האם מדבקות להפסקת עישון באמת עוזרות להפסיק?

השוק מוצף היום בתכשירים שונים שאמורים לסייע בגמילה מעישון, כאשר אחד התכשירים הפופולריים והנפוצים הוא מדבקות ניקוטין.

איך הן עובדות? האם הן באמת עוזרות? איך להשתמש בהן בצורה הנכונה כדי להפסיק לעשן?

מהן מדבקות להפסקת עישון?

כיאה לשמן, מדבקות ניקוטין הן מדבקות המכילות ניקוטין, אותו חומר ממכר הקיים בסיגריות. מדבקות אלו, בדומה לאמצעים אחרים כגון גומי לעיסה ומשאף ניקוטין, משווקות ככלי עזר לגמילה מעישון. המעשן נדרש להצמיד את המדבקה לעור, והניקוטין המשתחרר ממנה נספג בגוף במנות קבועות ומדודות. לרוב, רמת הניקוטין שבמדבקות היא נמוכה יחסית כאשר המטרה היא להקל את תסמיני הגמילה. כדי שהמדבקה אכן תשרת את מטרתה, בדרך כלל מתחיל המעשן בשימוש במדבקות בעלות מינון גבוה יחסית של ניקוטין, ובהמשך המינון יפחת בהדרגה. השימוש במדבקה עשוי לסייע למעשן להתמודד עם הצורך העז בסיגריה, אך חשוב לציין כי המדבקה לא נועדה לשימוש לטווח רחוק. מסיבות בריאותיות, בדרך כלל קיימת הגבלת שימוש במדבקות ניקוטין, ולא נהוג להיעזר בהן ליותר מ-12 שבועות.

האם המדבקות באמת עוזרות להיגמל?

גמילה מעישון היא עניין לא פשוט, במיוחד במקרים של הפסקת עישון בגיל מבוגר. לכן, רבים נעזרים במדבקות ניקוטין וטוענים כי הן סייעו להם להשלים את תהליך הגמילה. אך כאמור, אין מדובר בפתרון קסם, ובוודאי שאין להחליף את עישון הסיגריות בשימוש קבוע במדבקות הניקוטין. שימוש במדבקות אלו כרוך לעיתים בתופעות לוואי רבות כגון: בחילות, רעידות, הקאות, ראייה מעורפלת, כאבי בטן וקשיי נשימה. מלבד זאת, עישון סיגריות במהלך השימוש במדבקה, חושף את המעשן לסכנת הרעלת ניקוטין, וחשוב מאוד להקפיד להרחיק את המדבקה מהישג ידם של ילדים. לפני השימוש במדבקה חשוב מאוד לקרוא היטב את הוראות השימוש, ולשים לב להגבלות המצוינות בה. נשים בהריון או נשים מניקות אינן יכולות להשתמש במדבקות, וגם מי שחווה התקף לב או מי שסובל מהפרעות בקצב הלב צריך להימנע מהשימוש בהן. בסופו של דבר, חשוב לזכור כי מדבקת הניקוטין מכילה את אותו החומר הרעיל שממנו מנסים להיגמל, וגם אליה עלולים להתמכר.

לסיכום

חשוב לזכור שהמטרה העיקרית בסוף היא הפסקת צריכת הניקוטין, מדבקות זוהי לא הדרך לעשות זאת שכן אנו אמנם כבר לא מעשנים, אבל עדיין צורכים ניקוטין, כמו כן המעשן אינו מרגיש את אותה תחושת סיפוק מהמדבקות כי בזמן שלוקחים שאכטה תוך שניות הניקוטין מגיע למוח ולכן תחושת הרוגע מגיעה מהר מאוד. במדבקות, החומר משתחרר לאט בהרבה ולכן המעשן לא מרגיש את הסיפוק וברוב המקרים הוא יחזור לעשן בעתיד.

כתבות נוספות