הסיגריה האחרונה – פרק רביעי: אלון

חשבת פעם איך תרגיש הסיגריה האחרונה שלך?

"הסיגריה האחרונה" הינה סדרת דוקו אינטרנטית חדשה שיצרו השחקן והמגיש ירון ברובינסקי ושרון כהן, בשיתוף עם רשת אלן קאר, במסגרתה מראיין ברובינסקי עשרה מעשנים לאורך עשרה פרקים, במהלך הסיגריה האחרונה שהם מעשנים, רגע לפני שהם מפסיקים לעשן לתמיד. לאורך השיחה בוחן ברובינסקי את יחסיו של המעשן או המעשנת עם סיגריות — הפעם הראשונה, יחס הסביבה הקרובה, החששות מההפסקה, והתחושות של הפעם האחרונה.

התוצאה היא מפגש אינטימי ומרגש עם אנשים אמתיים באחד הרגעים החשובים בחייהם. צפייה מהנה.   אלון בן 61 שמעשן מגיל 21, ואחרי 40 שנה של עישון יום יומי  עומד מול המראיין שלנו ירון ברובינסקי ומתחיל לעשן את הסיגריה האחרונה שלו בחיים. ברובינסקי, כמו בכל הפרקים האחרים, שמח ללוות את המרואיין בסיגריה האחרונה שלו ומנסה שוב להבין איך זה מרגיש והאם הפעם הפסקת העישון באמת תצליח או לא.

אלון מתוודה ואומר שאפילו אין לו חשק כבר לעשן את הסיגריה האחרונה הזאת אבל הוא יעשה זאת. לשאלה איך זה מרגיש הוא עונה: "תקווה גדולה. אני קיבלתי כאן מספיק כלים וחיזוקים" אומר אלון. החישובים של ברובינסקי מעידים על כך שאלון עישן במהלך חייו כחצי מליון סיגריות. אלון מודה שזה מרגיש באמת רע, בעיקר בגלל הסביבה ובגלל הידיעה שהוא פגע בעצמו בצורה כזאת יום אחרי יום.

למה החלטת להפסיק לעשן?

למרות הכאב על מה שהיה ועל הפגיעה שנמשכה כל כך הרבה שנים, אלון יודע לומר בוודאות ובלי היסוס: "עכשיו החלטתי להפסיק לעשן". ברובינסקי מנסה להבין מדוע דווקא עכשיו ומה קרה שהוביל אותו להחלטה החד משמעית הזאת? אלון עונה על כך בלי היסוס: "הסביבה. אני לא יכול לעשן בבית, זה מסריח ואפילו הנכדים מתלוננים שכשאני לוקח אותם בידיים אני מסריח מסיגריות. אי אפשר לעשן יותר בשום מקום וכולם מסביב סובלים בגללי". "מי הכי שמח שאתה מפסיק לעשן?" שואל אותו ברובינסקי ואלון עונה: "אשתי. נמאס לה מהריח".

על הסיגריה הראשונה מספר לנו אלון שלמרות שעברו 40 שנה הוא זוכר פחות או יותר את החוויה. זה היה במלון בגרמניה עם צוות האוויר, כאשר המאבטחים ניסו להרשים את הדיילות והוא היה חלק מהם. כלומר, הסיגריה הראשונה נבעה מהלחץ החברתי ומהרצון להרשים את הנשים בסביבה, מה שהפך אחר כך להתמכרות ארוכת שנים.

למה תתגעגע ואיך תתמודד?

יש סיגריה אחת שאולי אני אתגעגע אליה", אומר לנו אלון תוך עישון הסיגריה האחרונה שלו, "לסיגריה של 4 בבוקר עם הקפה לפני החליבה". הוא לא באמת יודע מה יהיה אבל הוא מלא בתקווה ומרגיש שיש לו את כל הכלים והחיזוקים שלהם הוא זקוק. "אני מקווה שלא אתגעגע". "אחרי 40 שנה כאדם מעשן," מקשה עליו ברובינסקי, "לא מפחיד אותך להפסיק ולראות את עצמך כאדם לא מעשן?" "כן", מודה אלון, "אני מפחד. אבל החלטתי וזה מה שיהיה. אני אעבור את זה כי בא לי להיות אדם שלא מעשן". לאחרים שחוששים להפסיק לעשן הוא ממליץ בחום לבחור מסגרת שבה ניתן יהיה לקבל חיזוקים כי הוא מרגיש שלו זה עזר לעשות את הצעד.

אייטמים נוספים שעשויים לעניין אותך