מחירי הסיגריות בארץ

חברות הטבק בארץ

בארץ פועלות שלוש חברות טבק עיקריות השולטות בשוק הסיגריות הישראלי. הוותיקה שבהן היא דובק המייצרת את המותגים טיים, נובלס וגולף, אך במשך הזמן נדחק מעמדה לעומת שתי חברות הטבק האחרות. חברת גלוברנדס (Globrands Agencies) מחזיקה בחלק גדול יותר של השוק ומוכרת בעיקר בשל המותגים של וינסטון, פאל-מאל, קנט וקמאל. החברה בעלת נתח השוק הגדול ביותר היא פיליפ מוריס והיא מוכרת מותגים כגון מלבורו, LM, פרלמנט ונקסט. חברות הטבק הללו הכחישו בעבר את נזקי העישון מתוך מטרה ברורה שלא לפגוע ברווחי המכירות שלהן. היום חברות אלו נאלצות להודות בפגעי העישון ואף להתריע עליהם על גבי החפיסות הנמכרות בשוק, אך גם היום הן מנסות להעצים את רווחיהן באמצעים שונים.

מחירי הסיגריות ממשיכים לעלות

על מנת למנוע את שחיקת הרווחים שלהן, מנסות חברות הטבק להכניס מוצרים חדשים לשוק כגון ניירות גלגול, פילטרים ומצתים. לעתים מדובר במוצרים חדשים ומזיקים לא פחות כמו סיגריות אלקטרוניות המסייעות לטענתן להפסקת העישון, על אף ניסיון רשות התרופות האמריקאית למנוע את השימוש בה. בעולם שבו יותר ויותר אנשים נגמלים מעישון, מנסות חברות הטבק להתמודד עם הפסדים באמצעות העלאת מחירי הסיגריות.

כאשר בוחנים את מחירי הסיגריות לאורך השנים, מגלים כי קיימת מגמת עלייה ברורה בתעריפי חפיסות הסיגריות. אם בעבר מחיר של חפיסה היה פחות מעשרים שקלים, הרי שכיום גם מחירה של חפיסת סיגריות זולה יחסית מתחיל מ-27 שקלים לפחות. למרות התייקרות זו במחירים מעשנים רבים ממשיכים לרכוש את הסיגריות בשל התמכרותם לניקוטין ולחומרים הרעילים הנוספים שבסיגריה.

שיעורי המס

ההתייקרות במחיר הסיגריות נובע לא רק משיקולים עסקיים של חברות הטבק, אלא גם ממס הקניה שמשלם האזרח. בישראל החליטה רשות המסים להעלות באופן משמעותי את מס הקניה על סיגריות, וכיום מדובר במס גבוה במיוחד, למעשה מהגבוהים בעולם. מס הקניה בישראל גבוה אפילו עוד יותר משיעור המס המומלץ על ידי ארגון הבריאות העולמי, שהוא 70%. בישראל מדובר בשיעור של 85% ונראה כי רק במדינה אחת (בוסניה הרצגובינה) שיעור מס הקניה על סיגריות גבוה יותר. כאשר בוחנים את מחירי הסיגריות לאורך השנים מגלים כי מגמת העלייה נשמרת לאורך הזמן, ומבחינת רשויות המדינה מדובר במגמה מבורכת. מצד אחד, לקופת המדינה נכנסים סכומי כסף גדולים יותר ממכירתן של חפיסות סיגריות, ומצד שני, עליית המחירים מדרבנת את המעשנים להיגמל ממנהג זה.

הפסקת עישון

מחירי הסיגריות המאמירים מוכיחים כי לא צפויה כל הוזלה בעלות הסיגריות. רכישת הסיגריות הופכת עם השנים לנטל כלכלי כבד יותר ויותר והיא אף מעודדת הפסקת עישון בגיל מבוגר. מעשנים רבים מתחילים להבין כי לצד הנזקים הבריאותיים קיים גם השיקול הכלכלי.

מי שמעשן למשל קופסה ביום מוציא מכיסו מדי חודש כאלף שקלים ויותר. בשל התמכרות לחומרי הסיגריות, כמות החפיסות ליום עלולה אף לגדול, וכך תקציב הסיגריות יעלה בהתאם. גמילה משפרת משמעותית לא רק את הצב הבריאותי של המעשן אלא גם את מצב הכיס שלו.

לכן, כדאי לפנות עוד היום ל"אלן קאר – הרשת הבינלאומית לשחרור מהתמכרויות ולהיגמל בפעם האחרונה בהחלט!

כתבות נוספות