איך להסביר לבני נוער על נזקי העישון?

העישון בקרב אנשים צעירים הוא די נפוץ, והוא גם פופולארי בקרב בני נוער. מדובר בעישון סיגריות או נרגילה כאשר לאחר תקופת עישון ארוכה, הגוף נפגע. הסכנה לחלות בסרטן ריאות הולכת וגוברת, מופיעות בעיות במערכת הנשימה, בכלי הדם וכמובן גם מחלת ריאות. מכאן אנו למדים שחשוב לעסוק בהסברה בקרב בני נוער. כמו כן יש להסביר להם על ההשלכות של התמכרות לסיגריות.

מדוע בני נוער מתחילים לעשן?

לרוב בני נוער מתחילים לעשן מכיוון שהם רוצים להיות מקובלים בקרב קבוצת השווים, בשל לחצים חברתיים מצד החברים, ובני נוער להם הורים מעשנים, הסיכויים שלהם להתמכר לסיגריות גבוהים יותר בהשוואה לבני נוער שהוריהם אינם מעשנים.

רוב האנשים מודעים היטב לכך שהטבק איננו בריא אולם החברות המייצרות סיגריות, יש להן דרכים משלהן לעודד עישון גם בקרב צעירים.

מהיכן נובע הפיתוי

?בני נוער רבים מעשנים בשל סקרנות, רוח הרפתקנות, ובנוסף, גם חבריהם מעשנים והם רוצים להידמות להם. זאת ועוד, לבני נוער נטייה להזדהות עם דמויות מפורסמות אותן הם מכירים והם מנסים לחקות אותן. רוב הצעירים מודעים לנזקים הגופניים ולהתמכרות, אך בכל זאת ממשיכים לעשן.

איך למנוע מצעירים לעשן?

איך מפסיקים לעשן? המטרה של מתנגדי העישון היא להסביר לבני הנוער מדוע להימנע מעישון. מן הסתם, הפסקת עישון עלולה להיות קשה מנשוא ולכן רבים שנגמלו חוזרים לעשן סיגריות. חשוב שההורים לא יהוו דוגמה רעה, שבני הנוער לא יהיו חשופים לפרסומים ומסרים של חברות הטבק השונות. יש גם להסביר להם עד כמה עישון סיגריות הוא חסר כל תועלת. כמו כן חשובה ההסברה בבית הספר.

סכנת ההתמכרות לסיגריות

סיכון העישון בקרב בני נוער הוא משמעותי ביותר. כאמור העישון משפיע הן על מערכת הנשימה והן על הריאות. שיעול בקרב בני נוער נפוץ ביותר והם חשופים למחלות שונות כגון ברונכיטיס או אסטמה. בנוסף, לא פחות חמור, עישון מגיל צעיר עלול לגרום לסרטן ריאות, אחד מסוגי הסרטן הקשים ביותר. אין זה קורה מיד, אלא בגילאים מבוגרים יותר גם אם הנער או הנערה לא מעשנים חפיסת סיגריות שלמה, אלא כמה סיגריות בודדות ביום. זאת ועוד, צעירים מעשנים יהיו חשופים לשבץ מוחי, העישון פוגע בכושר הגופני, מביא למחלות לב, ועוד בעיות בריאותיות נוספות.

גמילה מעישון באלן קאר

לאלן קאר סניפים ביותר מ-50 מדינות כאשר החברה נוסדה בשנת 1983. אלן קאר מציעה ללקוחותיה טיפולים להפסקת התמכרות לעישון. הרשת מאפשרת גם גמילה מעישון למי שלא מעוניין להפסיק לעשן, גמילה לבני נוער, נשים בהריון, כאשר זוהי שיטה אשר איננה עושה שימוש בתרופות ועם תום ההדרכה המשתתפים יכולים לקבל תמיכה ופגישות חיזוק למשך שנה שלמה או אפילו לכל החיים.

צרו עמנו קשר עוד היום ותוכלו להיגמל מסיגריות לתמיד!

כתבות נוספות