4 עובדות שלא ידעתם על סיגריות אלקטרוניות

סיגריות אלקטרוניות

כולנו מודעים לכך כי עישון של סיגריות רגילות חושף את הגוף לאלפי חומרי רעילים. בין חומרים אלו ניתן למצוא חומרים מסרטנים המסכנים את חיי המעשן, אך ישנם גם חומרים ממכרים וכימיקלים מזיקים אחרים, על כן, מעשנים רבים מתקשים לוותר על המנהג הזה מחפשים אחר דרכים חלופיות שיסייעו להם לצמצם את נזקי העישון. אחד הפתרונות הללו היא הסיגריה האלקטרונית המבטיחה לכאורה עישון "בריא" יותר. אך במציאות, סיגריות אלקטרוניות עלולות להיות מסוכנות לא פחות, לפני שמחליטים להתחיל להשתמש בהם, כדאי לקרוא את הדברים הבאים.

ללא רגולציה

ההגבלות החלות על סיגריות רגילות הולכות ומתעצמות כל העת, המחוקק מודע היטב לסכנה הגלומה ולכן קובע תקנות שנועדו לעודד גמילה או טוב מכך – הימנעות מוחלטת ממנהג זה, אך בכל הנוגע לסיגריות אלקטרוניות הדרך לרגולציה מסודרת עדיין ארוכה, הסיגריות האלקטרוניות נחשבות היום כמכשיר אידוי לניקוטין וכל החוקים והתקנות התקפים לטבק הינם תקפים לסיגריה האלקטרונית כאשר המחוקק מכיר בכך שהסיגריה האלקטרונית הפכה לכלי עישון בפני עצמו.

אדים רעילים

מעשנים רבים רוכשים את הסיגריה האלקטרונית כמעין אמצעי שיסייע להם להשלים גמילה מעישון תוך זמן קצר.

אך בפועל, גם אם ריח האדים נעים יותר מהעשן החומרים שממלאים אותה רעילים לא פחות. בין רשימת הכימיקלים הקיימים ניתן למצוא: פורמלדהיד (Formaldehyde), אצטון (Acetone), בנזאלדהיד (Benzaldehyde) וחומרים נוספים.

סיגריה אלקטרונית מכילה ניקוטין נוזלי ניתן גם למצוא כימיקלים מקבוצת TSNA החשודה בהשפעות סרטניות על הגוף. מלבד זאת, עישון סיגריות מסוג זה חושף את המשתמש למתכות כבדות כגון אבץ (Zinc), עופרת (lead) וניקל (Nickel). לעיתים היצרן מוסיף חומרי טעם כדי לשפר את חוויית המעשן, אך חומרים אלו גורמים לעיתים לשאוף את החומרים עמוק וכך הנזק לריאות עלול להיות משמעותי יותר.

לא נפטרים מניקוטין

לצד החומרים המזיקים הרבים, אי אפשר שלא לשכוח את הכימיקל המזיק המרכזי. הניקוטין הוא הסיבה לכך שמעשנים רבים כל כך מחפשים שיטות גמילה, הניקוטין הוא כמובן רכיב מרכזי בסיגריות האלקטרוניות, וכך למעשה אינו מקל את הגמילה מעישון, אלא אף עשוי לחבל בתהליך כולו. החומר הממכר הזה ממשיך להשפיע גם על גופם של משתמשי הסיגריה האלקטרונית ובין השאר פוגע במערכת הנשימה וכלי הדם.

בדומה לסיגריות רגילות, הניקוטין בסיגריה האלקטרונית מזיק לבריאות הפה, פוגע בחניכיים ובבריאות השן, וכמובן עלול לגרום לצביעת השיניים ואצבעות הידיים.

סכנות נוספות

מעשנים המחפשים דרכי הפסקת עישון חשוב שידעו כי סיגריות אלקטרוניות אינן כלי רפואי או מוצר בריא, אלא פשוט תחליף, אך לצד הסכנות הרגילות של סיגריות אלקטרוניות מציבות סכנות ממשיות נוספות.

בעבר דווח למשל על מקרים של כוויות בעקבות שימוש והן אכן עלולות להתפוצץ ולפצוע את המשתמש בהן או אנשים אחרים הנוגעים בהם.

מלבד זאת, פעוט או תינוק המוצא את בקבוק המילוי של הסיגריה ובולע אותו בטעות נמצא בסכנה ממשית לחייו.

לסיכום, הסיגריות האלקטרוניות כוללות את אותו חומר רעיל כמו ברגילות – הניקוטין.

כתבות נוספות