האם יש קשר בין הורים מעשנים לבין הסיכוי שילדיהם יעשנו

משפחות שבהן הורים מעשנים – הנתונים
בחודש מאי בשנת 2014 התפרסם במגזין Pediatrics (העוסק ברפואת ילדים) מאמר שסקר את תוצאותיו של מחקר שבדק כיצד משפיעה החלטתו של הורה לעשן על ההחלטה של ילדיו לעשן. והוא אכן הצביע על מסקנות חותכות. במחקר זה השתתפו 406 מתבגרים (גיל 12 עד 17) וההורים שלהם. כל המשתתפים במחקר מילאו שאלונים ורואיינו באופן אישי על מנת להבין את מנהגי העישון שלהם. מתוך כלל המתבגרים, 6% נהגו לעשן באופן קבוע כבר מגיל צעיר, 23% עישנו לעתים מזדמנות מגיל צעיר, 41% החלו לעשן בגיל מאוחר יותר ו30% מהנבדקים לא עישנו כלל. המחקר מצא כי הילדים להורים מעשנים היו בסיכון גבוה יותר לעשן בעצמם.

המסר שמעביר ההורה המעשן לילד
ילד הגדל בבית שבו נהוג לעשן חשוף לסכנות בריאותיות משמעותיות וזה עלול לפגוע בריאותיו של הילד והוא עלול לגרום להתפתחותן של מחלות שונות הקשורות למערכת הנשימה ולהחריף גם מחלות "פשוטות" יחסית כגון הצטננות. אך מעבר לכך, כאשר הורה בוחר לעשן הוא מעביר מסר שלילי לילד שלו. ההורה אמור לשמש מודל החיקוי לילד – הוא אמור להדגים לילד כיצד יש לנהוג בחברה, ומהם ההרגלים שעליו לאמץ.

הורה מעשן יוצר תדמית חיובית לעישון; הילד צופה בהורה, מפנים את ההתנהגות ומבין כי בעולם המבוגרים כך נהוג לעשות.

הורים רבים בוחרים להסתיר את זה מהילד ומוצאים את עצמם מעשנים בחדרי שירותים, במרפסת או מחוץ לבית בלבד וחושבים כי בכך פתרו את הבעיה, אלא שבדרך כלל הילדים שלנו יותר חכמים ממה שאנחנו חושבים, לא תמיד ניתן למנוע מהילד לראות את ההורה מעשן, ובסופו של דבר האמת נחשפת בדרך זו או אחרת, כאשר הילד מגלה כי ההורה הסתיר ממנו את דבר העישון, התוצאות עלולות להיות חמורות יותר והילד עלול לחוש שההורה, שהתרה בו שלא לעשן, רימה אותו בדרך כלשהי, ומנסה למנוע מילדו את מה שהוא אינו מונע מעצמו.

כיצד על ההורה לנהוג
אחד הדברים הראשונים שהורים מעשנים צריכים להפנים הוא, שהרצאה ארוכה לילד בדבר הנזקים לעצמו ולסביבה אינה שווה דבר אם ההורה בעצמו אינו מנסה כלל להיגמל.

התנהגותו של ההורה היא בעלת השפעה משמעותית הרבה יותר על התנהגותו של הילד. הילד מבין את הנזקים, אך כשהוא חשוף להורה מעשן, הוא תופס את שהפעולה גורמת להנאה ומדחיק את הידע בדבר נזקים אלו.

הורים המעוניינים לחסוך מילדיהם את ההתמכרות כדאי שישימו לב לנקודות הבאות. ראשית, חשוב להימנע מאמירת משפטים המצדיקים את העישון. משפטים כמו למשל "אני חייב סיגריה עם הקפה שלי" מחזקים את הדימוי החיובי. יש להימנע מעישון בסביבת הילד וחשוב לדבר איתו על נזקים והסכנות.

אם אתם רוצים משפחה בריאה יותר ורגועה יותר, פנו עוד היום לאלן קאר והתחילו בדרך חדשה.

כתבות נוספות