נזקי הטבק

מהו טבק וכיצד פוגע הטבק בגוף האדם

לכאורה, במאה ה-21 הנזקים הבריאותיים החמורים שמקורם בעישון ידועים לכל. על כל חפיסה של סיגריות מופיעה אזהרה כזו או אחרת, וקיימות אף פרסומות שונות המזהירות מפני השימוש בסיגריות. אלא שלעיתים נדמה כי אזהרות אלו הן כלליות מדי, ואינן מהוות אמצעי הרתעה מספק. מלבד זאת, אזהרות אלו מובילות מעשנים רבים להחליף את הסיגריות בחומר מזיק לא פחות – טבק. אין מדובר רק בטבק הקיים בסיגריות מגולגלות, אלא בחומר שאותו צורכים בצורות שונות ואף לו השפעות שליליות מרחיקות לכת על בריאות האדם. המאמר הבא נועד ליידע את המשתמשים בדבר הסכנות הבריאותיות שבטבק, ולהציע דרך בריאה וטובה יותר.

מהו טבק

בשוק קיים מגוון רחב של מוצרי טבק שאותם צורכים המשתמשים בשיטות שונות. השיטה הנפוצה שבהן היא כמובן עישון של סיגריות מגולגלות, אך קיימות גם דרכים רבות נוספות לצריכה של חומר מזיק זה. בשוק ניתן למצוא לדוגמה טבק להרחה הנמכר במצב יבש או לח, וישנו גם טבק לעיסה וסוגי טבק אחרים שלהם מוסיפים טעמים שונים. לעיתים מי שבוחר בטבק שאותו מריחים או לועסים חושב שבכך הוא חוסך מעצמו את נזקי העישון ואף אינו גורם לאנשים שסביבו לסבול מעישון פאסיבי. אך אין זה המקרה; החומרים הרעילים שבטבק פוגעים בחלל הפה וברקמות העדינות שלו, וחלקיקים של הטבק דבקים בבגדים של המשתמש וכך מועברים לחברים או לבני משפחה.

כיצד פוגע הטבק בגופו של האדם

הנזקים השונים שהטבק גורם לאדם מתועדים היטב בספרות המקצועית והם כוללים נזק למערכות הגוף השונות, נזק לאיברים פנימיים ונזק לרקמות. מלבד זאת, הטבק אף פוגע במראה החיצוני של האדם, וגם נזק מצטבר מסוג זה אינו ניתן לתיקון בקלות. עבור מי שעדיין מתלבט וטרם הבין את החשיבות של הגמילה, להלן פירוט חלקי בלבד:

  • נזק לחלל הפה – כאמור מעשנים רבים יוצאים מתוך נקודת הנחה כי צריכת טבק באמצעות הרחה או לעיסה תחסוך מהם את הסכנות הבריאותיות הכרוכות בעישון סיגריות. אלא שבפועל, צריכת טבק על כל מוצריו, תהיה צורתו אשר תהיה, פוגעת בבריאות הפה באופן משמעותי. חומרי הטבק פוגמים באמייל השן, ופוגעים בהגנה הטבעית של השיניים.
  • שימוש בטבק מוביל פעמים רבות לדלקות חריפות, להתפתחות של פצעים כואבים ולעיתים אף לאובדן של שן. גם מי שבריאות שיניו טובה יחסית, יגלה כי ההתאוששות מהליכים רפואיים סטנדרטיים הופכת ארוכה הרבה יותר. מלבד הפגיעה בשיניים, החשיפה לטבק עלולה להוביל להתפתחותם של גידולים סרטניים באזור כמו גידולים סרטניים בלוע, בחך ובוושט.
  • פגיעה במערכת הנשימה ובמערכת הדם – העישון מחולל נזקים חמורים למערכת כלי הדם של הגוף. הוא פוגע בזרימת הדם בגוף, וידוע היום כאחד הגורמים המובילים להתפתחותן של מחלות כגון טרשת עורקים, ואפילו מפרצת באבי העורקים.
  • הלב שהוא כמובן חלק מרכזי במערכת כלי הדם עלול להיפגע אף הוא; בעת עישון סיגריה המעשן יכול להרגיש כיצד קצב פעימות הלב עולה, וגם לחץ הדם עולה בהתאמה. כלי הדם עצמם נפגעים אף הם, ולעיתים עלולים להיווצר קרישי דם החוסמים את המעבר התקין של הדם בגוף. במקרים מסוימים אף ייתכן כי העישון יוביל להתקף לב או לאירוע מוח מסכן חיים.
  • פגיעה בעור הגוף – לצד הנזקים החמורים שתוארו לעיל, צריכת טבק פוגעת גם בעור הגוף.
  • עור הגוף מושפע לא רק מהגנטיקה של האדם, אלא גם מתנאים סביבתיים ומחומרים שלהם הגוף נחשף. הטבק פוגע באלסטיות של העור ובקרב מעשנים העור נוטה להזדקן במהירות גבוהה הרבה יותר.

מנקים את הגוף מהטבק

תהליך שיקום הגוף מנזקי העישון מתחיל כבר ב-24 שעות הראשונות לגמילה. 8 שעות לאחר עישון הסיגריה האחרונה,רמות החמצן בגוף יחזרו למצבן הנורמלי, וכבר לאחר 24 שעות הסיכוי להתקף לב יורד.כשנה לאחר הגמילה מסיגריות הסיכון להתקף לב או לשבץ יורד באופן משמעותי, ובתוך כ- 5 עד 15 שנה, הסיכוי להתקף לב בקרב מעשנים לשעבר משתווה לסיכוי זה בכלל האוכלוסייה.לקראת השנה האזרחית החדשה, גמילה מסיגריות היא אחת ההחלטות המועילות והבריאות ביותר, ובאמצעותה ניתן להתחיל דרך חדשה וטובה יותר.

הנזקים שתוארו לעיל הם כאמור עובדה ידועה. מעשנים רבים מודעים להם וכבר התנסו בעבר בהפסקת עישון לבד. זוהי תמיד אפשרות, אך מכיוון שמדובר בחומר ממכר מאוד, גמילה מסיגריות ומוצרי טבק ואינה פשוטה ולעיתים יש צורך בסיוע מקצוע. בשל כך, רבים בוחרים להיעזר בדרך הקלה להפסיק לעשן של אלן קאר, שחוללה מהפכה אמיתית בתחום.

כתבות נוספות