עישון וכאב בגב התחתון – הקשר ביניהם

עישון וכאב בגב התחתון

שומרים על הגב

כאבי גב היא אחת התלונות הנפוצות שבגינן פונים אנשים רבים לקבלת טיפול רפואי. מתוך כלל האוכלוסייה, כ-15% סובלים מכאב בגב התחתון בשלב זה או אחר בחייהם. כל מי שחווה כאב מסוג זה מכיר את התחושה  – תחושת כאב ולעתים אף דקירות ושריפה באזור מעל העכוז. סימפטומים אלו עלולים להחריף מאוד ולעתים אף מקשים על היכולת לזוז ולתפקד במהלך היום-יום. סימנים מסוג זה מופיעים לעתים בבת אחת, אך במקרים אחרים מדובר בכאב המתפתח לאורך זמן. ישנם כאבי גב החולפים לאחר מספר שבועות, אך יש הסובלים מכאבי גב כרוניים שאינם נעלמים. כאבים כרוניים בגב התחתון יכולים לנבוע ממגוון רחב של סיבות. אפשר בהחלט כי מדובר בעניין של גיל בלבד, אך ייתכנו גורמי סיכון אחרים כגון חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת, הרמת משאות כבדים, יציבה לא נכונה, השמנה וכמובן – עישון.

כואב לך הגב?

תפסיק לעשן לעיתים העישון הוא חלק מאורח חיים כללי המזיק לגוף, ולעתים הוא הגורם הישיר לכאבי הגב. מאמר שהתפרסם במגזין journal of bone and joint surgery בחודש דצמבר של שנת 2012 הצביע על כך כי קיים קשר ממשי בין עישון לבין כאבים בגב התחתון. המחקר עקב במשך כשמונה חודשים אחרי 5333 נבדקים שסבלו מכאבי גב והשווה בין מצבם של מטופלים שעישנו לבין מצבם של מטופלים שלא עישנו. המחקר גילה כי מטופלים שעישנו דיווחו על כאבי גב קשים הרבה יותר לעומת מטופלים שלא עישנו. במהלך המחקר חלק מהמטופלים החליטו להפסיק לעשן, ואכן התגלה כי מי שבחר להפסיק לעשן, דיווח על שיפור ניכר במצבו ובתחושתו. מסקנת המחקר הייתה כי גמילה מעישון, המומלצת בכל מצב, מסייעת במיוחד לכל אותם אנשים הסובלים מכאבי גב כרוניים. אין משמעות הדבר כי יש להפסיק לעשן ולהתעלם מכאב גב שאינו חולף, אך הפסקת עישון היא בהחלט התחלה טובה.

הפסקת עישון לפני ניתוח גב

אחת השאלות שכל רופא מנתח או אורתופד ישאל את המטופל המועמד לניתוח, היא האם הוא מעשן. מכיוון שנמצא קישור ישיר בין עישון לבין כאבי גב תחתון, ייתכן כי בשלב הראשון יבקש הרופא מהמטופל שיפסיק לעשן. לעתים גם הפסקת עישון בגיל מבוגר יכולה לסייע לפתור מצבים של כאבי גב כרוניים. כל ניתוח, ובפרט ניתוח בגב, נערך אך ורק כאשר מתברר כי טיפולים רגילים אינם מועילים לפתרון הבעיה הרפואית. מסיבה זו, רוצים הרופאים לוודא כי תוצאות הניתוח יצדיקו את המאמצים ויוכלו אכן לשפר את מצבו של המטופל.

על כן, גמילה מעישון יש מטרה נוספת מלבד בדיקת המקור לכאבי הגב. מחקרים מצאו כי קיים קשר בין תוצאות הניתוח ושביעות הרצון ממנו לבין עישון.

כפי שצוין בפסקה לעיל, מטופלים שנגמלו מעישון דיווחו על הפחתה ניכרת בכאב. לפיכך, על מנת שהמטופל לא יעבור את הניתוח לריק, ממליץ בפניו הצוות הרפואי להפסיק את העישון.

כתבות נוספות