איך מעשנים כרוניים לא מעשנים ביום כיפור?

איך לא מעשנים ביום כיפור?

ישנם מצבים ואירועים בחיים שבמסגרתם אפילו מעשנים כרוניים מצליחים להימנע מעישון. בין אירועים אלו ניתן למשל למנות את יום הכיפורים, שהוא יום של התכנסות פנימית וחשבון נפש. מעשנים רבים צולחים יום זה מבלי לעשן ולו סיגרייה אחת. כיצד ניתן להסביר התנהגות זו, והאם ניתן ללנצל את ההזדמנות לגמילה מעישון לתמיד.

האם ניתן לעשן ביום כיפור

ההחלטה אם לעשן או להימנע מעישון ביום הכיפורים היא כמובן החלטה אישית התלויה באמונתו ובדרך חייו של כל אדם ואדם. לעתים, גם מי שבוחר לצום ולהימנע ממזון ומשתיה, מחליט בכל זאת לעשן ביום כיפור. על פי ההלכה היהודית, הדלקה של אש בשבת וביום כיפור אסורה בתכלית האיסור. על כן, מכיוון שהעישון כרוך בהדלקת הסיגרייה, הרי שאדם שומר מסורת יימנע מהעישון ביום כיפור.

המועד המושלם להתבוננות פנימית ולשינוי משמעותי

יום כיפור הוא כאמור יום מיוחד שבו נדרש האדם לשקול את מעשיו בעבר ואת מעשיו בעתיד. מטרת הצום ביום כיפור אינה רק לכפר על העוונות שעשה האדם לאורך השנה; הצום נועד לעודד את הניתוק מעולם החומר ומצרכיו של הגוף, ואת החיבור לעולם הרוח. מי שמצליח למרות הקושי להימנע מעישון ביום זה יכול לראות בכך הזדמנות נפלאה גם להמשך חייו - הזדמנות להתחיל את השנה בחדשה בגוף נקי; כמאמר הפתגם הידוע: "נפש בריאה בגוף בריא".

עניין של החלטה

הפסקת עישון לבד עשויה להיראות בעיני רבים כפרויקט מורכב וקשה, אך למעשה מרגע שהמעשן ביצע את ההחלטה, אין דבר קל מזה. אפשרותו של המעשן לחדול מעישון באותו היום מוכיחה כי כאשר חש המעשן כי דבר מה חשוב מהעישון, הרי הוא מסוגלל להפסיק לעשן בקלות יחסית. מלבד הפסקת העישון ביום כיפור ישנם מצבים אחרים שבהם מפסיק האדם לעשן וביניהם: הכנה לקראת ניתוח, הריון וכיוצא בזה. בכל מקרים אלו, מבין האדם כי אין לו באמת צורך אמיתי בעישון ולאחר ביצוע ההחלטה הפסקת העישון הופכת להיות קלה הרבה יותר.

הזדמנות להתחלה חדשה

מכיוון שהפסקת העישון היא בסופו של דבר עניין של החלטה אישית, מעשנים רבים רואים את השנה החדשה כהזדמנות להפסיק לעשן. למרות זאת, ישנם מעשנים החוששים כי בכל זאת  הגמילה מעישון תהיה עבורם אתגר גדול מדי. מעשנים התוהים איך להפסיק לעשן בקלות מוזמנים לפנות ולקבל סיוע באחד הסמינרים של "אלן קאר". שיטתו של אלן קאר מכירה בכך שלעתים כל שנדרש להפסיק לעשן הוא לבצע שינוי בגישתו של האדם ובתפיסת עולמו. עישון סיגריות הוא אכן מנהג שקשה לשבור, אך אין מדובר רק בהתמכרות פיזית. האדם המכור לסיגריות מבצע קישורים שונים ומספר לעצמו סיפורים שונים על מנת לתרץ את המשך העישון. אך יום הכיפור, המאפשר התנתקות פיזית מהחומר, הוא גם הזדמנות נפלאה להתנתק מהתלות הנפשית בסיגריות.

על כן, כל מי שמעוניין להתחיל בשנה חדשה מלאה ובריאה יותר, מוזמן לפנות לאלן קאר ב-03-6212525.