הסיגריה האחרונה – פרק שני: תמר

 

חשבת פעם איך תרגיש הסיגריה האחרונה שלך?

"הסיגריה האחרונה" הינה סדרת דוקו אינטרנטית חדשה שיצרו השחקן והמגיש ירון ברובינסקי ושרון כהן, בשיתוף עם רשת אלן קאר, במסגרתה מראיין ברובינסקי עשרה מעשנים לאורך עשרה פרקים, במהלך הסיגריה האחרונה שהם מעשנים, רגע לפני שהם מפסיקים לעשן לתמיד. לאורך השיחה בוחן ברובינסקי את יחסיו של המעשן או המעשנת עם סיגריות — הפעם הראשונה, יחס הסביבה הקרובה, החששות מההפסקה, והתחושות של הפעם האחרונה.

התוצאה היא מפגש אינטימי ומרגש עם אנשים אמתיים באחד הרגעים החשובים בחייהם. צפייה מהנה.   מה לא נאמר עוד על הסיגריה האחרונה של אנשים שמעשנים כמויות גדולות ביום מזה שנים? ועם זאת, כאשר אנחנו פוגשים את תמר, אישה בת 53 שמשענת יותר מ28 שנים, אנחנו מבינים: זה אפשרי ואפילו כדאי.

את תמר פוגש ירון ברובינסקי, כאשר היא עומדת להדליק את הסיגריה האחרונה, לשיחה על החוויה הזאת. ברובינסקי מנסה להבין את ההרגשה: איך בעצם מרגיש אדם שעישן 40 סיגריות ביום במשך כל כך הרבה שנים, כאשר הוא מדליק את הסיגריה האחרונה שלו?

תמר השתתפה בסדנה של אלן קאר כאשר מטרתה היתה להפסיק לעשן והיום, כשהיא עומדת מול ברובינסקי ומנסה לתאר לו את הרגשתה במעמד הזה היא פשוט שמחה. ירון מספר לה שהיא הכניסה לגופה עד כה בערך 250 אלף סיגריות לאורך החיים ומבקש להבין מה היא חושבת על זה. "זה גורם לי ייסורי מצפון", היא עונה לו, "על כך שיצרתי לעצמי נזק בריאותי ועל כך שאני דוגמה של אימא מעשנת לילדים שלי". על השאלה מי בעצם הכי שמח מהשינוי שהיא עומדת לעשות היא עונה ללא היסוס: הילדים שלי.

מהסיגריה הראשונה להתמכרות ארוכת שנים

הסיגריה האחרונה של תמר עוד נמשכת וברובינסקי מבקש ללמוד על הסיגריה הראשונה שלה בחיים: מתי זה קרה, איך ולמה?. תמר מספרת לנו שהסיגריה הראשונה שלה לא הייתה כנערה צעירה מאוד אלא כאישה בת 25 כשעמדה על סף תהליך גירושין ארוך ומייגע. "הייתי בלחץ מאוד גדול" היא חושפת "ואחותי הציעה לי את הסיגריה הראשונה בטענה שזה ירגיע אותי". בחודש הראשון מאז הסיגריה הראשונה, תמר לקחה בכל יום סיגריה נוספת מאחותה עד שהיא החלה לקנות בעצמה חפיסות, "ומשם" היא מוסיפה "הדרך אל ההתמכרות הייתה ברורה".

על השאלה האם אותה סיגריה ראשונה באמת הרגיעה אותה? היא עונה שלא, כי היום היא מבינה את מה שכולנו יודעים: הניקוטין לא באמת מרגיע אלא דווקא עושה אפקט הפוך על הגוף. לגבי השאלה מה היא הסיגריה האהובה עליה במהלך היום? תמר עונה כמו רבים אחרים: הסיגריה הראשונה של הבוקר, עם הקפה.

מה יהיה עכשיו?

ברובינסקי מקשה על תמר ושואל: אז מה יהיה עכשיו? אחרי שההרגל לא יהיה קיים יותר? כשלא תהיה קיימת הסיגריה הראשונה של הבוקר? תמר עונה לו שבטוח יהיה בסדר כי ההרגשה הבסיסית שלה היא שהיא יוצאת לחופשי. ההרגשה הזאת נכונה מבחינה בריאותית ותלותית כי לא יהיה עליה לחשוב יותר האם יש בבית סיגריות או לא והיא לא תצטרך ללכת לקנות אותן בכל עת. בנוסף לכך, היא אומרת, זה חיסכון של 20 אלף ₪ בשנה, מה שאומר שהיא תוכל לנסוע לחו"ל שלוש פעמים בשנה עם הילדים!

אייטמים נוספים שעשויים לעניין אותך