האם טבק לגלגול מזיק כמו טבק של סיגריה?

האם טבק לגלגול מזיק כמו טבק של סיגריה

בשנים עברו, גלגול סיגריות עצמי היה מקושר לעוני ולמוצר המיועד לאנשים שלא יכולים להרשות לעצמם לקנות סיגריות מוכנות. אבל בעשורים האחרונים עולה הפופולריות של השימוש בטבק לגלגול, כנראה גם בשל מחירו, שכן הוא נחשב למוצר זול יותר מאשר חבילת סיגריות, אבל לא רק.

תפיסות מוטעות

ריצ'רד אדוארדס, פרופסור לבריאות הציבור באוניברסיטת אוטאגו, וולינגטון בניו זילנד פרסם מאמר ב-British Medical Journal  –ובו הדגיש מספר תפיסות מוטעות וסכנות הקשורות באותו גלגול סיגריות עצמי.

לטענתו, קיימת תפיסה מוטעית בקרב אנשים שמעדיפים טבק לגלגול במחשבה שסיגריות אלה יותר טבעיות. לדעת אדוארדס, ההפך הוא הנכון ואותו טבק במשקל שמגלגלים לבד, עלול להזיק יותר מאשר סיגריות מוכנות שיוצרו במפעל. לדבריו, טבק לגלגול מכיל תוספים רבים יותר מאשר סיגריות מוכנות ומחקר בבעלי חיים הראה שתוספים אלה יכולים להגביר את ההתמכרות. לפיכך, קורא אדוארדס לנקוט באמצעים מוגברים שיהפכו את אותו גלגול סיגריות עצמי לפחות נגיש.

גם The Independent התייחס למאמר של אדוארד שפורסם ב-BMJ. לפי ה-Independent, מחקרים שנעשו בכמה מדינות מצאו שהתפיסה כאילו טבק מגולגל באופן עצמאי הוא טבעי יותר, מכיל פחות תוספים מזיקים ובטוח יותר מאשר סיגריות מוכנות, היא הסיבה העיקרית בגינה אנשים מעשנים אותן. תפיסות שגויות, שלטענת מומחים עלולות להיות מסוכנות.

האם מגלגלי הסיגריות חסינים מפני נזקי העישון

מנהלת Smokefree South West, פיונה אנדרוז – שיצאה עם מסע הסברה אשר התמקד במשתמשים של טבק לגלגול סיגריות לאחר שהתברר ש-40% מהאנשים באזור מעדיפים גלגול סיגריות – באותו מאמר ב-Independent צוין שייתכן שמגלגלי הסיגריות חסינים מפני המסרים שמכוונים למעשנים, רק בגלל האמונה שלהם שהם מצמצמים את נזקי הסיגריות בכך שהם לא משתמשים בסיגריות מוכנות.

אנשים שמעשנים סיגריות מגולגלות רואים את עצמם כזן שונה של מעשנים, אבל אנדרוש מדגישה שזה פשוט לא נכון ומוסיפה שאנשים רבים הגיבו לסקר והסבירו שההעדפה שלהם לגלגול סיגריות נובעת מרושם בלתי מבוסס שסיגריות אלה הן "אורגניות וטבעיות".

אנדרוז טוענת שגם האריזות מחזקות את התפיסות המוטעות כיוון שאריזות אלה נראות בהירות יותר ועל רובן רשום "טבעי". זהו ניסיון מכוון לקדם תדמית מסוימת, כאשר בעצם מדובר בשיווק שקרי של המוצר.

פופולריות הולכת וגדלה

השימוש בסיגריות מגולגלות נמצא במגמת עליה. בבריטניה, בין השנים 1990 ו-2010, גדל שיעור המעשנים מעל גיל 16 מ-2% ל-23% בקרב נשים, ומ-18% ל-39% בקרב גברים.

פרופסור אדוארדס אומר שהמשמעות של השימוש המוגבר במוצר בקרב צעירים היא של הסיגריות המגולגלות יש תפקיד ספציפי בשלב ההיכרות של אנשים עם העישון. אנדרוז, לעומתו, טוענת שכל תרבות הגלגול של "הסיגריה המושלמת" מספקת משיכה נוספת למוצרים אלה ויוצרת מחסום נוסף מפני הפסקת עישון.

דבורה ארנוט, מנכ"לית ASH (העמותה נגד עישון), מדגישה גם היא שהטבק שבו משתמשים לגלגול סיגריות מכיל את אותם כימיקלים מזיקים שמכילות הסיגריות המוכנות. לדבריה, סיגריות אלה לא בריאות יותר והמעשן לא ימות פחות מהר אם הוא מעשן סיגריות מגולגלות. בעצם, ההבדל בין סיגריות מגולגלות לסיגריות מוכנות זה כמו ההבדל בין קפיצה מהקומה ה-15 או הקומה ה-20 – בין כך ובין כך אתם הולכים לפגוע בקרקע ולמות.

כתבות נוספות