סיפורים אמיתיים של אנשים אמיתיים – אביעד קרן

אביעד קרן עובד בבית החולים רמב"ם. אביעד נהג לעשן חפיסה וחצי של סיגריות ביום, במשך 26 שנים לפני שהפסיק, בחישוב גס מדובר בכמות של 30 סיגריות ליום. אביעד מספר כי ניסה בעבר להפסיק לעשן בכוחות עצמו כשהוא נעזר בכל מיני שיטות החל בצמצום כמויות ועד לביצוע החלטות כמו לא לקחת את קופסת הסיגריות עמו לעבודה. אך למרות שניסה להפעיל כוח רצון, כל השיטות של "עשה זאת בעצמך" לא צלחו ועל התשובה לשאלה: "מה שבר אותך כל פעם מחדש?" הוא עונה "הסיגריה הייתה יותר חזקה ממני". עבור אביעד המשמעות של הפסקת העישון הייתה להפסיק לעשות במקביל את כל הדברים האהובים אשר נלוו לסיגריה כמו למשל, שתיית קפה או ישיבה בגינה ולכן היה לו קשה לעשות את הצעד ולהתמיד.

האמנת שתצליח?

"לא האמנתי שיש סיכוי לגמול אותי מסיגריות אחרי 26 שנים בהם הייתי רגיל לעשן. מאוד אהבתי לעשן ולא רציתי להפסיק. וכאשר הבן שלי שלח לי למשרד מייל ובו תמונות של ריאות וכתב לי שככה הריאות שלי נראות היום, ללא ממש הושפעתי, כי מי שמעשן מכיר את ההשלכות והוא תמיד ימצא דרך להתחמק מכאלו הערות". אז איך הגעת לאלן קאר? נשאלת השאלה המתבקשת ואביעד משיב: "יום אחד הבן שלי שלח לי מייל בסגנון קצת אחר וביקש ממני לבדוק את החברה הזאת כי עושה רושם שהם טובים. רציתי לרצות אותו והלכתי לסדנה עם המחשבה שמה כבר יש לי להפסיד? אם יעבוד – יעבוד ואם לא, לפחות אדע שניסיתי. בבוקר של הסדנה התחילו לתקוף אותי המחשבות של מה יקרה אם זה באמת יצליח ואז נכנסתי" לאחר הסדנה הכל השתנה ואפילו אביעד בעצמו לא האמין שאלו יהיו התוצאות.

כמה זמן אתה לא מעשן?

על השאלה כמה זמן עבר מאז שהפסיק לעשן אביעד עונה את התשובה המפתיעה: "אני לא סופר כמה זמן עבר, מבחינתי לא עישנתי מעולם". וכשהוא נשאל מה היה בסדנה אשר גרם לו להרגיש כך הוא עונה שהסדנה עושה שיקוף נהדר. לאחר שעתיים של ישיבה מצא את עצמו עם דמעות בעיניים כשבליבו ההבנה שאין לו שליטה על שום דבר. הסיגריה היא זו ששולטת בו והוא לא יכול להמשיך ולחיות ככה. בהפסקה לקח את שתי הקופסאות שהיו לו בתיק כדרך קבע והשליך אותן לפח ומשם הכל היסטוריה. אחרי שהוא הפסיק לעשן, כ – 10-15 אנשים מהמחלקה שלו הלכו בעקבותיו והפסיקו גם הם. כיום המסר של אביעד לאנשים הוא שאין מה להפסיד. אם הוא הצליח להפסיק אחרי 26 שנים, כל אחד יכול ואין סיבה שאחרים לא יוכלו לעבור את זה. לי זה לא חסר" אביעד טוען "החיים ללא סיגריות הם חיים אחרים לגמרי ולא לאחר שנה שנתיים, אלא כבר מהיום שאחרי, אלן קאר זה פשוט מעשה קסם.

כתבות נוספות