מה ההבדל בין סיגריות רגילות לבין סיגריות אלקטרוניות?

מה ההבדל בין סיגריות רגילות לבין אלקטרוניות

בשנה האחרונה, נכנסה שחקנית חדשה לתחום מוצרי הטבק. לכאורה מדובר בסיגריה אלקטרונית בעיצוב הייטקי מתוחכם ואלגנטי. המטרה המרכזית של מוצר זה היא כמובן למשוך קהל יעד צעיר ולמתג את העישון מחדש כדבר מקובל ואפילו רצוי. הגישה השיווקית הזאת אינה פועלת בחלל ריק; נזקי העישון ידועים היטב בעולם כולו, וגם הריח של הסיגריה הרגילה והעשן הדבק בבגדי המעשן, אינם מסייעים לחיזוק מעמדו של העישון. אך האם המיתוג החדש הזה אכן מצביע על הבדל אמיתי בין סיגריות רגילות לבין סיגריות אלקטרונית? התשובה הברורה היא כמובן לא, ופרטים נוספים – במאמר הבא.

מהי סיגריה אלקטרונית?

את הסיגריה האלקטרונית הראשונה המציא רוקח סיני בתחילת שנות ה-2000. אותו רוקח סיני, שאביו נפטר מסרטן ריאות, היה מעוניין ליצור פתרון חלופי עבור מעשנים המכורים לסיגריות רגילות. לשם כך הרכיב מעין מתקן אידוי בעל פיה, הפועל באמצעות מתח חשמלי שמפיקה סוללה. האדם המשתמש בסיגריה ממלא את מתקן האידוי בחומר טבק נוזלי הכולל ניקוטין וחומרי טעם אחרים. שאיפה מן הפיה מאפשרת לסגור את המעגל החשמלי של הסיגריה האלקטרונית וכך הטבק הנוזלי מתחמם ומתאדה. המשתמש שואף את אותם האדים, וכך נכנסים לגופו הניקוטין והרעלים האחרים המצויים בסיגריה.

האם קיים הבדל בין סיגריה אלקטרונית לבין רגילה

בתחילת דרכה, נדמה היה כי הסיגריה האלקטרונית מציעה פתרון אידאלי למעשנים; לכאורה נראה היה כי מדובר במוצר נקי יחסית, שנוזל המילוי שלו אינו כולל חומרים רעילים רבים שאותם ניתן למצוא בסיגריה הרגילה. משווקים שונים אף הגדילו לעשות, והציגו את הסיגריה האלקטרונית כמוצר חדשני שהופך גמילה מעישון לקלה הרבה יותר. על כן, בתחילת דרכה נתפסה הסיגריה האלקטרונית באמצעי רפואי שמטרתו לסייע למעשנים ולעודד הפסקת עישון. אך בשנים האחרונות, יותר ויותר מחקרים מצביעים על כך כי הסיגריה האלקטרונית מזיקה למשתמש לא פחות, ולעיתים אף יותר. כמו הסיגריה הרגילה, גם הסיגריה האלקטרונית מאפשרת למעשן להכניס לגופו את חומר הניקוטין המזיק. לפעמים, דווקא מכיוון שהעישון בסיגריה האלקטרונית "נעים" יותר ואינו כרוך בריח רע, המשתמש אף עשוי לעשן יותר וכך לצרוך כמויות רבות של הרעל. על כן, בשורה התחתונה – אין למעשה הבדל מהותי בין סיגריה רגילה לבין סיגריה אלקטרונית. אדרבה; לעיתים הסיגריה האלקטרונית עלולה לגרום לנזקים כבדים יותר.

מדוע מעשנים בוחרים לעשן סיגריה אלקטרונית?

כיום, כשכבר ברור כי סיגריות אלקטרוניות מזיקות לא פחות מסיגריות רגילות, עולה השאלה מדוע מעשנים רבים בוחרים בכל זאת לעשות בהן שימוש. כפי שנאמר לעיל, את התשובה ניתן למצוא ככל הנראה במאמצי השיווק של היצרנים ושל היבואנים. אך הניסיון להציג את הסיגריה האלקטרונית כפתרון לגיטימי אינה מקבלת גיבוי מצד המחוקק. על פי החוק החדש במדינת ישראל, הסיגריה האלקטרונית מוגדרת היום כמוצר טבק לכל דבר, וחלות עליה אותן הגבלות שימוש החלות על מוצרי טבק אחרים. בשורה התחתונה, המטרה של חוק זה היא לעודד הפסקת עישון ולהזהיר את מהמעשנים מפני הסכנות הגלומות במוצר זה. המסר הוא ברור – גמילה מעישון אינה אפשרית על ידי החלפת אמצעי עישון אחד באמצעי עישון אחר. צריך פשוט להפסיק. מעשן המעוניין להיגמל באמת ממנהג מזיק זה, צריך רק לבחור את הדרך הנכונה עבורו – בין אם באופן עצמאי ובין אם באמצעות סדנאות לגמילה מעישון.

כתבות נוספות