עישון מגיל צעיר? אלו ההשלכות

עישון בגיל צעיר

תקופת ההתבגרות היא שלב לא פשוט בחייהם של רבים. הנער או הנערה נדרשים לבנות את הזהות האישית שלהם, למצוא את מקומם בעולם ולנסות להבין מה הם שואפים להשיג בחיים שלהם. מלבד זאת, גם השינויים הגופניים מהווים אתגר לא פשוט, ולכך נוספים גם קשיים חברתיים. זוהי תקופה שבה המעמד החברתי של הנער או של הנערה הוא בעל חשיבות עליונה בעיניהם. על כן, על בני הנוער מופעל לעיתים לחץ חברתי לאימוץ של הרגלים מזיקים, כגון עישון, על מנת שהם ימצאו חן בעיני חבריהם. אך התחלת עישון בגיל זה, גיל שבו הנער או הנערה טרם סיימו את התפתחותם הגופנית והנפשית, עלול להוביל  לנזקים רבים. על כך – במאמר הבא.

סכנת התמכרות גבוהה יותר

כלל ידוע הוא שככל שאנו מתבגרים, כך קשה לנו לוותר על מנהגים ועל הרגלים, גם אם ידוע לנו שהם מזיקים לנו מאוד. הדבר נכון גם כשמדובר בעישון. מעשנים שאימצו מנהג זה בשלב מוקדם בחייהם, מעשנים בדרך כלל תקופות ארוכות יותר, וכך יתקשו יותר להפסיק לעשן כאשר ירצו בכך. הסיבה לכך היא פשוטה; ככל שמשך העישון משמעותי יותר, כך התלות של הגוף בחומרים ממכרים והמזיקים גוברת. על כן, מי שהתחיל לעשן בגיל צעיר, קיימת סבירות גבוהה יותר שימשיך לעשן גם לאורך תקופת חייו כאדם בוגר. המחוקק שער לסכנה זו ולסכנת ההתמכרות לסיגריות קבע כי אין למכור סיגריות לקטינים, אך לצערנו בני נוער רבים מצליחים בדרך זו או אחרת לרכוש או להשיג חפיסות של סיגריות. בשורה התחתונה – ההמלצה היא כמובן שלא להתחיל לעשן כלל.

השלכות בריאות כלליות

כיום, אין כל ספק בדבר הנזק שגורם העישון, וגם חפיסות הסיגריות מזהירות את המעשן מפני הסכנות השונות. לסכנות אלו חשוף כל מעשן כמובן, אך הן חמורות עוד יותר כאשר מדובר במעשנים צעירים מאוד. בתקופת ההתבגרות מערכות הגוף השונות טרם השלימו את התפתחותן, ועל כן החשיפה לחומרים רעילים עלולה לפגוע בהן עוד יותר. מלבד הסכנות הידועות, קיימת תחלואה שכמעט כל מעשן קבוע חשוף לה:

  • התפתחות של גידולים סרטניים – לצערנו, התפתחותם של גידולים סרטניים נפוצה מאוד בקרב מעשנים. לעיתים מדובר בפגיעה במערכת הנשימה, אך במקרים אחרים עלולים להתפתח גם גידולים באזור הפה. ככל שמשך העישון (בשנים) גבוה יותר, וככל שמתחילים לעשן בגיל צעיר יותר – הסיכון עולה.
  • התפתחות של אלרגיות – עישון סיגריות פוגע במערכת הנשימה, מגרה את רירית האף ועלול להוביל להתפתחות של אלרגיה. בדרך כלל, צעירים המעשנים באופן קבוע חולים יותר, ונדרשת להם תקופת החלמה ארוכה יותר, גם כאשר מדובר בצינון פשוט.
  • כאבי ראש ועיניים רגישות – אחת מתופעות הלוואי המוכרות של העישון הם כאבי ראש וגירויים באזור העיניים. מתבגרים וצעירים הנדרשים ללימודים תובעניים, עלולים להתקשות בהשלמת מטלות שונות בשל תופעות לוואי אלו.
  • פגיעה בכושר הגופני – הסיגריות פוגעות במערכת הנשימה ובמערכת כלי הדם של הגוף. מכאן קצרה הדרך לפגיעה בכושר הגופני ולפגיעה במצבו הכללי של האדם.
  • פגיעה במצב העור – לעישון סיגריות יש גם השלכות אסתטיות. העישון פוגע באלסטיות של העור, וזאת גם אחת הסיבות המובילות אנשים רבים לבדוק איך להפסיק לעשן.

לסיכום, עישון סיגריות גורם לנזקים רבים, במיוחד כאשר מתחילים לעשן בגיל צעיר. הפסקת עישון לבד עלולה להיות לא פשוטה עבור רבים, ולכן מי שמעוניין בכך יכול למצוא היום סדנאות שונות שיסייעו להיגמל ממנהג מזיק זה.

כתבות נוספות