מה קורה למוח בעת צריכת ניקוטין?

כיום אין כבר כל ספק כי עישון סיגריות הוא אחד הדברים המזיקים ביותר לגוף האדם. הפגיעה אינה מוגבלת רק למערכות הנשימה של הגוף; גם בריאות הפה נפגעת, וגם מצבו של העור מידרדר ככל שתקופת השימוש מתארכת, כל הנזקים האלו נגרמים לא רק בשל הניקוטין שבסיגריות, אלא גם בשל אלפי חומרים רעילים אחרים, אך האשם העיקרי בהתמכרות היה ונותר הניקוטין.

חומר זה הוא אחד הממכרים ביותר, ועל כן, גם מי שבוחר להמשיך לעשן וגם מי שמעוניין להיגמל מהרגל זה, כדאי שיכיר את השפעתו של על המוח. על כך – במאמר הבא.

השפעה מהירה

אחד הגורמים המקשים על מעשנים רבים להיגמל מסיגריות הוא התלות הפיזית שלהם בהן. ייתכן כי מי שמתחיל לעשן יסתפק בתחילה בסיגריה אחת ליום או שיעשן רק בעת מפגש עם חברים, אך מהר מאוד עישון הסיגריה הופך להיות חלק משגרת היום-יום. למצב זה יש הסבר פשוט ומתבקש – הניקוטין הוא חומר ממכר מאוד, אך מעבר לזה – הוא פועל מהר מאוד, כעשר שניות מרגע שאיפת עשן הסיגריה הוא מגיע למוח ומתחיל להשפיע עליו.

מדובר במהירות שיא – מהיר הרבה יותר מהשפעתו של חומר המוזרק ישירות לגוף, לניקוטין מוסיפות חברות הטבק גם חומרים אחרים כגון אמוניה ותיאוברומין, במטרה להעצים את האפקט על המעשן ולצמצם עוד יותר את משך הזמן  להגיע למוח, בשל כך די מהר המוח של המעשן הופך להיות מכור לניקוטין והמעשן מגלה כי הוא מסוגל ליהנות ולהירגע רק בזמן שהוא מחזיק סיגריה בין אצבעותיו.

ניקוטין מגיע למוח

כאמור, הניקוטין מגיע למוח במהירות רבה, ומתחיל להשפיע על התקשורת בין תאי המוח ונקשר לקולטנים הנמצאים בתאי המוח וגורם לשחרור של אדרנלין ודופמין, חומרים כימיים הגורמים לתחושה נעימה. האדרנלין מאיץ את קצב פעימות הלב ויוצר תחושת ערנות, ואילו הדופמין מרגיע את האדם ומסב לו הנאה. לאחר שאדם נחשף וממשיך לצרוך אותו באמצעים שונים, מספר קולטני הניקוטין במוח גדל. זאת הסיבה לכך שככל שחולף הזמן, וככל שהאדם מעשן יותר, נדרשת כמות גדולה יותר של סיגריות על מנת להשיג את אותה תחושה טובה ולשמר אותה לאורך זמן, כך, כאשר הצריכה גדלה, מבנה המוח משתנה, וההתמכרות של האדם לסיגריות מתחזקת. במצבים אלו, כאשר אין באפשרות המעשן להדליק סיגריה, הוא יתחיל לחוש בתופעות נעימות פחות; הוא ירגיש עצבנות רבה או תחושת לחץ, וסביר להניח שכל מעייניו יוקדשו להפסקת הסיגריה הבאה.

שוברים את מעגל ההתמכרות

ההשפעות הכימיות של העישון על המוח האנושי, הופכות כל ניסיון של הפסקת עישון לאתגר. אך מי שבאמת רוצה לגלות איך להפסיק ומי שבאמת מכיר בנזקים העצומים שנגרמים יכול בהחלט להיגמל מהרגל מזיק זה.

כל אחד יכול לאמץ שיטה אחרת, או לנסות מספר דרכים לגמילה – כיום ישנן אפשרויות רבות. חשוב לציין כי את התהליך המורכב הזה לא חייבים לעבור לבד; היום ישנן סדנאות רבות שכל מטרתן וייעודן הוא לסייע למעשן להיגמל מהרגל זה במהירות ולהתחיל בדרך חדשה בריאה וטובה יותר.

כתבות נוספות