מה קורה למוח בעת צריכת ניקוטין?

מה קורה למוח בעת צריכת ניקוטין

כיום אין כבר כל ספק כי עישון סיגריות הוא אחד הדברים המזיקים ביותר לגוף האדם. הפגיעה אינה מוגבלת רק למערכות הנשימה של הגוף; גם בריאות הפה נפגעת, וגם מצבו של העור מידרדר ככל שתקופת השימוש מתארכת. כל נזקים אלו נגרמים לא רק בשל הניקוטין שבסיגריות, אלא גם בשל אלפי חומרים רעילים אחרים. אך האשם העיקרי בהתמכרות לסיגריות היה ונותר הניקוטין. חומר זה הוא אחד הממכרים ביותר, ועל כן, גם מי שבוחר להמשיך לעשן וגם מי שמעוניין להיגמל מהרגל זה, כדאי שיכיר את השפעתו של הניקוטין על המוח. על כך – במאמר הבא.

השפעה מהירה

אחד הגורמים המקשים על מעשנים רבים להיגמל מסיגריות הוא התלות הפיזית שלהם בהן. ייתכן כי מי שמתחיל לעשן יסתפק בתחילה בסיגריה אחת ליום, או שיעשן רק בעת מפגש עם חברים, אך מהר מאוד עישון הסיגריה הופך להיות חלק משגרת היום-יום. למצב זה יש הסבר פשוט ומתבקש. הניקוטין הוא חומר ממכר מאוד, אך מעבר לזה – הוא פועל מהר מאוד. כעשר שניות מרגע שאיפת עשן הסיגריה, מגיע הניקוטין למוח ומתחיל להשפיע עליו. מדובר במהירות שיא – מהיר הרבה יותר מהשפעתו של חומר המוזרק ישירות לגוף. לניקוטין מוסיפות חברות הטבק גם חומרים אחרים כגון אמוניה ותאוברומין, במטרה להעצים את האפקט על המעשן ולצמצם עוד יותר את משך הזמן שלוקח לניקוטין להגיע למוח. בשל כך, די מהר המוח של המעשן הופך להיות מכור לניקוטין והמעשן מגלה כי הוא מסוגל ליהנות ולהירגע רק בזמן שהוא מחזיק סיגריה בין אצבעותיו.

כשהניקוטין מגיע למוח

כאמור, הניקוטין מגיע למוח במהירות רבה, ומתחיל להשפיע על התקשורת שבין תאי המוח. הניקוטין נקשר לקולטנים הנמצאים בתאי המוח וגורם לשחרור של אדרנלין ודופמין, חומרים כימיים הגורמים לתחושה נעימה. האדרנלין מאיץ את קצב פעימות הלב ויוצר תחושת ערנות, ואילו הדופמין מרגיע את האדם ומסב לו הנאה. לאחר שהאדם נחשף לניקוטין וממשיך לצרוך אותו באמצעים שונים, מספר קולטני הניקוטין במוח גדל. זאת הסיבה לכך שככל שחולף הזמן, וככל שהאדם מעשן יותר, נדרשת כמות גדולה יותר של סיגריות על מנת להשיג את אותה תחושה טובה ולשמר אותה לאורך זמן. כך, כאשר צריכת הסיגריות גדלה, מבנה המוח משתנה, וההתמכרות של האדם לסיגריות מתחזקת. במצבים אלו, כאשר אין באפשרות המעשן להדליק סיגריה, הוא יתחיל לחוש בתופעות נעימות פחות; הוא ירגיש עצבנות רבה או תחושת לחץ, וסביר להניח שכל מעייניו יוקדשו להפסקת הסיגריה הבאה.

שוברים את מעגל ההתמכרות

ההשפעות הכימיות של העישון על המוח האנושי, הופכות כל ניסיון של הפסקת עישון לאתגר. אך מי שבאמת רוצה לגלות איך להפסיק לעשן, ומי שבאמת מכיר בנזקים העצומים שגורם העישון, יכול בהחלט להיגמל מהרגל מזיק זה.

כל אחד יכול לאמץ שיטה אחרת, או לנסות מספר דרכים להפסקת העישון – כיום ישנן אפשרויות רבות. חשוב לציין כי את התהליך המורכב הזה לא חייבים לעבור לבד; היום ישנן סדנאות רבות שכל מטרתן וייעודן הוא לסייע למעשן להיגמל מהרגל זה במהירות ולהתחיל בדרך חדשה בריאה וטובה יותר. 

כתבות נוספות