קשיי נשימה לאחר עישון

קשיי נשימה לאחר עישון

מהם קשיי נשימה

הנשימה היא תהליך טבעי ואינסטנקטיבי של הגוף, בשגרת היום-יום היא כמעט ואינה מעסיקה אותנו. בזמן נשימה רגילה נכנס לגוף בין 500 ל-600 מיליליטר אוויר העובר בדרכי הנשימה עד שהוא מגיע לריאות. אלא שישנם מקרים שבהם מסיבות שונות לא מתאפשר מעבר תקין של האוויר לריאות או לשאר חלקי הגוף. במקרים אלו יתלונן האדם שהוא אינו מסוגל לנשום, ונשימתו תהפוך למאומצת מאוד. במצבים חמורים יותר ניתן יהיה לראות הרחבה של נחירי האף ואף הכחלה של העור והזעה  בכמויות רבות. מעשן שסובל בדרך קבע מקשיים בנשימה, אך לא אובחן כחולה אסטמה, ייתכן מאוד שמצבו הוא תוצר ישיר של מנהג העישון.

הקשר שבין עישון לבין קשיי נשימה

נשימה היא כאמור תהליך טבעי, ובעת מנוחה אינה אמורה להיות כרוכה במאמץ. אך רובם הגדול של המעשנים חווים לא פעם קשיים בנשימה. לרוב קשיי הנשימה מסוג זה קיים הסבר פשוט – הפחמן הדו חמצני הקיים בסיגריות נקשר להמוגלובין שבדם, תופס את מקומו של החמצן וכך נפגעת אספקת החמצן לגוף. יחד עם זאת, לקשיי הנשימה של המעשנים יש מקור נוסף והוא הפגיעה החמורה בריאות. מעשנים נמצאים בסיכון מוגבר להתפתחותן של מחלות ריאה חסימתיות כרוניות (Chronic Obstructive Pulmonary Diseas) שמקשות על הנשימה. עשן סיגריות הורס את רקמת הריאה וגורם להקטנה משמעותית של השטח שדרכו עובר החמצן לדם. מלבד הפגיעה בריאות, העשן מגרה באופן בלתי פוסק את דרכי האוויר, וכך נוצרים מצבים דלקתיים החוסמים את צינורות הנשימה. כאשר מדובר באדם המעשן שנים רבות מאוד עולה דרגת הסיכון. במקרים אלו, ייתכן כי המעשן ייפתח דלקת סימפונות או נפחת שהן מחלות כרוניות קשות מאוד לטיפול.

סימני אזהרה שאסור לפספס

ישנם מעשנים שמסיבה כלשהי מחליטים שלא לחדול ממנהג העישון, ומתמודדים עם קשיי העישון ברמה היומיומית. אלא שישנם מקרים שצריכים להדליק נורה אדומה אצל כל אדם חפץ-חיים. אחד מהסימנים הבולטים הוא נושא התחלואה. מעשן שבדרך כלל נהנה מבריאות טובה, וכעת סובל ממחלות חוזרות במערכת הנשימה, כדאי שיפנה במהירות לייעוץ רפואי. גם מחלות כרוניות כגון אסטמה או אלרגייה לחומרים שונים מחמירות בדרך כלל בקרב אנשים שמעשנים. מעשנים שחלה החמרה בהתקפים שלהם, או מעשנים שלראשונה בחייהם חווים התקף של קוצר נשימה, כדאי שיעברו גמילה מסיגריות בהקדם האפשרי.

אז למה לחכות?

מעשנים לשעבר שהפסיקו לעשן יכולים להעיד על השיפור המשמעותי שחל בבריאותם לאחר הגמילה מעישון. אחרי 48 שעות מתנקה הניקוטין מהגוף, וכעבור מספר שבועות תתחיל מערכת הנשימה להתאושש. הפסקת עישון תוביל להחזרת הרמה התקינה של החמצן בגוף, וגם יכולתו של הגוף להילחם במחלות זיהומיות תשתפר באופן משמעותי. עבור מעשנים שאינם בטוחים היכן להתחיל, מומלץ לפנות לסדנאות לגמילה מעישון שיסייעו להיגמל מסיגריות בקלות ובמהירות. אין טעם לבזבז זמן יקר.

כתבות נוספות