נזקי העישון

נזקי העישון, סיגריות, טבק וניקוטין

נזקים מעישון סיגריות

נזקי העישון הינם רבים ומגוונים. כיום אין כל ספק בדבר הנזק הכבד שמסב העישון לבריאותם של גברים, נשים בני נוער וילדים קטנים עישון סיגריות חושף את המעשן עצמו ואת הסביבה שלו לסכנות הטמונות בחומרים המצויים בעשן הסיגריות. נזקי העישון הם רבים ומגוונים, החל ממחלות לב, מחלות בכלי הדם סרטן ועוד. חלפו להם כבר כשלושים שנה מאז המחקר הראשון אשר הצביע על נזקי הסיגריות כגורם תמותה בקרב המעשנים ולמרות המודעות ההולכת וגוברת בקרב האוכלוסייה עדיין אחוז לא מבוטל ממנה מעשן סיגריות מדיי יום.

אחוזי תמותה

מחקרים רבים הצביעו על הקשר הקיים בין עישון לבין מחלות קשות, אלא שמחקר חדש מגלה כי היקף הפגיעה בגוף האדם גדול הרבה יותר. מגזין New England Journal of Medicine פרסם בפברואר של שנת 2015 מחקר שנערך במרכזים מוכרים בארצות הברית. המחקר נמשך משנת 2000 ועד שנת 2011 וכלל לא פחות מ-900,000 נבדקים, ביניהם מעשנים, מעשנים בעבר ולא מעשנים. החוקרים לא נדהמו לגלות כי המחקר הוכיח את נזקי העישון, אך הופתעו בכל זאת מקיצוניות הממצאים. על פי המחקר, אחד מכל חמש אזרחים אמריקאים מתים מדי שנה מעישון.

נזקי הסיגריות בקרב המעשנים

נזקי העישון הבולטים ביותר נגרמים כתוצאה מחומרים מסוכנים אשר נכנסים לגופנו בכל שאיפה. הסיגריות עצמן מכילות פרט לטבק עוד מאות חומרים נוספים, חלקם מסרטנים, אשר שוקעים בריאות שלנו. נזקי העישון באים לידי ביטוי גם בתלות הפסיכולוגית הנוצרת על ידי הסיגריות. מעשנים רבים מקשרים בין מצבים בחייהם לעישון סיגריות ורבים מהם לא מצליחים לראות את עצמם מתמודדים עם מצבים מסוימים ללא הסיגריות.

נזקי העישון הפסיבי

אדם אשר נמצא בקרבת מעשן נחשף גם הוא לעשן הסיגריות. המעשן הפסיבי נושם את העשן הנפלט מהסיגריה ומריאות המעשן והוא בעצמו נחשף לנזקי העישון. יתרה מזו, במקרה של המעשן הפסיבי העשן נכנס לריאות ללא הפרדה של פילטר.

השפעת העישון על ההתנהגות

באופן מפתיע אולי, הנזקים הבריאותיים שגורם העישון נובעים בין השאר מהתנהגותו של המעשן. כלומר, המעשן שרגיל לזלזל בבריאותו נוהג לעשות כן גם בכל הנוגע לתחזוקת הגוף הכללית. פעמים רבות אדם מעשן אינו מקפיד ללכת לבדיקות שגרתיות ותקופתיות. כך למשל התברר כי נשים מעשנות נוהגות לעבור בדיקת ממוגרפיה בשכיחות נמוכה יותר מנשים שאינן מעשנות. במקרים אלו, שבהם המעשן אינו דואג לביצוע של בדיקות שגרתיות, הסיכוי לגילוי מוקדם של מחלות שונות קטן, ועימו קטן הסיכוי להחלמה. השפעת העישון על ההתנהגות של המעשן אינה מוגבלת למצבו הבריאותי בלבד. מעשנים נוטים לקחת הפסקות רבות יותר במהלך יום העבודה, מה שגורע באופן משמעותי מפריון העבודה שלהם לעומת אנשים שאינם מעשנים. הפגיעה היא כמובן לא רק בפיריון העבודה, אלא גם באיכות החיים בשל הצורך בטיפול במחלות כרוניות ואקוטיות שהן תוצאה ישירה או עקיפה של העישון.

אלן קאר – הדרך הקלה להפסיק לעשן ולהילחם בנזקי העישון

נזקי העישון הנגרמים לגוף שלנו הם סיבה טובה מאוד לחשוב על להפסיק לעשן. רבים מהמעשנים חוששים להתחיל תהליך של גמילה משום שבין היתר הם לא מצליחים לראות את עצמם מתמודדים עם מצבי לחץ ללא סיגריות.

שיטת אלן קאר לגמילה מעישון בנויה כך שהמעשן יכיר את כל אותם פחדים המונעים ממנו להשתחרר מהסיגריות וילמד כיצד להתמודד עימם ללא הסיגריות.

באמצעות סדנת הגמילה כל מעשן מקבל את מלוא התמיכה הדרושה על מנת לסייע לו לעבור את תהליך הגמילה במלואו.

כתבות נוספות