ספורטאי – העישון פוגע בכושר שלך!

ספורטאים רבים משקיעים מאמצים ניכרים בשמירה על הכושר הגופני שלהם ובחיזוק גופם. על כן, מפתיע אולי לגלות כי גם ביניהם קיימים רבים הדבקים במנהג העישון הפוגע בבריאותם. הפגיעה בבריאות מונעת מהספורטאים לממש את מלוא הפוטנציאל שלהם, ועל כן רבים מהם פונים לסדנה של אלן קאר ומפסיקים לעשן בקלות.

נזקים לטווח הקצר

ספורטאים רבים שטרם הפסיקו לעשן אינם בהכרח מודעים לנזק המיידי שיש בעישון הסיגריות. אמנם הנזקים לטווח ארוך זוכים לפרסום רב הרבה יותר, אך גם בטווח הקצר פוגע העישון בגופו של האדם. כבר לאחר שמעשנים את הסיגריה הראשונה מתחיל הגוף להיות מושפע מהחומרים הרעילים שבה. לחץ הדם עולה, כמו גם דופק הלב, חומציות בקיבה גדלה אף היא. העישון משפיע על מערכת העצבים כולה, וישנם מקרים שהמעשן יחוש סחרחורת, בחילות ואפילו יקיא. ככל שעובר הזמן, פחמן חד חמצני בסיגריה נקשר לחמצן ומונע את העברתו התקינה לשאר חלקי הגוף. כך נפגעת יכולתו של הספורטאי לתפקד והכושר שלו עלול לרדת. למעשה גם עישון פאסיבי יכול לגרום להשפעות דומות ולנזקים גופניים. מי שחשוף לעישון פאסיבי עלול לסבול מגירויים במערכת הנשימה, לכאבי ראש ולסחרחורות. נזקים אלו חמורים עוד יותר כאשר מדובר בילדים העוסקים בספורט. מערכת הנשימה של הילד היא רגישה הרבה יותר, מה שהופך את הילד לפגיע בפני זיהומים בדרכי הנשימה.

הפגיעה בגוף לטווח הרחוק

הנזקים לטווח הקצר שתוארו כאן הן רק התחלתה של הפגיעה בבריאותו של הספורטאי. מי שמעשן באופן קבוע הוא כאמור חשוף הרבה יותר לזיהומים ולמחלות שונות, מה שעלול לצמצם באופן משמעותי את זמני האימון העומדים לרשות הספורטאי. במקרים רבים העישון גורם להתפתחותן של מחלות ריאות כרוניות המקשות על הנשימה. העישון מביא לנפיחות בממברנות של הריאות ולהפחתה ניכרת בקיבולת של הריאות, מה שגורם לכך שכמות החמצן שנכנסת לדם יורדת. מצב זה משפיע לא רק על הפעילות האירובית, אלא גם על אימוני כוח (כגון הרמת משקולות). הסיבה לכך היא שירידה בסיבולת האירובית מובילה בסופו של דבר לירידה ביכולתו של הגוף להתאושש בעת מאמץ. כך נפגעים גם הביצועים בעת אימון אנאירובי. נזק נוסף נגרם בשל הזפת, שהיא אחד מרכיבי הסיגריות. הזפת הוכחה כגורם מסרטן ובמשך הזמן כמות הזפת המצטברת בגוף אף יוצרת ליחה רבה והתקפי שיעול קבועים. כל אלו משפיעים על מחזור הדם בגוף ופוגעים ביכולת ההעברה של חומרים מזינים והכרחיים לחלקים השונים בגוף. ככל שמשך העישון הוא ארוך יותר, כך מתמעטים מצבורי הויטמין C בגוף המעשן, וכהמשך ישיר לכך נפגעת יכולת הריפוי הטבעית של הגוף שלו.

מתחילים מחדש ומחזקים את הגוף

הפסקת עישון היא דבר מבורך תמיד, אך היא משמחת במיוחד כאשר מדובר בספורטאים. לאחר הגמילה מהסיגריות, יגלה המעשן לשעבר כי הגוף שלו חוזר בהדרגה למצבו, וכי הוא צובר כוחות מחדש. מי שחושש מתהליך גמילה ארוך יכול להיות רגוע; כיום ניתן לעבור גמילה מעישון ביום אחד בעזרת הסדנה של אלן קאר.

סדנה זו פותחה על ידי מי שבעצמו היה מעשן בעברו, ומכאן האפקטיביות שלה. מעל ל-90% מהמשתתפים משלימים את הסדנה בהצלחה והופכים למעשנים לשעבר, בריאים ושמחים בחלקם.

כתבות נוספות