עישון קנאביס – השפעות באופן כללי, האם ממכר, והאם ישנן תופעות לוואי ונזקים?

האם עישון קנאביס ממכר

"גראס" ו"ירוק", הם כינויים לתוצר של עלי צמח הקנאביס (מריחואנה), שממנו מפיקים סם פסיכואקטיבי בעל אותו שם. הסם זמין בצורות עיבוד שונות והוא נצרך במספר דרכים, לרבות אכילה, שאיפה, עישון ועוד. השימוש בקנאביס היה נפוץ עוד בעת העתיקה, אך נכון להיום מדובר בסם הבלתי חוקי הנפוץ ביותר בעולם. בקרב צרכנים רבים של מריחואנה קיימות אמונות שגויות בנוגע להשפעות הבריאותיות של החומר הנצרך בעישון. במאמר זה ננסה לעשות מעט סדר בדברים.

השפעת עישון קנאביס ו"ירוק" על דרכי הנשימה

במאמר סקירה רחב היקף שפורסם ב-2004, שבחן מחקרים רבים שבוצעו בנושא זה, נמצא כי הסיכוי לפתח גידולים קדם סרטניים בדרכי הנשימה בקרב מעשני קנאביס עולה באופן יחסי להיקף הצריכה. בנוסף, נמצא במחקרים רבים כי מעשני קנאביס עשויים לסבול ממגוון השפעות שליליות שמקורן בעישון, לרבות שיעול כרוני ודלקת הסימפונות, בדומה לצרכני סיגריות.

מנתונים שפרסמה בנושא זה "האגודה למלחמה בסרטן", גם בעשן סיגריות המריחואנה ניתן למצוא חומרים מסרטנים רבים והוכח כי חומרים אלה מגדילים את הסיכון לחלות בסוגים שונים של גידולים סרטניים, לרבות סרטן קנה הנשימה, סרטן חלל האף, סרטן הוושט, סרטן הלוע, סרטן הצוואר, סרטן הגרון ועוד. כך, לדוגמה, הסיכון של אנשים המעשנים סיגריות מריחואנה באופן יומיומי לחלות בסרטן הצוואר והראש, גבוה פי 2.1 מהסיכון של אנשים שלא מעשנים כלל. הסיכון גבוה אף יותר ובצורה משמעותית כשמדובר באדם שמשלב בין עישון גראס ו"ירוק" לעישון טבק.

האם עישון גראס ו"ירוק" גורם להתמכרות?

בנושא זה ישנה מחלוקת של ממש בין החוקרים, שכן ישנם מחקרים התומכים בכך שמדובר בחומר ממכר ולא פחות מכך מחקרים המאששים את הטענה הנגדית. לפי רוב המומחים בתחום, אכן ניתן לפתח תלות פסיכולוגית בחומר הפסיכואקטיבי בעקבות עישון גראס, אך משך הזמן הנדרש לפיתוח התלות קצר יותר משמעותית ממשך הזמן הדרוש לפיתוח תלות באלכוהול או טבק למשל. בנוסף, אין ויכוח על כך שעוצמת התלות ותסמיני גמילה מקנאביס קלים יותר בהשוואה לעוצמת התלות ותסמיני גמילה במקרה של התמכרות לאלכוהול וטבק. בהקשר זה יש לציין כי רעילות החומר הפעיל בקנאביס נמוכה ביותר ושעד היום לא תועד ולו מקרה אחד של אדם שהלך לעולמו כתוצאה מנטילת מנת יתר של קנאביס.

השפעות באופן כללי, תופעות לוואי ונזקים

נכון לכתיבת שורות אלה נעשה שימוש נרחב בקנאביס בשדה הרפואה. בין היתר משמש עישון גראס ו"ירוק" לטיפול בבחילות, חוסר תיאבון, מצב רוח ירוד, כאבים כרוניים, גלאוקומה, תסמונת טורט, הפרעה טורדנית כפייתית, מיגרנה, אפילפסיה, הפרעה דו קוטבית ועוד.

תופעות הלוואי של עישון גראס ו"ירוק" כוללות, בין השאר, ירידה ברמת הריכוז, פגיעה בזיכרון לטווח קצר, עיוותים בתפיסת המרחב והזמן, דפיקות לב מואצות, אדמומיות בעיניים, תחושת יובש בגרון ובפה, קושי בביצוע פעולות מוטוריות, פגיעה בשיווי המשקל, שיפוט לקוי, הזיות, התקף פסיכוטי ועוד.

כתבות נוספות