סכנות העישון

נזקי עישון הם אחד הגורמים העיקריים לתמותה כיום בקרב אנשי העולם המערב.

עברו הרבה שנים מאז שהאנושות החלה לעשן טבק בצורה שאנו מכירים (סיגריות, סיגרים,מקטרות) ועד הרגע בו החלו לחשוד כי הטבק פוגע בבריאות. ככל שהמחקרים התרבו והטבק ומרכיביו נחקרו לעומק, הסתבר שממדי נזקי העישון הם עצומים, ואחוזי התמותה כתוצאה ממחלות שונות עקב ניזקי עישון בקרב מעשנים גבוה לאין שיעור ביחס ללא-מעשנים.

מלכודת העישון מתבססת על אלמנט חשוב, אטימותם של המעשנים לנוכח כל הסיכונים הבריאותיים הקיימים בעישון. ניתן לשמוע לעיתים קרובות התבטאויות של מעשנים כי עשן האגזוזים, למשל, מסוכן יותר מעשן סיגריות ושזיהום הסביבה יהרוג אותנו לפני שהסיגריות יעשו זאת. למרבה הצער אלו אמירות לא מבוססות ורחוקות מרחק רב מהאמת.

מחקרים הוכיחו כי עשן הסיגריות שפולטים מעשנים רעיל פי עשרה מעשן מכוניות. למעשנים סיכויים גבוהים לחלות במחלות קשות כגון מחלות לב תורשתיות, סרטן לסוגיו ,סרטן הריאות, ובעיקר – מוות. וזו רק תחילתה של רשימה גדולה ומפחידה של ניזקי עישון הכוללת פגיעות באונות, בעור הפנים, בכלי הדם, בריחת סידן מהעצמות, בעיות נשימה ואלרגיות פגיעה בעוברים בזמן הריון ועוד ועוד.

אז איך מתמודדים עם אותו מרכיב במלכודת העישון שגורם למעשנים להדליק סיגריה בכל פעם שמדברים על נזקי העישון

הפתרון בהפחתת נזקי העישון קשור באופן ישיר לרצון וליכולת של המעשנים להפסיק לעשן. מסעות ההפחדה והפניות אצבע מאשימות רק גורמים למעשנים לעשן יותר. לכן, צריך למצוא דרך יעילה יותר לשחרר מעשנים מהמלכודת אשר אינה כרוכה בהפחדה ממחלות. השיטה של אלן קאר אינה מדברת על הסיכונים הבריאותיים הנגרמים נזקי עישון, אלא רק על הרווח הצפוי כתוצאה ממצב של הפסקת עישון.

ברגע שסילקנו את שטיפת המוח הקשורה לעישון, מורם מסך הערפל מעל מוחם של המעשנים והם רואים את נזקי העישון כמו שהם -הרוצחים הראשיים בעולם המערבי.

כתבות נוספות