הסיגריה האחרונה פרק שלישי: אופיר

חשבת פעם איך תרגיש הסיגריה האחרונה שלך?

"הסיגריה האחרונה" הינה סדרת דוקו אינטרנטית חדשה שיצרו השחקן והמגיש ירון ברובינסקי ושרון כהן, בשיתוף עם רשת אלן קאר, במסגרתה מראיין ברובינסקי עשרה מעשנים לאורך עשרה פרקים, במהלך הסיגריה האחרונה שהם מעשנים, רגע לפני שהם מפסיקים לעשן לתמיד. לאורך השיחה בוחן ברובינסקי את יחסיו של המעשן או המעשנת עם סיגריות — הפעם הראשונה, יחס הסביבה הקרובה, החששות מההפסקה, והתחושות של הפעם האחרונה.

התוצאה היא מפגש אינטימי ומרגש עם אנשים אמתיים באחד הרגעים החשובים בחייהם. צפייה מהנה.   הפעם פוגש ירון ברובינסקי את אופיר – בחור בן 30 שמעשן מזה 15 שנה בערך חפיסה ביום, ומנסה להבין דרכו איך מרגישה הסיגריה האחרונה. אופיר מספר לנו שאת הסיגריה הראשונה הוא עישן בעודו ילד עם חברים ועם ידידה שמבוגרת ממנו בשנה כי "תמיד הגדולים מעשנים". הוא מספר שאחרי כמה שעות של עישון סיגריות עם החברים בחוץ הוא חזר הביתה בריצה לאמבטיה כדי שההורים לא יריחו אותו. הוא היה בטוח שהוא לא יעשן עוד לעולם.

עם זאת, ההשפעות החברתיות של החבר'ה, בהתחלה בתיכון ואחר כך בצבא, גרמו לכך שכבר 15 שנה הוא גורר את הפסקת העישון. על השאלה מדוע הוא בעצם בוחר להפסיק לעשן היום? הוא עונה שזה משהו שהוא חושב עליו מזה הרבה זמן. זה תמיד יושב לו בראש ותמיד היה ברור לו שיום אחד הוא יפסיק לעשן, וכנראה שהיום זה היום. אופיר מספר לנו שהיו לו ניסיונות להפסיק לעשן בעבר אך הם לא הגיעו ממנו אלא מבת זוג שלא עישנה או מסיבות אחרות, מה שגרם לכך שההפסקות הללו לא החזיקו מעמד.

איך נפרדים מההרגל?

אופיר מספר שעד היום הוא עישן בערך חפיסה ביום, מה שאומר שבחישוב גס מדובר על כ- 100 אלף סיגריות. בניגוד למעשנים אחרים אופיר לא מסתכל על העבר ולא כועס על עצמו על הנזק הבריאותי שיצר לעצמו אלא שמח על העתיד: "אני מתרגש היום להפסיק לעשן ואני שמח שבאתי לפה היום. זה יותר מידי סיגריות 100 אלף, המון". אופיר הוא בעל פאב מצליח בתל אביב ובהחלט מותר לעשן במקום שלו, אך האם העישון יחסר לו? הוא עונה בוודאות שלא. יש לו חברים שמעשנים אך יש גם לא מעט שהפסיקו והיום ברור לו שבסיגריות אין יותר כלום. הן לא באמת נותנות לו דבר ואין לו ספק בכך שהחיים שלו יהיו יפים יותר בלי הסיגריות. מכל הסביבה שיודעת שהוא עומד להפסיק לעשן, ההורים שלו הם אלה שהכי שמחים מהעניין והוא מתרגש לשמח אותם בצורה יפה כל כך.

אם זה כל כך קל למה לא עשית זאת מזמן?

"כנראה שלא הייתי מוכן ולא היו לי הכלים המתאימים. לעומת זאת, עכשיו, אחרי הסדנה אני יודע שאין בסיגריות שום דבר מיוחד. עכשיו אני יודע בעיקר איך להסתכל על העישון ומבין יותר טוב איזה תפקיד זה תפס בחיים שלי. כל הידע והכלים הללו הופכים את העניין לתהליך הרבה יותר טבעי, רגוע ולכן אני בטוח שאוכל להתמודד איתו בצורה טובה". רגע לפני השאיפה האחרונה, ברובינסקי עוד מנסה להבין מאופיר מה הוא בדיוק מרגיש, אך אופיר, עם חיוך כובש, אומר שאפילו בשאיפה האחרונה כבר אין צורך ופשוט מכבה את הסיגריה ויוצא לדרך חדשה בחייו.

אייטמים נוספים שעשויים לעניין אותך