נזקי העישון לנשים בהיריון

נזקי העישון לנשים בהיריון

על העובדה שעישון סיגריות גורם לנזק בריאותי – אין עוררין. ההשפעה השלילית על הגוף ניכרת כבר מהסיגריה הראשונה; לחץ הדם עולה, הריאות סופגות את החומרים הרעילים ודי במהירות הגוף מפתח תלות בחומרים הממכרים של הסיגריה. בהמשך הסיגריות גורמות נזקים למערכת הדם, פוגעות בכושר הגופני ואף פוגעות בבריאות הפה והשיניים. השפעות אלו חמורות מאוד אך נזקי הסיגריה חמורים עוד יותר כאשר נחשפים לרעלנים שלה במהלך ההריון. על כך – במאמר הבא.

כיצד העישון פוגע בעובר?

אף על פי שכיום נזקי העישון ידועים היטב בקרב כלל הציבור, עדיין אין די מודעות לאופן שבו העישון פוגע בעוברים הנחשפים לחומרי הסיגריה. אישה הרה הממשיכה לעשן או הנחשפת לעשן הסיגריות סופגת לגופה אלפי כימיקליים רעילים שחלק מהם ידועים גם כמסרטנים. אך בהריון, האישה היא אינה היחידה שנחשפת אליהם; חומרים אלו עוברים אל העובר באמצעות השיליה, נכנסים למחזור הדם שלו וכך שיעור החמצן בגופו של העובר יורד.

עישון במהלך ההיריון עלול לפגוע בעובר בכמה דרכים:  

  • פגיעה במערכת הנשימה של העובר
  • במהלך השליש הראשון להריון נבנות מערכות הגוף המרכזיות של התינוק. זוהי אחת התקופות הרגישות ביותר בהריון, וגופו של העובר גדל וסופג את החומרים שאליו הוא נחשף. על כן, הריאות של עוברים שנחשפו לעישון במהלך תקופת ההיריון הן לרוב חלשות יותר, וגם לאחר הלידה, התינוקות נמצאים בסיכון גבוה לפתח מחלות נשימה שונות.  
  • התפתחות מומים מולדים
  • עישון במהלך ההיריון משפיע לא רק על מערכת הנשימה אלא גם על התפתחותן התקינה של שאר מערכות הגוף. כיום, ידוע למשל שעישון במהלך ההיריון עלול להוביל להתפתחותם של מומים מולדים שונים כגון שפה או חך שסועים. מלבד זאת, עישון במהלך ההריון עלול להוביל גם לנטייה להתפתחותן של אלרגיות שונות אצל היילוד.    
  • סיכון ללידה מוקדמת
  • על מנת להבטיח הריון תקין שסופו בלידה של תינוק בריא, העובר שוהה בדרך כלל כ-40 שבועות ברחם. אך כשהאם המיועדת מעשנת או חשופה לעשן הסיגריות באופן קבוע, עולה הסיכון ללידה מוקדמת ולמשקל לידה הנמוך משמעותית מן הרצוי. במצב זה, עלול התינוק להיוולד עוד בטרם הבשילו כל המערכות המרכזיות בגופו, וכך הוא חשוף הרבה יותר בפני מחלות שונות.    
  • גם אחרי הלידה...
  • ההשפעות המזיקות של העישון אינן מסתיימות עם הלידה. תינוק להורים הממשיכים לעשן לאחר הלידה נמצאים בסיכון הגבוה פי 3 למוות בעריסה.הסיבה לכך היא שכאשר התינוק חשוף לעשן הסיגריות, הרעלנים שבהן חודרים למחזור הדם שלו, מקשים עליו את הנשימה ופוגעים בתפקודן התקין של המערכות השונות.

הזדמנות להתחלה חדשה

הריון הוא לא רק תחילתם של חיים חדשים, הוא גם הזדמנות נפלאה לחיים בריאים יותר להורים. מי שבמשך שנים רבות ביקש לדעת איך להפסיק לעשן – זה הזמן! 

גמילה מעישון בהיריון תאפשר להבטיח לא רק את בריאותו של התינוק, אלא גם את בריאותם של ההורים. כך המשפחה כולה תוכל להתחיל בדרך חדשה ובריאה יותר.