפו הימים הראשונים מאז הסיגריה האחרונה, ייווכח המעשן לשעבר כי גופו מתחיל להחזיר לעצמו את הכוחות שהעישון גזל ממנו. מערכת הנשימה יכולה לתפקד כעת באופן יעיל הרבה יותר, וגם לחץ הדם יורד לרמתו התקינה. זוהי ההזדמנות להחליף את ההרגלים המזיקים באורח חיים חדש ובריא הרבה יותר. הגמילה מחדשת את בלוטות הטעם כך שניתן ליהנות מאוכל בריא ומזין שיחזק את הגוף ויסייע לפטור אותו מנזקי הניקוטין. הנשימה שהפכה להיות קלה יותר תקל על הגוף גם בעת פעילות גופנית, וגם בעת פעולות יומיומיות פשוטות כגון הליכה או טיפוס במדרגות. כחודש לאחר הפסקת העישון יגלה המעשן את האמת – אין כל וויתור, אלא להיפך, התחלתם מחדש של חיים טובים הרבה יותר.

כתבות נוספות