גמילה מעישון לבני נוער – חדשות השבת, ערוץ 2 – אלן קאר

גמילה מעישון לבני נוער – חדשות השבת, ערוץ 2 – אלן קאר

דניאל וליעד קיבלו שחרור מיוחד מבית הספר כדי להשתתף בסדנת אלן קאר בתל אביב המועברת על ידי שחף אשכנזי. שחף מתחיל עם ההבטחה כי במהלך הסדנה כל 45 תהיה הפסקת עישון. ערב קודם נפגש צוות הצילום עם דניאל וליעד, במה שהם מכנים, הישיבה היומית בזולה שממוקמת במרפסת בית הוריו של דניאל. "זה מתחיל מנרגילה ואז כשאין נרגילה מעשנים סיגריות ואז זה הופך להיות רק סיגריות, או בסופו של דבר כמוני שעברתי רק לנרגילה". על השאלה איך קונים סיגריות בגילם? דניאל עונה: "הולכים למוכר אומרים לו תביא לי בבקשה קופסה וכשהמוכר שואל למי זה? אז עונים לאבא. אם זה לא עובד מבקשים ממישהו גדול בחוץ שיקנה ואם גם זה לא עובד אז קונים ממכונה. יש הרבה אפשרויות"

התמכרות שלא רוצים לקרוא לה התמכרות

בזמן שהחברה מעשנים נרגילה אמא של דניאל מכינה להם פיתות. היא עצמה נגמלה מסיגריות בסדנה דומה, כמעט לפני שנה. היא החזיקה סיגריות בכל מקום והיו לה סיגריות במחבוא בארון אליו דניאל התוודע כשהתחיל לעשן, בעוד שהיא לא הייתה יודעת שהוא לוקח משם סיגריות על בסיס קבוע. "אני לא יכולה לבוא ולהגיד לו תשמע, אתה לא בסדר, כי באיזשהו מקום אני חושבת שאנחנו היינו לא בסדר.  אנחנו התחלנו את זה וילד רואה בבית את מה שההורים עושים והוא לומד". גם גל הגיעה לסדנת "הדרך הקלה להפסיק לעשן" של אלן קאר. גל לא מעשנת בבית כי לא נעים לה שההורים יראו, אבל הם יודעים. "אבא שלי פעם עישן אז זה קצת יותר קשה לו". גל מספרת, "כי הוא מבין את התהליך. מבחינתו אני חוזרת על טעות שהוא עשה". גל היא תלמידה מצטיינת אבל היא מתקשה להסביר למה בכלל התחילה עם העישון. "אין מה לעשות זו הייתה החלטה שלי והיא הייתה החלטה שגויה". גל אומרת. "אני לא באמת חושבת שאני יכולה לתת סיבה שתהיה מספיק טובה בשביל להתחיל לעשן".

הנזקים של עישון בגיל ההתבגרות

בגיל ההתבגרות העישון פוגע בהתפתחותם של איברים חיוניים כמו הלב והריאות שנמצאים בשלבי גדילה. נערים מעשנים יסבלו פי שלושה מקוצר נשימה וזה גם מעלה את הסיכון חלילה ללקות במחלות קשות הנגרמות כתוצאה מעישון. חיים גבע הספיל ממרכז תכנית למניעת עישון משרד הבריאות טוען שבגלל הפיזיולוגיה והעובדה שבני נוער מתפתחים ההתמכרות אצלם היא הרבה יותר מהירה וקשה. כמו כן הדרכים לגמילה שרלוונטיות אצל מבוגרים הן יותר בעייתיות אצל בני נוער כי הסדנה לגמילה מעישון שמציעים היום דרך קופות החולים למעשנים, לא רלוונטית במתכונת הזאת לבני נוער. כנ"ל תרופות לגמילה מעישון שנכנסו לסל הבריאות, או תחליפי ניקוטין האסורים לשימוש של בני נוער.

כאן נכנסות לתמונה הסדנאות הפרטיות

הסדנאות הפרטיות אינן מסובסדות ועולות בהתאם. במקרה הזה שש מאות שקלים לנער וכשההורים לא בסוד העניינים, מדובר בסכום לא מבוטל. ואף על פי שכולם מסכימים כי עדיף להפסיק לעשן מוקדם ככל האפשר ולא להמתין לגיל מבוגר שבו יתווספו עוד נזקים בלתי הפיכים, כיום אין כל תכנית מערכתית לפתרון בעיית ההתמכרות של בני הנוער. למעשה עדיין לא יודעים מה השיטה הייחודית לעזור לבני נוער, אבל מנסים. שש שעות לאחר שהחלה, הסדנה כבר עומדת בפני סיום כולם מעשנים סיגריה ומקווים שהיא תהיה האחרונה. אין ספק שכולם מאוד אופטימיים עכשיו רק נותר להם להתמודד עם הצורך הפיזיולוגי, עם הלחץ החברתי ובעיקר עם כוח הרצון שלהם עצמם.

אייטמים נוספים שעשויים לעניין אותך