אילו נזקים גופניים נגרמים בעקבות עישון?

אילו נזקים נגרמים לפה בעקבות עישון

כיום אין כבר כל ספק שעישון מזיק לבריאות הגוף. אפילו חברות הטבק מודות בכך שעישון סיגריות עלול לפגוע באופן משמעותי בגוף והן אף מחויבות לציין זאת על גבי חפיסת הסיגריות. אלא שישנם נזקים בריאותיים מוכרים הידועים היטב לכלל הציבור, וישנם נזקים שמעשנים כמעט ואינם מודעים להם. בין הנזקים המוכרים פחות ניתן למנות את הפגיעה בבריאות הפה, הפגיעה בבריאות עור הפנים, פגישה במערכת החיסון ועוד.  על כך – במאמר הבא.

פגיעה בחניכיים

פגיעת העישון במערכות החניכיים והשיניים בפה ידועה ויש לה היבטים שונים. במקרים רבים, מתפתחת מחלת חניכיים מסיבות שונות שחלקן נובע מתחזוקה לקויה. העישון גורם לפגיעה באספקת הדם הפריפרית לאזור המודלק בחניכיים, כתוצאה מכך יש פחות דימום באזור הדלקת ואז קשה יותר לאתר אותה בזמן לצורך התחלת טיפול. יש צורך לבצע בדיקה מקצועית תקופתית  על ידי רופא שיניים. הבדיקה חייבת להתבצע בתדירות של בין 6 חודשים לשנה והיא מהווה מעין מקדם בטיחות שנדרש גם ובמיוחד בקרב מעשנים.

פגיעה במראה השיניים

הנזק לפה והפגיעה בבריאותו ניכרים כבר במראה החיצוני של השיניים. ניקוטין קיים בסיגריות ידוע כאחד החומרים המכתימים ביותר והוא גורם להצהבה משמעותית של השיניים. הצהבה זו קיימת לא רק בצד החיצוני של השן, אלא היא מופיעה גם בחלק הפנימי של השן. חלק זה קשה יחסית לניקוי והוא מצריך בדרך כלל טיפול מקצועי וסדיר מידי שיננית. החומרים הרעילים בסיגריות גורמים לא רק להזדקנות מהירה של העור, אלא משפיעים גם על מראה השיניים ופוגעים באופן משמעותי באסתטיקה של הפה.

פגיעה בעצם השן

הפגיעה האסתטית מטרידה מעשנים רבים, אך למעשה הנזק חמור הרבה יותר ממה שנראה לעיל. העישון גורם לעצם השן לאבד מהמסה שלה, ומכאן קצרה הדרך להתפתחותן של מחלות חניכיים מורכבות ואף לאובדן השן. במקרים רבים, כאשר המצב מחמיר, דלדול עצם השן מחייב הליך מורכב של השתלה דנטלית, אך כאן לא תמה השפעתו ההרסנית של העישון. מכיוון שהעישון פוגע ביכולת הטבעית של הגוף לרפא את עצמו, הוא עלול גם להפריע להחלמה מהליך ההשתלה, וכך הצלחתו של ההליך הרפואי אינה שלמה תמיד. יש לציין כי נזק מסוג זה עלול להיגרם לא רק בשל עישון סיגריות, אלא גם בשל עישון פסיבי וחשיפה לעשן סיגריות. על כן, כדי להקדים תרופה למכה, וכדי לפתור בעיות פה, מומלץ קודם כל על גמילה מעישון. הפסקת עישון תזרז את תהליך ההחלמה, ותאפשר לשקם את בריאות הפה.

פגיעה במערכת החיסון

אחת הסכנות המשמעותיות ביותר בהרגל העישון היא הפגיעה במערכת החיסונית של הגוף. כידוע, אנו חיים בסביבה שאינה סטרילית, ובכל רגע נתון אנו חשופים לוירוסים, לחיידקים ולמקורות מזהמים אחרים. חלק גדול מגורמים מזיקים אלו חודרים אל הגוף שלנו דרך הפה. על כן, כאשר הפה אינו נקי, וכאשר החניכיים חשופות באופן תמידי לחומרים רעילים, יכולתו של הגוף להילחם במזהמים יורדת. העישון גם פוגע בזרימת הדם בגוף, וכך נפגעת גם יכולת הריפוי של הגוף. הדם אינו זורם כראוי לפצע שבפה, הפצע אינו נסגר במהירות הרגילה, והסיכוי לזיהום גדל. באופן זה, כאשר מתפתח פצע בפה, או כאשר מבצעים הליך רפואי רגיל, זמן ההחלמה מתארך.

נזקי ניקוטין

ככלל, עישון גורם להידלדלות ויטמין סי בדם האחראי על ריפוי פצעים, כך, שככל שמעשנים תקופה ארוכה יותר, כן יש חשיפה מוגברת למחלות חניכיים ומחלות אחרות בגוף. הפסקת עישון בגיל מבוגר תנציח מצב בו הנזקים כבר קיימים ותיצור קושי מתגבר והולך בתיקונם. לצד כל הסימפטומים הקליניים הללו  יש גם מפגעים אסתטיים. הניקוטין גורם לכתמים צהובים על השיניים, על האצבעות ועל כל דבר שהוא בא איתו במגע. ניתן לנקות את הצבע באמצעות חומר מתאים אבל, כאמור, הצבע הינו רק בעיה משנית.

הפסקת עישון

כפי שניתן להיווכח, העישון משפיע לא רק על מצבן של הריאות , לעישון יש השפעה מערכתית כללית על הגוף כולו, והשפעה מזיקה זו מתחילה כבר מרגע שעשן הסיגריות חודר לחלל הפה. אך יש גם חדשות טובות: גוף האדם הוא מכונה משוכללת הבנויה היטב, וגם לאחר עישון ארוך שנים ניתן לשקם את הגוף ואת בריאות הפה. הפסקת עישון תסייע להחזיר לגוף את כוחותיו, ועל כן מומלץ כי כל מעשן ימצא את הדרך שלו להיגמל מהרגל זה, בין אם באופן פרטני ובין אם באמצעות סדנאות מקצועיות להפסקת עישון.

כתבות נוספות