4 עובדות שלא ידעתם על סיגריות אלקטרוניות

כולנו מודעים לכך כי עישון של סיגריות רגילות חושף את הגוף לאלפי חומרי רעילים. בין חומרים אלו ניתן למצוא חומרים מסרטנים המסכנים את חיי המעשן, אך ישנם גם חומרים ממכרים וכימיקלים מזיקים אחרים. על כן, מעשנים רבים המתקשים לוותר על המנהג הזה מחפשים אחר דרכים חלופיות שיסייעו להם לצמצם את נזקי העישון. אחד הפתרונות הללו היא הסיגריה האלקטרונית המבטיחה לכאורה עישון "בריא" יותר. אך במציאות, סיגריות אלקטרוניות עלולות להיות מסוכנות לא פחות, ולפני שמחליטים להתחיל להשתמש בהם, כדאי לקרוא את הדברים הבאים.

ללא רגולציה

ההגבלות החלות על עישון סיגריות רגילות הולכות ומתעצמות כל העת. המחוקק מודע היטב לסכנה הגלומה בעישון ולכן קובע תקנות שנועדו לעודד הפסקת עישון או טוב מכך – הימנעות מוחלטת ממנהג זה. אך בכל הנוגע לסיגריות אלקטרוניות הדרך לרגולציה מסודרת עדיין ארוכה. סיגריות אלקטרוניות נחשבת היום כמכשיר אידוי, ואף כמכשיר המסייע בגמילה מעישון. על כן, כל החוקים והתקנות התקפים לטבק, אינם תקפים לסיגריה האלקטרונית. עם זאת, בעתיד הקרוב צפויים שינויים בתחום זה, כאשר המחוקק מכיר בכך שהסיגריה האלקטרונית הפכה לכלי עישון בפני עצמו.

אדים רעילים

מעשנים רבים רוכשים את הסיגריה האלקטרונית כמעין אמצעי שיסייע להם להשלים גמילה מעישון ביום אחד, או לפחות תוך זמן קצר. אך בפועל, גם אם ריח האדים היוצאים מהסיגריה נעים יותר, החומרים הממלאים אותה רעילים לא פחות. בין רשימת הכימיקליים הקיימים בסיגריה ניתן למצוא: פורמלדהיד (Formaldehye), אצטון (Acetone), בנזלדהיד (Benzaldehyde) וחומרים נוספים. בסיגריה האלקטרונית המכילה ניקוטין נוזלי ניתן גם למצוא כימיקלים מקבוצת TSNA החשודה בהשפעות סרטניות על הגוף. מלבד זאת, עישון סיגריות מסוג זה חושף את המשתמש למתכות כבדות כגון אבץ (Zinc), עופרת (lead) וניקל (Nickel). לעיתים היצרן מוסיף חומרי טעם כדי לשפר את חוויית המעשן, אך חומרים אלו גורמים לעיתים למעשן לשאוף את החומרים עמוק יותר, וכך הנזק לריאות עלול להיות משמעותי יותר.

לא נפטרים מהניקוטין

לצד החומרים המזיקים הרבים, אי אפשר שלא לשכוח את הכימיקל המזיק המרכזי. הניקוטין הוא הסיבה לכך שמעשנים רבים כל כך מחפשים שיטות גמילה מעישון ביום אחד או שיטות הפסקת עישון אחרות. ניקוטין הוא כמובן רכיב מרכזי בסיגריות האלקטרוניות, וכך למעשה אינו מקל את הגמילה מעישון, אלא אף עשוי לחבל בתהליך כולו. החומר הממכר הזה ממשיך להשפיע גם על גופם של משתמשי הסיגריה האלקטרונית ובין השאר פוגע במערכת הנשימה וכלי הדם. בדומה לסיגריות רגילות, הניקוטין שבסיגריה האלקטרונית מזיק לבריאות הפה, פוגע בחניכיים ובבריאות השן, וכמובן עלול לגרום לצביעת השיניים ואצבעות הידיים.

סכנות נוספות

מעשנים המחפשים דרכי הפסקת עישון חשוב שידעו כי סיגריות אלקטרוניות אינן כלי רפואי או מוצר בריא, אלא פשוט תחליף לסיגריות. אך לצד הסכנות הרגילות הכרוכות בעישון, סיגריות אלקטרוניות מציבות סכנות ממשיות נוספות. בעבר דווח למשל על מקרים של כוויות בעקבות שימוש בסיגריה האלקטרונית, והן אכן עלולות להתפוצץ ולפצוע את המשתמש בהן או אנשים אחרים הנוגעים בהם. מלבד זאת, פעוט או תינוק המוצא את בקבוק המילוי של הסיגריה ובולע אותו בטעות נמצא בסכנה ממשית לחייו.

לסיכום, הסיגריות האלקטרוניות הן מוצר עישון ככל שאר מוצרי עישון. הן אינן מאפשרות גמילה מעישון ביום אחד, ואינן מקלות את הפסקת העישון, משום שביסודו של דבר הן כוללות את אותו חומר רעיל – הניקוטין. כדי להיגמל מעישון באמת ניתן להיעזר בסדנאות גמילה מעישון שיסייעו הרבה יותר למעשן ויאפשרו לו לפתוח בדרך חיים בריאה וטובה יותר.

כתבות נוספות