עישון ואין אונות

עישון ואין אונות

נזקי העישון ידועים כמובן לכול, אך אחד התחומים שעליהם נהוג שלא לדבר, הוא הקשר שבין עישון לבין יכולת התפקוד המיני. מדובר בנושא רגיש, אך חשוב לציין כי בחלק גדול מהמקרים, גמילה מעישון תורמת באופן משמעותי לשיפור גם בתחום זה.

השפעת העישון על מערכת כלי הדם בגוף

הקשר שבין עישון לבין אין אונות מתחיל בהשפעתו של העישון על מערכת כלי הדם של הגוף. העישון ידוע כאחד הגורמים המרכזיים הגורמים לטרשת עורקים של כלי הדם. בתהליך זה מצטבר פלאק על הדפנות של העורקים וכך מתרחשת הצרה של כלי הדם. ההצרה הזו מקשה על תנועה תקינה של הדם במעברים שונים, וכך איברים שונים בגוף אינם זוכים לכמות הדם הנחוצה ולכמות החמצן הנדרשת להם. העישון מזיק גם לרקמת האֶנְדוֹתֵל  – הרקמה הפנימית של כלי הדם הממלאת תפקידים רבים כולל סינון נוזלים והעברת הורמונים. העישון גורם לכיווצה של אותה הרקמה, מה שיוצר תהליכים דלקתיים שאף הם פוגעים בזרימה התקינה של הדם.

מדוע עישון גורם לאין אונות

פגיעה בזרימה התקינה של הדם גורמת בין השאר לפגיעה בתפקודים שונים של הגוף. כאשר השרירים לא זוכים לאספקה סדירה של דם עלול המעשן לחוש בכאבים ובעייפות, גם אחרי מאמץ קל. מצב זה עלול להפוך לכרוני, עד להיווצרותה של איסכמיה, שהיא הגבלה באספקת הדם העלולה גם לגרום לתעוקת לב. אך מעבר לנזקים אלו, הפגיעה בזרימת הדם עלולה ליצור גם פגיעה בתפקוד המיני. כידוע, על מנת שיתאפשר תפקוד מיני תקין, יש צורך באספקת דם לאזור. אם כלי הדף בגוף חסומים, לא תתאפשר אספקת דם תקינה, וכך ייפגע גם התפקוד המיני. הפגיעה בתפקוד המיני עלולה להיווצר גם בשל סיבות נוספות הקשורות בעישון. העישון גורם במקרים רבים להעלאת לחץ הדם, ומצב זה עלול להוביל לפגיעה בכלי הדם, כולל כמובן כלי הדם באזור איבר המין. ישנם מקרים שבהם העישון מביא להתפתחותה של מחלת בירגר הנפוצה בעיקר קרב גברים מעשנים. מחלה זו גורמת להיווצרותם של קרישי דם ושל דלקות בכלי הדם, וכך עלול להיפגע גם תפקודו המיני של המעשן.

מפסיקים לעשן עוד היום

הקשר שבין אין אונות ועישון נחקר ונבדק במסגרת מחקרים רבים. באתר האגודה למלחמה בסרטן מוזכר מאמרו של פרופ' בן עמי סלע שבו מפורטת סקירה מאירת עיניים הדנה בהשפעת העישון על מערכת כלי הדם בכלל ועל מערכת המין בפרט. כל המחקרים שפורטו במאמר זה מתבססים על נתונים מהימנים, החוזרים ומדגישים את מה שידוע למעשנים רבים – העישון פוגע בכלי דם היקפיים, ועל כן גורם לנזקים גם בתחום התפקוד המיני. זוהי סיבה נוספת שבגללה מגיעים מעשנים רבים לסדנה של אלן קאר. אין זה משנה מהו גילו של המעשן. גם הפסקת עישון בגיל מבוגר מאפשרת למערכת כלי הדם להתאושש, וכך ניתן לשקם גם את התפקוד המיני.

כתבות נוספות