עישון פאסיבי – כמה נזק אתם גורמים לסובבים אתכם?

עישון פסיבי – כמה נזק אתם גורמים

תמיד קשה לשבור הרגלים ישנים, אולם, כאשר מדובר על הרגל המלווה בהתמכרות פיזית ונפשית, האתגר גדול פי כמה וכמה. דוגמה מצוינת לכך היא הפסקת עישון. אל מול טיעונים הגיוניים להפליא כמו "זה יקר!", "זה מסריח!" ו"זה לא בריא עבורך!", ניצבים כסלע איתן טיעונים כמו "הפסקת עישון גורמת להשמנה, אני מכיר המון אנשים שהפסיקו ועכשיו הם שמנים!" ועוד פחדים שיופיעו כ-10 דקות לאחר שתכבו את הסיגריה האחרונה שלכם…

מדוע גמילה מסיגריות הינה כורח המציאות עבור אנשים שאינם חיים באי בודד

על פי נתונים של האגודה למלחמה בסרטן, בכל סיגריה מצויים כ-4,000 כימיקלים, מהם 350 רעילים ומהם 70, אשר הוכחו במחקרים מדעיים כמסרטנים. עוד נתון מדאיג: לא רק בטווח הקצר גורם העישון הפסיבי לתופעות בריאותיות שונות, אלא גם לטווח הרחוק – שיעור התחלואה בסרטן הריאה ובמחלות לב בקרב לא מעשנים החיים עם בני זוג מעשנים, גבוה בכ-25% משיעור התחלואה באנשים שבני זוגם אינם מעשנים. עוד נתון מדאיג: מנתוני ארגון הבריאות העולמי עולה כי קיימת עליה של כ-25% בסיכונים אצל מעשנים פסיביים למחלות סרטן ריאות ואוטם שריר הלב.

רשימת המחלות להם חשופים מעשנים פאסיביים היא ארוכה ומפחידה

בכל שנה נפטרים בארה"ב כ-40,000 ממחלות לב שמקורן בעישון הפסיבי, בישראל, ההיקף נמוך יותר (כ-800 מעשנים פאסיביים בשנה), אבל, רשימת המחלות המזעזעת כוללת סרטן מסוגים שונים (כסרטן הריאות, הגרון והלוע) אשר מקושרים ישירות לנזקי העישון, ולצידם סוגי סרטן אחרים, שהקשר בינם לבין עישון מפתיע (כמו סרטן שלפוחית השתן, סרטן הכליה, סרטן צוואר הרחם וסרטן הלבלב) ומחלות נוספות כמחלות לב, שבץ מוחי ועוד. בקיצור, כל מה שלא הייתם מאחלים לשונאים שלכם, שלא לדבר על האנשים ובעלי החיים שאתם אוהבים…

עישון פסיבי משפיע גם על חיות המחמד שלכם!

אם חשבתם שאתם גורמים רק נזק לאהובכם ההולכים על שתיים, מחקר משנת 2015 גילה את הקשר המחריד בין עישון פסיבי וחיים במחיצת בעלים מעשנים לבין תחלואה ותמותת חיות מחמד. המחקר שנערך על ידי אוניברסיטת גלזגו שבסקוטלנד, בראשותה של פרופסור קלייר נוטנבלט (Clare M Knottenbelt), העלה קשר ישיר בין מחלות שונות (חלקן קטלניות) בחתולים ובכלבים לבין כמות העישון של בעליהם.

מעשנים יקרים!

אתם לא דואגים לעצמכם, לריח שנלווה אליכם ולסיכונים הבריאותיים שלהם אתם חשופים! אבל, המשפט השגור ביותר אצל מעשנים, שהוא "אני אשלם את המחיר של העישון שלי!", איננו נכון במלואו (או, אולי נכון יותר לומר – לגמרי איננו נכון), מכיוון שאת מחיר העישון של האדם, משלמים (דרך עישון פאסיבי) בן או בת הזוג שלו, ילדיו, חיות המחמד שלו, ובעצם, כל מי שנמצא באזור בו מעשן המעשן.

כתבות נוספות