סרטון תדמית קצר על שיטת אלן קאר "הדרך הקלה להפסיק לעשן"

רק היום, כמדי יום ביומו, 350 מיליון סינים הדליקו סיגריה, בכל רחבי העולם השקיעו נשים וגברים, נערים ונערות ואפילו ילדים, 1.2 מיליארד דולר על מוצרי טבק ולא פחות מ-90 אלף ילדים, עישנו את הסיגריה הראשונה שלהם. ומה קורה בצדה השני של המשוואה? ובכן, היום, כמו בכל יום, לא פחות מ-13000 בני אדם הלכו לעולמם כתוצאה מעישון סיגריות. במאבק בעישון, ישנו אדם אחד שהצליח לנצח. הניצחון שהשיג, סייע ומסייע למיליוני מעשנים להיגמל מההרגל המזיק. לאיש הזה קוראים אלן קאר. הוא נולד בשנת 1935 והלך לעולמו ב-2006 וכפי שנאמר עליו באחת מתוכניות התחקיר של רשת ה-BBC, קאר היה הגורו להפסקת עישון הגדול מכולם.

אלן קאר – קווים לדמותו

אלן קאר היה מעשן כבד במשך 30 שנה והינו המייסד של "הדרך הקלה להפסיק לעשן". הוא הקים 70 מרכזים להפסקת עישון ב-34 מדינות ברחבי העולם, כתב עשרה ספרים שהפכו לרבי-מכר וגמל עד היום יותר מעשרה מיליון מעשנים. החברה שהקים הפכה לאימפריה ששוויה עומד כיום על יותר מ-120 מיליון ליש"ט.

אלן קאר: "אתם ככול הנראה מסתכלים על המעשן הכבד ביותר שראיתם אי פעם. עישנתי מהרגע שפקחת את העיניים בבוקר ועד לשלב שבו הלכתי לישון בלילה וכך נהגתי לעשות במשך יותר מ-30 שנה מחיי".

מיתוס מספר 1 – המעשן שמעוניין להיגמל, צריך כוח רצון אדיר

אלן קאר: "כל השיטות הסטנדרטיות לגמילה מתמקדות בגורמים בגינם המעשן צריך להיגמל. בעיקר מדברים על הפגיעה בבריאות, על הבזבוז הכספי ועל עצם ההרגל המגונה והמוקצה מחמת מיאוס. כל זה ועוד בדרך כלל לא תורם להפסקת העישון בפועל. אנחנו יודעים את כל זה ועדיין ממשיכים לעשן. ומה לגבי המעשן? הוא חושב שמול כל הגורמים להפסקת העישון, כמו הפגיעה בבריאות והבזבוז הכספי, ישנם גורמים שבגינם כדאי לו להמשיך לעשן. הוא מאמין באמת ובתמים שהסיגריות עוזרות לו להתרכז, שהן מסייעות לו להפיג את השעמום, מפחיתות לחץ ומעלות את מפלס השלווה. אך האמת היא שהסיגריות גורמות לשעמום, מגבירות את הלחץ, לא תורמות מאום לשלווה הנפשית ומובן שהן גם פוגעות קשות בריכוז. אי לכך, לא נותרנו ולו עם גורם אחד שמצדיק את המשך העישון".ריצ'רד ברנסון (מיליארדר, המייסד של חברת וירג'ין אטלנטיק):"אלן קאר עזר למיליוני אנשים להפסיק לעשן. השיטה שלו ייחודית לחלוטין: להפסיק את התלות בסיגריות, בזמן שאתם ממשיכים לעשן. אני הפסקתי לעשן לפני מספר שנים בזכות אלן קאר ואני מסכים עם הגישה שלו, לפיה החיים מהנים יותר ועשירים יותר ללא סיגריות".

מיתוס מספר 2 –  מעשנים בוחרים לעשן

אלן קאר: "רוב המעשנים זוכרים טוב מאוד את הפעם הראשונה שבה ניסו לעשן סיגריה. לעומת זאת אף מעשן לא זוכר את היום שבו החליט שהוא אדם מעשן. זאת כיוון שאף לא מעשן אחד, אכן עשה זאת. אם החלטת שאתה מעוניין להפסיק לעשן, עשית בחירה נכונה. אך אם לא עלה בידיך להפסיק לעשן, זה לא בגלל שבחרת בכך או שהחלטת להמשיך לעשן, זה בגלל שנכשלת ולא הצלחת להפסיק. אף אחד לא מאלץ אותנו לעשן. אנחנו חושבים שאנחנו עושים את זה כי אנחנו נהנים מזה ונמצאים בשליטה. אבל אם נגיד לכל מעשן בחברה המערבית: האם היית רוצה שהילדים שלך יעשנו או שהנכדים שלך יעשנו? התשובה לנצח תהיה שלילית. זה אומר שאותו מעשן היה שמח לו הוא בעצמו מעולם לא היה מתחיל לעשן".

מיתוס מספר 3 – מסטיקים ומדבקות ניקוטין מסייעים לגמילה מעישון

אלן קאר: תסמיני הגמילה מניקוטין מהווים את מנת חלקו של כל מעשן מדי יום ביומו. התסמינים הם למעשה הסיבה בגינה המעשן לא יכול לחכות לסיגריה הבאה שלו. כל מוצר שמכיל ניקוטין מאריך את ההתמכרות, ואיך בכלל אפשר להתנקות מסם על ידי צריכה מתמדת שלו? כיום הממסד הרפואי ממליץ על מוצרים שמכילים ניקוטין כמו מסטיק עם ניקוטין או מדבקות ניקוטין. כתוצאה מכך המוח של המעשן רק ממשיך להשתוקק לסיגריה ולא מתנקה מהסם.

מיתוס מספר 4 – קשה מאוד להפסיק לעשן

אלן קאר: "נגמלתי מסיגריות בלילה אחד, ללא כל תסמיני גמילה. הפכתי ממעשן בשרשרת ללא מעשן. אין לי את התשוקה הקטנה ביותר לעשן והבנתי שהשיטה שפיתחתי יכולה לעזור למעשנים נוספים בכל רחבי העולם". אשטון קוצ'ר: "הפסקתי לעשן בעקבות קריאה בספר של אלן קאר ומה שאהבתי בספר הזה הוא שהוא מעודד אותך לעשן. הפסקתי לעשן למעשה בזמן שעישנתי סיגריה".

אייטמים נוספים שעשויים לעניין אותך